Študija British Medical Journal namreč ugotavlja, da naj bi pesem 1-800-273-8255, ki jo izvaja ameriški raper Logic, sprožila porast klicev na telefonske številke za pomoč, medtem ko se je istem v obdobju zmanjšalo število samomorov v ZDA.
"Zdi se mi, kot da moje življenje ni moje, nočem biti živ, danes želim samo umreti, samo umreti želim," je del besedila pesmi, s katero je želel nato avtor opogumiti ljudi, ki izgubljajo upanje. "Bolečina ni enaka bolečini, pot, po kateri se premikam, se zdi samotna, a premikam se, dokler mi ne klecnejo noge, in vidim, da se moje solze topijo v snegu, ampak nočem jokati, želim se počutiti živega, sploh nočem več umreti," še nadaljuje besedilo.
Pesem z naslovom 1-800-273-8255 – kar je številka ameriške organizacije za preprečevanje samomorov – je ob izidu in po dveh pomembnih nastopih pritegnila veliko pozornost javnosti.
"Vsi ti dogodki so dali široko pozornost javnosti sporočilu pesmi – da je pomoč na voljo in da je učinkovita," so povedali raziskovalci.
"Ko gre za prizadevanja za preprečevanje samomora, moramo izkoristiti pozitivne medije za izobraževanje širše javnosti in skupin z visokim tveganjem o preprečevanju samomora, ne da bi pri tem škodovali ogroženim posameznikom," še menijo raziskovalci, ki jih skrbi, ker so zgodbe o upanju in okrevanju deležne veliko manj pozornosti javnosti kot samomori.
Raziskovalci so pod drobnogled vzeli izid pesmi 28. aprila 2017, Logicov nastop na podelitvi nagrad MTV Video Music Awards 27. avgusta 2017 in kasnejši nastop na podelitvi nagrad grammy 28. januarja 2018, poroča Guardian.
Pesem, v kateri nastopata še Alessia Cara in Khalid, je nekaj tednov ostala med prvih 10 na glasbeni lestvici Billboard Hot 100 v ZDA. Septembra 2017 je bila uvrščena na tretje mesto.
Kot so ugotovili, je bil izid pesmi povezan s skoraj 10-odstotnim porastom spletnih iskanj glede linije za pomoč v stiski v brskalniku Google v časovnem intervalu 28 dni po objavi pesmi.
V 34-dnevnem obdobju, ko je bila javna osredotočenost na pesem precejšnja, so na številki za pomoč zabeležili 6,9 odstotka več klicev, v istem obdobju pa se je število samomorov zmanjšalo za 245, kar je zmanjšanje za 5,5 odstotka, je pokazala študija.
VIRI POMOČI
Prvi vir strokovne pomoči je izbrani osebni zdravnik. Po potrebi bo predpisal zdravljenje, napotil k specialistu (kliničnemu psihologu ali psihiatru) ali na druge oblike pomoči.
Kadar je stiska zelo huda in vaš osebni zdravnik ni dosegljiv, se lahko obrnete neposredno na:
- dežurnega zdravnika,
- dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice,
- reševalno službo (112) ali
- urgentno psihiatrično ambulanto v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani (01 475 06 70).
Za podatke o ustreznih oblikah pomoči ali samo za podporo in pogovor se lahko obrnete tudi na TELEFONE ZA POMOČ V STISKI
- Klic v duševni stiski 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
- Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur na dan, vsak dan). Klic je brezplačen.
- Društvo SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja 080 11 55 (od ponedeljka do petka med 12. in 22. uro; ob sobotah, nedeljah in praznikih med 18. in 22. uro).
- TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro) Klic je brezplačen.
Drugi viri pomoči in informacij
- Zivziv.si
(info@posvet.org; svetovalnica@nijz.si)
VIR: NIJZ
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.