
Ameriška vlada ima od vsega začetka težave s koranvirusom, saj se "prevara demokratov" ni razblinila sama od sebe, kot je napovedoval samorazglašeni stabilni genij v Ovalni pisarni. Po usahlem volilnem zborovanju v Oklahomi se morajo znova otresati obtožb o prikritem rasizmu, ker je Trump bolezen razglasil za "kung flu", besedno igro, da gre za gripo iz Kitajske. A tudi brez domislic šaljivca z rdečo kapico jim ne gre dosti bolje. Prejšnji teden je podpredsednik Mike Pence na spletni strani Bele hiše trdil, da imajo vse pod nadzorom in da ni drugega vala pandemije, mediji pa naj bi napihnili dogajanje. V nedeljo je svetovalec za trgovino Peter Navarro dejal, da se vlada aktivno pripravlja na drugi val okužb s koronavirusom. V ponedeljek je gospodarski svetovalec Larry Kudlow, modrec, ki je februarja razglasil, da je virus pod nadzorom in da ne pričakujejo večjih težav za gospodarstvo, znova oznanil, da ne prihaja drugi val, povečano število obolelih pa je le vprašanje nekaj vročih točk.

Toda točke so se razlezle čez več kot polovico ZDA, tako da je celo konservativni guverner Teksasa Greg Abbott priznal, da se virus širi z "nesprejemljivo hitrostjo", a hkrati vztraja, da se bodo k strogim ukrepom za njegovo zajezitev vrnili le, ko ne bo več drugega izhoda. Podobne težave imajo na jugu, zahodu in v sredini ZDA, a se vsi bolj ali manj otepajo popolni ohromitvi življenja po zveznih državah, kljub temu da jim je v New Yorku, New Jerseyju in Massachusettsu le na ta način uspelo preprečiti zdravstveno katastrofo. Toda kot pravi John Cassidy iz časnika New Yorker, preplet "slabega vodenja, utrujene javnosti in desničarskih politik ovira učinkovit odziv". Čeprav so številke v ta hip najbolj prizadetih zveznih državah še vedno precej nižje od vrhunca krize na severovzhodu ZDA, pa je za epidemije značilno, da se začne zelo hitro širiti, ko je število okuženih zadosti veliko.
Zdravje ali svoboščine
Konservativni politiki, ki so na oblasti v večini ta hip najbolj prizadetih zveznih držav, še vedno skušajo večje število okuženih pripisati precej večjemu številu opravljenih testov, čeprav narašča tudi delež pozitivnih rezultatov. To pa je ponavadi znak, da ne gre samo za posledico več testiranih oseb. Prav tako se povečuje število bolnikov, ki potrebujejo oskrbo na intenzivni negi. Zato se denimo v Arizoni že pojavljajo napovedi, da bodo potrebovali začasne bolnišnice, podobno, kot so jih postavljali na vzhodu. Število umrlih sicer (še) ne sledi temu trendu, na ravni celotnih ZDA se celo zmanjšuje, a to se lahko v prihodnjih tednih hitro spremeni.
Razgreva se tudi politično obračunavanje, republikanski guvernerji Doug Ducey iz Arizone, Abbott iz Teksasa in Ron DeSantis iz Floride se namreč ne samo niso ustrezno pripravili na prihod okužb, kljub temu da so imeli mesece časa. Pod pritiskom konservativnih aktivistov in demonstrantov, ki jih navdihuje zgled iz Bele hiše, nočejo izdati ukaza za obvezno nošenje mask v javnosti. Ne samo to, hkrati so preprečili, da bi lokalne skupnosti same sprejele strožje ukrepe, kar je povzročilo iskrenje med guvernerji in lokalnimi voditelji na najbolj prizadetih območjih. V zadnjih dneh sta Ducey in Abbott nekoliko omehčala stališča, toda hkrati oba pravita, da gre za osebno stališče vsakega posameznika in da vlada ne sme posegati v njihove svoboščine.
Vprašanje osebne svobode in javnega zdravja je vedno težavno, toda tudi demokratične vlade so prvo pripravljene vsaj začasno omejiti, če to pomaga drugemu. S Trumpom na oblasti pa si republikanski politiki ne drznejo izzvati srda njegovih podpornikov, zato si v rdečem delu Amerike (rdeča je v ZDA barva konservativnega dela politike) le redko kdo upa sprejeti ostrejše ukrepe za zaustavitev pandemije. DeSantis kljub že več kot sto tisoč okuženim na Floridi še vedno vztraja pri odpiranju zvezne države, hkrati pa prebivalcem svetuje, naj "vsak sprejme modro odločitev zase". Po modelu univerze Washingtona, ki ga je nekaj časa uporabljala tudi Bela hiša, naj bi se do oktobra število mrtvih povzpelo do 200.000, lahko pa naraste tudi do četrt milijona.

Gozdni požar obolelih
Seveda so to samo projekcije, ki se lahko izkažejo za napačne, toda velika večina zdravstvenih strokovnjakov se strinja, da smo priča novemu obsežnemu prenašanju okužb v ZDA. Po besedah dr. Michaela Osterholma iz centra za raziskave in politike nalezljivih bolezni na univerzi Minnesote se ZDA morda obeta dolgo obdobje novih primerov, polnih bolnišnic in smrti. "Pandemija se ne bo upočasnila. Ne verjamem, da primerjava s širjenjem gripe še drži. Ne verjamem, da bomo priča enemu, dvema in trem valom. Mislim, da bomo videli en sam hud požar vedno novih primerov," je bil črnogledo slikovit za New York Times.
Bolj kot Trumpovo nenehno namigovanje, da so ZDA žrtev Kitajske (problematična je predvsem zaradi sprožanja plazu nestrpnosti do Američanov azijskega porekla), so poslušalce brez rdečih čepic zbodle njegove besede, da želi manj testiranj. Navarro jih je – tako kot se predstavniki Bele hiše vedno skušajo zavrniti kritike – označil za ironijo. Toda zdravstvenim delavcem ni do smeha. "Priznal je, kar smo že videli – dejavno oviranje testiranja med pandemijo, ki je do zdaj zahtevala že 120.000 življenj," je zapisal dr. Atul Gawande, kirurg in profesor na medicinski fakulteti univerze Harward. Ter dodal, "če bi sam to naredil za deset ljudi v moji bolnišnici, bi to bilo kriminalno dejanje".
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.