In čeprav je na železniški postaji na prvi pogled mirno in predvsem bolj organizirano kot prejšnje dni, pa največ ljudi – po več ur in tudi dni – čaka v podhodih.
Vlaki in avtobusi, ki sicer dneve in noči vozijo iz Lvova proti najbližji, poljski meji, še vedno ne dohajajo odvažati Ukrajincev. V zadnjem tednu je iz Ukrajine na Poljsko zbežalo že več kot 350.000 ljudi, poleg družin brez moških tudi starejši, prednost imajo ukrajinski državljani.
"Vsake toliko časa pridejo jokajoči otroci, mame, ki z njimi bežijo. Potem jih prostovoljci in ukrajinska vojska pospremijo na sam vlak." Prostovoljci so zelo dobro organizirani – nudijo pomoč vsem čakajočim na postaji: strežejo tople napitke in hrano ter poskušajo potolažiti tiste, ki so v stiski. Na delu so ves čas tudi reševalne ekipe prostovoljcev. Angažirali so se tudi študenti medicine. "Tukaj na peronu je veliko ljudi. Od vročine začenjajo izgubljati zavest," opozarja študent medicine in prostovoljec Bogdan Aksentijchuk.
"Mali otroci, ženske, starejši, kričijo naj pride pomoč zdravnika, pomoč vode, veliko jih je omedlelo, vsi pa čakajo na vlake, ki jih peljejo proti zahodu, ki jih peljejo v mir," dodaja Tepina.
Tako kot so pred smrtjo po 48-urni vožnji zbežali otroci iz sirotišnice, ki jo je obiskala naša ekipa: "Očitno se je ta zgodba Slovencev tako dotaknila, da ste v domovini zbrali že ogromno denarja, za kar se vam seveda zelo zahvaljujemo. Ogromno se vas je javilo, da bi te otroke tudi posvojili. Te posvojitve so še vedno zelo zapletene in v uradnih rokah, se pa išče tudi rešitev, ki bi bila bolj stalna za te otroke in o tem bomo še veliko poročali. Veliko se vas je tudi javilo, da bi radi finančno donirali, za kar se vam tudi zahvaljujemo, več informacij, kako to storite, pa imate tudi na naši spletni strani," je zaključil Tepina.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.