
"Danes pozdravljamo 17 članov novega razreda astronavtov ESA 2022. Ta razred astronavtov ESA prinaša ambicioznost, talent in raznolikost v številnih različnih oblikah – za poganjanje naših prizadevanj in naše prihodnosti," je dejal generalni direktor Ese Josef Aschbacher.
Novo generacijo evropskih astronavtov sestavljajo Francozinja Sophie Adenot, Španec Pablo Alvarez Fernandez, Britanka Rosemary Coogan, Belgijec Raphael Liegeois in Švicar Marco Sieber.
Novi kandidati ESA za astronavte bodo stacionirani v Evropskem astronavtskem centru v Kölnu v Nemčiji. Usposobljeni bodo po najvišji ravni standardov, ki so jih določili partnerji Mednarodne vesoljske postaje.
Po zaključku 12-mesečnega osnovnega usposabljanja bodo novi astronavti pripravljeni na vstop v naslednjo fazo usposabljanja na vesoljski postaji in ko bodo dodeljeni misiji, bo njihovo usposabljanje prilagojeno specifičnim nalogam misije.
ESA je prvič vzpostavila rezervno skupino astronavtov. Ta rezervni seznam je sestavljen iz kandidatov za astronavte, ki so bili uspešni v celotnem izbirnem postopku, vendar jih trenutno ni mogoče zaposliti. Astronavti v rezervi ostajajo pri svojih trenutnih delodajalcih in bodo prejeli pogodbo o svetovanju ter osnovno podporo.

Izbrali so tudi enega kandidata za astronavta s telesno okvaro. Sodeloval bo pri projektu Parastronaut Feasibility Project, kjer razvijajo možnosti za vključitev astronavtov s telesnimi motnjami v človeške vesoljske polete in morebitne prihodnje misije.
41-letnemu Johnu McFallu so po nesreči z motorjem amputirali desno nogo, ko je bil star 19 let. Postal je profesionalni atlet in zastopal Veliko Britanijo kot paraolimpijski šprinter. Diplomiral je iz medicine, trenutno pa dela kot specialist za travmatologijo in ortopedijo.
McFall je dejal, da je ponosen in hvaležen, da je dobil priložnost sodelovati v "tako pogumnem in drznem projektu".

Kandidati so bili v preteklem letu podvrženi intenzivnemu preverjanju, ESA pa je posebej iskala ljudi s telesnimi omejitvami, da bi poskušali ugotoviti, katere prilagoditve bi bile potrebne, da bi lahko potovali na vesoljsko postajo.
Po navedbah ESA do danes nobena večja zahodna vesoljska agencija še ni poslala paraastronavta v vesolje.
Onkraj Atlantika pa izbiro pozorno spremlja NASA. Dan Hout, tiskovni predstavnik Nasinega vesoljskega centra Johnson, kjer domuje astronavtski korpus ameriške agencije, je povedal, da v NASA z velikim zanimanjem spremljajo Esin postopek izbire paraastronavtov.
"Izbirna merila NASA trenutno ostajajo enaka," je poudaril Hout in dejal, da se agencija veseli sodelovanja z novimi astronavti v prihodnosti.
"Za največjo varnost posadke NASA trenutne zahteve zahtevajo, da vsak član posadke nima nobenih zdravstvenih težav, ki bi lahko zmanjšale sposobnost osebe za sodelovanje v vesoljskih poletih ali jih poslabšale, kot narekujejo Nasini zdravniki," je dodal Huot. Nasa ima posebej varnostno ozaveščene postopke za preverjanje bodočih astronavtov, ki bi se lahko znašli v življenjsko nevarnih situacijah.

Sicer pa je tudi Hout dejal, da bi prihodnja podporna tehnologija lahko spremenila igro za nekatere kandidate, da bi izpolnili njihove stroge varnostne zahteve.
Zaposlovalna kampanja Ese ni posebej obravnavala etične raznolikosti, ampak je prav nasprotno poudarila pomen predstavljanja vseh delov družbe. Prejeli so prijave iz vseh 25 držav članic, čeprav je večina prišla iz tradicionalnih težkokategornikov Francije, Nemčije, Velike Britanije in Italije.
Na dvodnevnem zasednju sveta ESA v Parizu so Nemčija, Francija in Italija objavile dogovor o projektu evropske vesoljske rakete kot del očitnih prizadevanj za tekmovanje s SpaceX Elona Muska in drugimi raketnimi programi, ki jih vodijo ZDA in Kitajska.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.