Tujina

Nobelovo nagrado za mir prejeli Aleš Bjaljacki ter organizaciji za človekove pravice

Oslo, 07. 10. 2022 06.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, T. R. K.
Komentarji
113

Nobelovo nagrado za mir letos prejmejo beloruski aktivist Aleš Bjaljacki ter organizaciji za človekove pravice Memorial iz Rusije in Center za državljanske svoboščine iz Ukrajine, je sporočil Nobelov odbor. V obrazložitviso tudi izpostavili, da prejemniki predstavljajo civilno družbo v svojih domovinah in da že leta zagovarjajo pravico do kritike oblasti in zaščite temeljnih pravic državljanov. Močno si prizadevajo za dokumentacijo vojnih zločinov, kršitev človekovih pravic in zlorab oblasti. Skupaj dokazujejo pomen civilne družbe za mir in demokracijo, so ob razglasitvi nagrajencev izpostavili v odboru.

60-letni Aleš Bjaljacki je bil eden od pobudnikov gibanja za demokracijo, ki je v Belorusiji nastal sredi 80. let prejšnjega stoletja. Življenje je posvetil boju za demokracijo in miroljubno sožitje v svoji domovini. Med drugim je leta 1996 ustanovil organizacijo za človekove pravice Pomlad (Vjasna), ki se je razvila v široko zasnovano organizacijo, ki dokumentira in protestira proti mučenju političnih zapornikov.

Aleš Bjaljacki
Aleš Bjaljacki FOTO: AP

Vlada ga skuša že leta utišati. Med letoma 2011 in 2014 je bil v zaporu. Po množičnih demonstracijah proti režimu predsednika Aleksandra Lukašenka leta 2020 so ga znova aretirali. Še vedno je v priporu brez sojenja. Kljub velikim osebnim stiskam ni popustil niti za milimeter v svojem boju za človekove pravice in demokracijo v Belorusiji, so izpostavili v obrazložitvi. "Svoje življenje je posvetil spodbujanju demokracije in mirnega razvoja v svoji domovini," je ob razglasitvi dobitnikov Nobelove nagrade povedala predsednica norveškega odbora za Nobelovo nagrado Berit Reiss-Andersen, poroča BBC. 

Najvidnejša in največja ruska organizacija za človekove pravice Memorial, ki so jo ruske oblasti uvrstile med t. i. tuje agente in decembra lani razpustile, njen dokumentacijski center pa zaprle, je znana zaradi zbiranja podatkov o političnem zatiranju in kršitvah človekovih pravic v Rusiji. Zaprtje člani organizacije zavračajo. Tako je ob prisilni razpustitvi predsednik Memoriala Jan Račinski dejal, da "nihče ne namerava odnehati".

Vodja Nobelovega odbora Berit Reiss-Andersen, ki je danes objavila imena Nobelovih nagrajencev za mir, je izrazila upanje, da se bo podelitve lahko udeležil tudi Bjaljacki, ki je v zaporu. Odbor je ob tem pozval beloruske oblasti, naj ga izpustijo. Njegova soproga je v odzivu na nagrado dejala, da so jo ob novici "preplavila čustva", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Berit Reiss-Andersen razglasila prejemnike Nobelove nagrade
Berit Reiss-Andersen razglasila prejemnike Nobelove nagrade FOTO: AP

Memorial so leta 1987 ustanovili zagovorniki človekovih pravic v takratni Sovjetski zvezi, ki so želeli zagotoviti, da žrtve zatiranja komunističnega režima ne bodo pozabljene. Med ustanovitelji je bil tudi Nobelov nagrajenec za mir in oporečnik Andrej Saharov. Organizacija temelji na ideji, da je soočenje s preteklimi zločini bistveno za preprečevanje novih.

Po razpadu Sovjetske zveze je Memorial postal največja organizacija za človekove pravice v Rusiji. Ob centru za dokumentacijo o žrtvah stalinističnega obdobja je zbral in sistematiziral tudi podatke o politični opoziciji in kršitvah človekovih pravic v Rusiji. Razvil se je v največjo avtoriteto za informacije o političnih zapornikih v ruskih zaporih. Bil je tudi v ospredju prizadevanj za boj proti militarizmu ter za spodbujanje človekovih pravic in pravne države.

Med vojnami v Čečeniji so zbirali informacije o zlorabah in vojnih zločinih ruskih in proruskih sil nad civilnim prebivalstvom. Leta 2009 je bila zaradi tega dela ubita vodja podružnice Memoriala v Čečeniji Natalija Estemirova, izpostavlja Nobelov odbor. Ukrajinski Center za državljanske svoboščine pa se od ustanovitve leta 2007 zavzema za krepitev civilne družbe in demokracije v Ukrajini. Po letošnjem ruskem napadu na Ukrajino dokumentira ruske vojne zločine nad civilnim prebivalstvom. V sodelovanju z mednarodnimi partnerji ima pionirsko vlogo pri zagotavljanju, da bodo storilci kaznovani za svoje zločine, piše na spletni strani Nobelove nagrade za mir, ki velja za najprestižnejšo.

Lani sta to nagrado prejela novinarja Maria Ressa s Filipinov in Dmitrij Muratov iz Rusije za obrambo svobode izražanja, kar je predpogoj demokracije in trajnega miru.

Objave letošnjih Nobelovcev so se začele v ponedeljek, ko so sporočili imena nagrajencev za medicino. V torek so razglasili nagrado za izjemne dosežke na področju fizike, v sredo dobitnike nagrade za kemijo, v četrtek pa za literaturo. V ponedeljek bo kot zadnja na vrsti Nobelova nagrada za ekonomijo.

Nobelove nagrade podeljujejo od leta 1901 iz sklada, ki ga je ustanovil švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel. Dobitniki bodo nagrade, vredne po 10 milijonov švedskih kron (900.000 evrov), prejeli na tradicionalni slovesnosti 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti.

Iz sveta se vrstijo čestitke dobitnikom

 Iz sveta, tudi iz Slovenije se že vrstijo čestitke letošnjim Nobelovim nagrajencem za mir, beloruskemu aktivistu Alesu Bjaljackemu ter organizacijama za človekove pravice Memorial iz Rusije in Centru za državljanske svoboščine iz Ukrajine. Voditelji držav so jim izrekli številne pohvale za njihov boj za človekove pravice in demokracijo.

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je na Twitterju izrekla iskrene čestitke vsem letošnjim Nobelovim nagrajencem. "V temačnih časih za demokracijo, gre nagrada v roke tistih, ki se neutrudno borijo za človekove pravice," je zapisala in hkrati poudarila, da je civilna družba temelj demokracije in branik miru.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v svoji pohvali pozdravila pogum ukrajinskih, ruskih in beloruskih borcev za človekove pravice. "Nobelov odbor je priznal izjemen pogum žensk in moških, ki so se uprli avtokraciji in pokazali pravo moč civilne družbe v boju za demokracijo," je zapisala na Twitterju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je na Twitterju čestital vsem dobitnikom nagrade, pri tem pa je poudaril, da je pravica do izražanja resnice temelj za vse svobodne in odprte družbe.

Podobno mnenje je izrazil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je letošnje Nobelove nagrajence označil za neomajne zagovornike človekovih pravic v Evropi in dodal, da lahko kot mirovniki vedno računajo na podporo Francije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nagrajencem pa je čestitalo tudi ukrajinsko predsedstvo in hkrati izjavilo, da so prebivalci Ukrajine, ki je od februarja v vojni z Rusijo, glavni arhitekti miru.  V uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pa so bili medtem do izbora dobitnikov Nobelove nagrade za mir kritični. Najprej so sicer izpostavili, da so prebivalci Ukrajine, ki je od februarja v vojni z Rusijo, glavni arhitekti miru, kasneje pa dodali kritiko, ker so skupaj z ukrajinskimi nagrado prejeli tudi ruski in beloruski aktivisti.

Vodja Nobelovega odbora Berit Reiss-Andersen, ki je danes objavila imena Nobelovih nagrajencev za mir, je izrazila upanje, da se bo podelitve lahko udeležil tudi Bjaljacki, ki je v zaporu. Odbor je ob tem pozval beloruske oblasti, naj ga izpustijo.
Vodja Nobelovega odbora Berit Reiss-Andersen, ki je danes objavila imena Nobelovih nagrajencev za mir, je izrazila upanje, da se bo podelitve lahko udeležil tudi Bjaljacki, ki je v zaporu. Odbor je ob tem pozval beloruske oblasti, naj ga izpustijo. FOTO: AP

"Nobelov odbor ima zanimiv odnos do besede mir, ko nagrado za mir podeljuje predstavnikoma dveh držav, ki sta napadli tretjo," je na Twitterju zapisal svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak in poudaril, da niti ruske niti beloruske organizacije niso bile sposobne organizirati upora proti vojni v Ukrajini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vodja beloruske opozicije Svetlana Tihanovska je medtem čestitala rojaku Alesu Bjaljackemu. "Nagrada je pomembno priznanje za vse Beloruse, ki se borijo za svobodo in demokracijo," je še dodala. Na drugi strani se je uradni Minsk odzval, da "se Alfred Nobel obrača v grobu". 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (113)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Šumsko voče
09. 10. 2022 14.30
+2
Kaj ti ukrajinci morajo bit vseposod zraven?
Nelevonedesnosamonaravnost
09. 10. 2022 10.39
+1
Ukrajinski Beloruski in zahodni aktivisti so Nobelovi nagrajenci, nobeden ne jemlje te nagrade že od Samuela Becketta resno.
nikhrast
09. 10. 2022 16.25
-3
Ti bi pa predlagal Putinove hlapce ki nasprotujejo svobodi, demokraciji, redu in miru...
42ru.moc
08. 10. 2022 19.41
-1
Ja velik je naredu. Tud za nas prleke. Hvala 🥲
flisd
08. 10. 2022 15.13
+3
Ta odbor nima več nobene pravice za podeljevanje te nagrade od dneva, ko so nagrado podelili Baracku Obami.
Ici
08. 10. 2022 14.14
+4
Od koga ali česa živi tale Aleš? Od "nevladnih prispevkov"? Delavne dobe zanesljivo nima.
Marcus Aureliuss
07. 10. 2022 20.21
+7
Jaz sem mislil, da jo bo dobil Zelenski 🤨🤪
Nikay
07. 10. 2022 20.13
+3
Nobelovo nagrado za MEDICINO pa si zasluži VLADIMIR Putin )) on je iznašel zdravilo za COVID ) VSE OBLIKE..
zavetnik
07. 10. 2022 20.12
+6
Sramota za Nobelovo nagrado da huskače vojne nagrajuje z nagrado za mir kako podlo početje in vsi gledamo to nesnago ki se nam dogaja pred nosom
Stauffenberg
07. 10. 2022 20.06
+13
Ko so podelili Nobelovo nagrado za mir Baracku Obami, sem dokončno dojel, da je to ena velika farsa.
Abrams
07. 10. 2022 19.14
-3
Drug let pa NIKA pa uno od IGBT :)
zavetnik
07. 10. 2022 20.14
+3
Pa janša si je tudi zaslužil nagrado za hujskanje
JohannDoe
07. 10. 2022 18.49
+2
Dobit bi jo moral Biden, v luči Ukrajinske krize. Vse drugo je samo sprenevedanje.
Janez23
07. 10. 2022 18.44
+1
Kako da ni nagrado prejel Jenull in 8. marec? Jaz sem šokiran, to je fašizem.
slim386
07. 10. 2022 20.04
+4
Janiz jo bo dobil... baje da je s tisto modro trenerko prestrašil ruse na smrt
Harpuna
07. 10. 2022 18.31
+0
Čim jim je Tanja čestitala,potem si pa res zaslužijo,saj ona podpira take mešalce megle.
Zmaga Moke
07. 10. 2022 17.23
+1
Medtem smo pa mi bili norci in neumni in antivse, ko smo protestirali proti cpvid tiraniji. Stevanovicu naj dajo nagrado za mir, ce jo ze tem kekcem.
JohannDoe
07. 10. 2022 18.49
+1
jps28
07. 10. 2022 16.39
+13
Francoski protestniki, nemški, slovenski, ..................... Bi lahko tudi dobili nobelovo. Definicija je ista. Aja na Katalonce ne pozabimo, tiste ki so jih zaprli, ker so podpiral odcepitev, ki je bila potrjena na referendumu. To je sam v EUju.
nikhrast
07. 10. 2022 18.08
-8
Sploh veš kaj hočejo Katalonci, zgleda da samostojnost, potem pa dolga leta da se spet pridružijo EU, NATO paktu, v schengen cono...
Vakcinar
07. 10. 2022 16.04
+9
Konec koncev je Alfred izumil dinamit.
Ate_ist
07. 10. 2022 15.13
+12
a assangeju nobelove nagrade za mir še niso podelili? le zakaj ne!
toti mišek
07. 10. 2022 14.40
-1
Sem računal na 8 ali 9 marec!
Jimi1
07. 10. 2022 13.32
+9
Tudi meni glede na dosežke bi bil po Dolfejevi osebnosti leta in Obamovi nobelovi za mir predno je šel v vojne Putin nadvse primeren kandidat predno pritisne rdeči gumb...
VirtualX
07. 10. 2022 13.24
+9
Sem pričakoval, da jo bo dobil Putin. Čudno.
trgft
07. 10. 2022 15.31
+2
Obama jo je dobil, zakaj ni Zelenski, Greta?