Perfluoroalkilne in polifluoroalkilne (PFAS) je poimenovanje za okoli 4500 umetnih kemikalij, ki se med drugim nahajajo v embalaži za hrano, posodi (predvsem tistih, ki so premazane z oblogo proti prijemanju), peni za gašenje, pohištvu in vodoodpornih oblačilih. Ker so zelo obstojne in odporne proti razgradnji, se v okolju ohranijo več let, zato so jih okoljevarstveniki poimenovali večne kemikalije.
Njihova razširjenost po svetu je zdaj že takšna, da je nova raziskava pokazala, da na Zemlji skorajda ni več mesta, kjer jih ne bi našli. Znanstveniki iz Univerze v Stockholmu, ki so izvedli raziskavo, so zato poudarili, da je življenjskega pomena, da uporabo teh snovi čim prej omejimo.
Te večne kemikalije namreč lahko predstavljajo tveganje za zdravje, med drugim vplivajo na plodnost, lahko škodujejo zarodkom, vplivajo na hormonsko neravnovesje in nekatere celo lahko povzročajo raka, so pokazale dosedanje raziskave.
Pogosto te snovi onesnažijo površinske vode, tla in podtalnico. Prav zaradi kopičenja teh kemikalij v pitni vodi pa so znanstveniki vse bolj zaskrbljeni.
V raziskavi so se osredotočili na štiri določene kemikalije iz skupine PFAS in ugotovili, da v deževnici po vsem svetu ravni ene od teh pogosto močno presegajo mejne vrednosti, ki veljajo za pitno vodo v ZDA. Prav tako je s temi snovmi pogosto onesnažena tudi zemeljska prst po svetu.
Zaradi teh ugotovitev raziskave njeni avtorji sklepajo, da je presežena planetarna meja in da na Zemlji preprosto ni varnega mesta, kjer bi se tem snovem lahko izognili.
"Ugotavljamo, da nismo več znotraj varnega prostora, ker imamo zdaj te kemikalije povsod in teh (priporočenih) mejnih vrednosti ne moremo več doseči," je dejal profesor Ian Cousins, glavni avtor raziskave, ki so jo objavili v znanstveni reviji Environmental Science & Technology.
"Ne pravim, da bomo vsi umrli zaradi učinkov teh kemikalij. Toda zdaj smo dosegli točko, ko ne morete nikjer na planetu živeti s prepričanjem, da je okolje varno," je poudaril.
Nekateri znanstveniki sicer menijo, da je treba z ukrepanjem glede teh kemikalij počakati, da bodo tveganja za zdravje jasneje dokazana. Tisti, ki PFAS proučujejo že vrsto let, pa pravijo, da zadnje ugotovitve vsekakor kažejo na to, da je treba delovati preventivno.
"V deževnici so ravni že višje od tistih, ki so postavljene za meritev kakovosti okolja. To pomeni, da bomo sčasoma dobili statistično pomemben vpliv teh kemikalij na zdravje ljudi," je za BBC dejal britanski okoljski kemik Crispin Halsall z Univerze v Lancastru, ki se ukvarja z vplivom umetnih snovi na okolje, a ni sodeloval pri švedski raziskavi. "Kako se bo to kazalo? Tega ne vem, vendar pa se bo pokazalo čez čas, saj presegamo tiste koncentracije, ki bodo povzročile nekaj škode pri ljudeh predvsem zaradi izpostavljenosti v pitni vodi," je prepričan.
Glavna težava pri teh kemikalijah je v njihovi trajnosti, ne toliko v toksičnosti, so poudarili v raziskavi. Nekatere škodljive večne kemikalije je industrija opustila že pred dvema desetletjema, vendar pa se še vedno nahajajo v vodi, zraku in prsti.
PFAS med drugim v okolju kroži tako, da se drobni delci med valovanjem morja razpršijo v zrak in nato pristanejo nazaj na kopnem. Ker te snovi v okolju ne razpadejo, so jih našli že na najbolj oddaljenih kotičkih Antarktike.
Na evropski ravni že iščejo načine, da bi omejili uporabo teh kemikalij in jih zamenjali z manj škodljivimi snovmi.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.