Nekateri razkriti dokumenti Pentagona kažejo obseg prisluškovanja nekaterim ključnim ameriškim zaveznikom, vključno z Južno Korejo, Izraelom, Turčijo in Ukrajino. Spet drugi izdajajo, do katere stopnje so Združene države uspele prodreti v rusko obrambno ministrstvo in rusko organizacijo Wagner. Slednje so uspeli doseči s prestrezanjem komunikacije in človeškimi viri, ki bi jih razkrite informacije lahko zdaj ogrozile, navaja CNN.
Tu pa so tudi podatki o ranljivosti ukrajinske vojske, slabosti njenega orožja, zračne obrambe ter velikosti in pripravljenosti bataljonov. Gre za podatke, ki so v času, ko se ukrajinske sile pripravljajo na začetek protiofenzive, in v času razvoja boljših odnosov med ZDA in Ukrajino, kritičnega pomena. Zaradi tega je po podatkih vira blizu ukrajinskega predsednika Ukrajina že spremenila nekatere svoje vojaške načrte.
Reuters sicer ni uspel neodvisno preveriti objavljenih dokumentov, je bilo uhajanje, kot kaže, dovolj zaskrbljujoče, da je Pentagon zadevo posredoval Ministrstvu za pravosodje. To je že začelo kazensko preiskavo glede razkritja dokumentov.
Namestnica tiskovnega sekretarja Pentagona Sabrina Singh je sporočila, da je Pentagon podprl "medagencijsko prizadevanje", da bi ocenil vpliv uhajanja informacij. "Ministrstvo za obrambo še naprej pregleduje in ocenjuje veljavnost fotografiranih dokumentov, ki krožijo na spletu in za katere se zdi, da vsebujejo občutljivo in visoko tajno gradivo," je dejala. Dodala je tudi, da so se ameriški uradniki čez vikend glede uhajanja informacij pogovorili z zavezniki in partnerji glede ter o tem obvestili "ustrezne kongresne odbore".
Dva ameriška obrambna uradnika, ki sta zaradi občutljivosti zadeve želela ostati anonimna, sta za agencijo Reuters razkrila nekaj več informacij. Med njima je eden ocenil, da so bili nekateri dokumenti najverjetneje na voljo na tisoče ljudem z varnostnimi dovoljenji vlade ZDA in njihovim sorodnikom, čeprav so bili zelo občutljivi.
Tuji diplomati zaskrbljeni
Dokumenti so se prejšnji mesec pojavili na družbenem omrežju Discord. Tiskovni predstavnik te platforme pa je potrdil, da pri preiskavi sodelujejo z organi pregona. "Potrebovali bomo nekaj časa, da ponovno vzpostavimo zaupanje z našimi zavezniki," je dejal eden od obrambnih uradnikov ZDA, s katerim se je pogovarjal Reuters.
Vohunjenje je sicer neizogiben del delovanja ameriške obveščevalne skupnosti za zbiranje podatkov, a nekateri svetovni diplomati so priznali, da je razkritje frustrirajoče ter da predstavlja močan udarec za ugled ZDA. Škodo ocenjujejo tudi ameriški zavezniki, trudijo se ugotoviti, ali je uhajanje informacij ogrozilo katerega od njihovih virov.
"Pričakujemo, da bodo ZDA v prihodnjih dneh z nami delile oceno škode. A ker ne moremo le čakati na njihovo oceno, trenutno izvajamo tudi svojo preiskavo," je dejal eden od tujih uradnikov.
Drugi uradnik je izrazil zaskrbljenost zaradi razkritih informacij o vojni v Ukrajini, ki državo ovirajo na bojišču. Ob tem je dodal, da ga močno skrbi, da je na splet prišel tudi februarski dokument z naslovom "Rusija–Ukrajina: Bitka za regijo Donbas se verjetno usmerja v pat položaj skozi vse leto 2023". Dokument namreč opozarja na izzive pri ocenjevanju "vzdržljivosti ukrajinskih operacij". "Uspeh Ukrajine na tem področju bo težek, vendar pa razkritje ocena ZDA, da bo boj na tem področju zastal, zagotovo ne pomaga," je dodal za CNN.
Vohunjenje za zavezniki in sovražniki
Ameriški medij je pregledal 53 razkritih dokumentov, za katere se zdi, da so bili izdelani med sredino februarja in začetkom marca. Med njimi je tudi dokument, ki razkriva, da so ZDA vohunile za Volodimirjem Zelenskim. Vir blizu ukrajinskega predsednika je sicer dejal, da to ni presenetljivo, a da so razočarani zaradi uhajanja podatkov.
Svetovalec vodje urada ukrajinskega predsednika Mihailo Podoljak sicer meni, da so dokumenti neavtentični in da nimajo ničesar skupnega z dejanskimi načrti Ukrajine. "Temeljijo na veliki količini izmišljenih informacij, ki jih je razširjala Rusija," meni.
Razkriti dokumenti o Izraelu so pokazali, da naj bi glavna izraelska obveščevalna agencija Mosad spodbujala proteste proti novi vladi. Urad izraelskega premierja je poročilo že označil za "lažnivo in brez kakršne koli podlage". "Mossad in njegovi visoki uradniki nikoli niso in tudi ne spodbujajo osebja agencije, da se pridruži demonstracijam proti vladi, političnim demonstracijam ali kateri koli politični dejavnosti," so zapisali v izjavi.
Uradnik južnokorejskega predsednika je medtem v nedeljo dejal, da je država seznanjena s poročili o razkritih dokumentih in da se namerava z Washingtonom pogovoriti o "postavljenih vprašanjih". Eden od dokumentov naj bi namreč vseboval podrobnosti notranjih razprav med visokimi južnokorejskimi uradniki o pritisku ZDA na Seul, o dobavi orožja Ukrajini.
Dokumentov, ki nosi oznako "strogo zaupno", pa naj bi podrobno opisoval, kako so se ruski zasebni vojaški pogodbeniki srečali s turškimi "kontakti", da bi od Ankare kupili orožje. Tu pa naj bi bile tudi informacije o nekaterih evropskih državah. Tudi o tem, katere države naj bi Ukrajini zagotovile bojna letala.
Razkrite informacije naj bi medtem kazale, da je ameriški prodor v rusko obrambno ministrstvo in organizacijo Wagner večji, kot se je sprva mislilo. Z razkritjem pa ne obstaja le nevarnost, da bodo Rusi spremenili svoj način komuniciranja in se tako zaščitili pred uhajanjem podatkov, temveč so lahko ogroženi tudi človeški viri.
Dokumenti poudarjajo zaskrbljenost ZDA glede skupine Wagner, ki ima na tisoče osebja, ki deluje v Ukrajini, in razpravljajo o Wagnerjevem ponovnem novačenju ruskih ujetnikov za bojevanje v Ukrajini. Razkrivajo pa tudi število žrtev na obeh straneh.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.