Vladimir Putin je ZDA obtožil, da želi izkoristiti napeto situacijo med Rusijo in Ukrajino, da bi zanetil vojno med državama, piše BBC. Kot je dejal med včerajšnjim pogovorom z madžarskim predsednikom Viktorjem Orbanom, ZDA niso toliko zaskrbljene zaradi varnosti Ukrajine, ampak želijo upočasniti in preprečiti razvoj Rusije: "Ukrajina je le orodje za dosego tega cilja." ZDA medtem zagotavljajo, da bodo naredile vse, da preprečijo konflikt, ki ni v interesu nikogar.
Napetosti med državama se še vedno zaostrujejo
"Konec tedna so se v Belorusiji in na meji z Ukrajino namestile dodatne ruske kopenske enote," je sicer v ponedeljek v Washingtonu povedal tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby in pri tem opozoril, da Rusija povečuje tudi svoje zmogljivosti na morju.
V povezavi z napovedjo ameriškega predsednika Joeja Bidna, da bodo zaradi ukrajinske krize v državah Nata na vzhodu Evrope kmalu namestili dodatne ameriške enote, je Kirby dejal: "Ena od možnosti, ki so nam na voljo, je uporaba ameriških sil, ki so že v Evropi." ZDA imajo namreč v Evropi, tudi zunaj kriznih območij, redno nameščenih več deset tisoč ameriških vojakov, od tega približno 35.000 v Nemčiji.
Po navedbah ameriške vlade Rusija še naprej povečuje število vojakov na meji z Ukrajino, svojo vojaško aktivnost pa je povečala tudi v Sredozemlju in Atlantiku. Putin je dejal, da je Zahod prezrl ruske varnostne zahteve. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem napovedal okrepitev in profesionalizacijo ukrajinske vojske. Madžarska pa se namerava z Rusijo pogajati o povečanju količin dobave zemeljskega plina.
Nizozemska želi Ukrajini pomagati pri kibernetski varnosti
Medtem pa je na današnji skupni novinarski konferenci z ukrajinskim predsednikom nizozemski premier Mark Rutte pojasnil, da bi nizozemska podpora Ukrajini na področju kibernetske varnosti vključevala zlasti strokovne nasvete. Zelenski je dejal, da si Kijev vojne ne želi in je osredotočen na mir.
"Za nas je zelo pomembno, da je vse pridobljeno orožje namenjeno naši obrambi," je dejal Zelenski in dodal, da je edina skrb Ukrajine mir in končanje okupacije ozemlja s povsem diplomatskimi sredstvi. Zelenski je prav tako ponovno pozval Zahod, naj proti Moskvi uvede preventivne sankcije in tako pomaga odvrniti morebitne napade.
Rutte morebitne nizozemske dobave orožja Ukrajini ni komentiral, čeprav je Nizozemska v preteklosti že izrazila pripravljenost za takšno pomoč. Vztrajal je, da so edina pot do rešitve deeskalacija, diplomacija in dialog. "Bistveno je, da se nadaljuje dialog med Rusijo in ZDA ter med Rusijo in Natom," je dodal. Obiski, kot je Ruttejev, pomagajo pri stabilizaciji ukrajinskega gospodarstva. "Z današnjim dnem smo končno stabilizirali nacionalno valuto grivno," je še dejal Zelenski. Nacionalna valuta je namreč prejšnji teden padla v primerjavi z ameriškim dolarjem na najnižjo raven po februarju leta 2015.
Putin in Johnson za mirno rešitev ukrajinske krize
Danes pa sta po telefonu govorila Putin in britanski premier Boris Johnson. Po navedbah Putina Nato ni pripravljen obravnavati pomislekov Rusije. Voditelja se sicer strinjata o potrebi po mirni rešitvi glede Ukrajine. "Ugotovili smo nepripravljenost Nata, da bi se ustrezno odzval na utemeljene ruske pomisleke," sporočilo iz Kremlja povzema francoska tiskovna agencija AFP. Putin je še dejal, da se Nato "skriva" za svojo politiko odprtih vrat, ki je "v nasprotju s temeljnim načelom nedeljive varnosti", piše v izjavi.
Ruski predsednik je prav tako obtožil Ukrajino "kronične sabotaže" mirovnega dogovora iz Minska, ki so ga ukrajinske oblasti in proruski separatisti podpisali leta 2015. Z Downing Streeta so medtem sporočili, da sta se Johnson in Putin v telefonskem pogovoru dogovorila, da si bosta prizadevala za "mirno rešitev" ukrajinske krize.
"Voditelja sta se strinjala, da poslabšanje ni v interesu nikogar," so zapisali v izjavi. Dodali so, da je Johnson Putina opozoril, da bi bila vsaka ruska invazija "tragična napaka". Voditelja sta poudarila tudi pomen dialoga med državama na področjih, kot so podnebne spremembe, Afganistan in iranski jedrski program, so še sporočili iz Londona.
Obrambna ministra Tonin in Wallace o Ukrajini
O razmerah na rusko-ukrajinski medij sta na srečanju v Ljubljani govorila tudi ministra za obrambo Slovenije in Velike Britanije Matej Tonin in Ben Wallace. "Boljši je slabši mir kot pa dobra vojna," je glede razmer na rusko-ukrajinski meji dejal Tonin, Wallace pa je Moskvo znova pozval k dialogu. V zvezi z aktualnim dogajanjem na ukrajinsko-ruski meji, kjer Moskva že več tednov kopiči svoje vojaške enote, sta oba ministra pozvala k reševanju ključnih vprašanj skozi dialog. "Ključno je, da v okviru Nata pošljemo jasno in nedvoumno sporočilo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, da je cena vojne enostavno previsoka," je dejal Tonin.
Ministra sta se strinjala, da državi delita skupno zavezanost evropski varnosti in stabilnosti in da je ozemeljska suverenost Ukrajine še naprej pomembna tema zaradi posledic za stabilnost in mir v Evropi. "Agresivno vedenje Rusije bi posledično pomenilo še več zavezniških vojakov ob njenih mejah," je še dejal Tonin. Dodal je, da Slovenska vojska že deluje v Latviji, v Ukrajino pa za zdaj ne namerava pošiljati dodatne vojaške pomoči. Pojasnil je, da je ta država v zadnjem obdobju že dobila precej vojaške pomoči zahodnih držav.
Wallace je opozoril na grožnjo, ki jo Putin predstavlja za Ukrajino, in menil, da so strogi ukrepi pomembni, da se doseže deeskalacija skozi dialog. "Napad na Ukrajino bo povzročil takojšnje in resne posledice, zato rusko vlado pozivam, naj ohrani dialog in išče pot do deeskalacije razmer," je dodal Wallace.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.