Sodišče je s tem ugodilo zahtevi preiskovalcev, potem ko so Juna trikrat neuspešno pozvali na zaslišanje v zvezi z dogodki 3. decembra, ko je predsednik nepričakovano razglasil vojaško stanje, ki ga je parlament v roku nekaj ur odpravil.
Nalog za pridržanje velja do naslednjega ponedeljka. Ali bo do aretacije dejansko prišlo, je odvisno od več dejavnikov. Ali bo do aretacije dejansko prišlo, je po poročanju britanskega BBC-ja odvisno od več dejavnikov, med drugim bi lahko poskus pridržanja policiji preprečili varnostniki ali protestniki.
Danes so se pred predsedniško palačo sicer zbrali številni Junovi podporniki, ki nasprotujejo vsakršnim sankcijam zoper njega.
Predsednikova varnostna služba je pred časom preiskovalcem že preprečila vstop v urad in zasebno rezidenco predsednika, kjer so želeli izvesti preiskavo. Tudi sicer so v preteklosti oblasti že opustile poskuse za pridržanje vidnih politikov, potem ko so njihovi podporniki fizično blokirali policijo.
Nalog je po navedbah Junovega odvetnika nezakonit in neveljaven, na pozive k zaslišanju pa da se ni odzval zaradi "legitimnih pomislekov". Njegova odvetniška ekipa tudi vztraja, da preiskovalci nimajo pooblastil za njegovo pridržanje, češ da je vojno stanje razglasil v okviru svojih ustavno zagotovljenih pooblastil.
Uradno ni znano, kje se Jun trenutno nahaja, so mu pa oblasti prepovedale zapuščanje države.
Kako bodo glasovali ustavni sodniki?
Poslanci so Juna odstavili 14. decembra, nato je ustavno sodišče dva dni pozneje začelo postopek njegove razrešitve, ki ga mora končati v 180 dneh.
Za razrešitev mora glasovati vsaj šest sodnikov, ker pa je trenutno zasedenih le šest od devetih sodniških mest, bi en sam glas proti Juna rešil razrešitve. V primeru potrditve pa bi v Južni Koreji sledile nove volitve.
Državo kot vršilec dolžnosti vodi finančni minister Čoj Sang Mok, saj je parlament po Yoonu izglasoval še odstavitev njegovega začasnega naslednika Han Duk Suja.
Poročali smo že, da so po spodletelem poskusu uvedbe vojnega stanja južnokorejskemu predsedniku Junu "šteti dnevi". Policija je uvedla preiskavo proti njemu zaradi suma vstaje. Po južnokorejski zakonodaji je vstaja zločin, ki presega predsedniško imuniteto in lahko pomeni smrtno kazen.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.