Cilj vseh, ki so pomagali pri zajezitvi okoljske katastrofe, je bil prenos nafte na kopno, še preden je japonska ladja MV Wakashio razpadla. "Vso gorivo so izčrpali iz rezervoarjev," je sporočil premier.
"Bila je bitka s časom in pozdravljam odlično delo, ki je preprečilo še en izliv," je dodal Jugnauth. Ladji je namreč grozilo, da se bo prelomila na pol.
Več ton nafte jim je uspelo izčrpati tudi zaradi ugodnih vremenskih razmer, je še pojasnil. Okoli 100 ton nafte je sicer še ostalo drugod na ladji.
Nafto so vozili s helikopterjem tako na obalo kot na drugo ladjo, ki je v lasti istega japonskega podjetja Nagashiki Shipping. Francija je na pomoč z bližnjega otoka Reunion poslala vojaško letalo z opremo za nadzor onesnaženja, Japonska pa je v pomoč francoskih prizadevanjem poslala šestčlansko ekipo.
Iz ladje je po navedbah njenega japonskega upravljavca do začetka tedna izteklo več kot 1000 ton nafte, kar je povzročilo veliko škodo zaščitenim morskim in ribiškim območjem, ki predstavljajo hrbtenico gospodarstva Mauritiusa.
V povezavi s preiskavo dogodka naj bi policija zaslišala kapitana in posadko ladje, preiskali so tudi že krov ladje. Obenem se krepi pritisk na vlado, naj pojasni, zakaj ni bilo več storjenega v dveh tednih, odkar je ladja zaradi doslej neznanega razloga nasedla.
Spomnimo. Ladja MV Wakashio je pred obalo Mavricija nasedla 25. julija, iz nje pa je začela iztekati nafta, ki je onesnažila koralne grebene, mangrovske gozdove in odmaknjene lagune. Za državo to predstavlja okoljsko katastrofo brez primere.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.