Šefinja protokola na ruskem veleposlaništvu v Jakarti, Julija Tomskaja, je pojasnila, da bo ruski predsednik Vladimir Putin tja poslal zunanjega ministra Sergeja Lavrova, se pa odloča, če bi se enemu od srečanj pridružil virtualno.
Da se Putin vrha ne bo udeležil, je za javnost potrdil tudi indonezijski minister za pomorske zadeve in naložbe Luhut Binsar Pandjaitan. Putinova odločitev, da se vrhu ne pridruži, bi lahko odražala njegovo zadrego zaradi ruske invazije na Ukrajino, menijo nekateri. Srečanje bo namreč potekalo le nekaj dni po tem, ko je Kremelj napovedal, da se bodo ruske sile umaknile iz večjega dela Hersona.
Od začetka invazije na Ukrajino konec februarja zahodne demokracije in Ukrajina Rusijo in Putina obravnavajo kot izgnanca na svetovnem prizorišču, zato ni nič čudnega, da so pred začetkom vrha pritiskale na Indonezijo, da okrepi obsodbe Moskve in umakne povabilo Putinu na vrh.
Ameriški predsednik Joe Biden, ki se udeležuje vrha, je marca dejal, da bi morali Rusijo izločiti iz G20, večstranske organizacije, ki jo sestavlja 19 največjih svetovnih gospodarstev in Evropska unija. Visoki člani Bidnove administracije so večkrat protestno zapustili dogodke G20, kjer so bili prisotni ruski delegati. Biden je dejal, da ne vidi razloga, da se sreča s Putinom, vendar da je to odvisno od tega, o čem konkretno bi želel Putin govoriti. Biden bi bil odprt za pogovor le, če bi debata tekla o zaprti ameriški košarkarski zvezdnici Brittney Griner.
Džakarta se je kljub pritiskom do sedaj uspešno upirala obsodbi Rusije in si prizadeva ostati nevtralna. Na vrh je kot gosta povabila tudi ukrajinskega predsednika Volodomirja Zelenskega, ki je dejal, da Ukrajina ne bo sodelovala na vrhu G20, če se ga bo udeležil Putin.
Vrha naj bi se udeležil Putinov zaveznik, Ši Džinping
Ši se je meseca septembra srečal s Putinom v Uzbekistanu, dve leti nazaj pa tudi z Bidnom. Peking tokrat ni uradno potrdil, ali se bo Ši udeležil vrha ali srečal z Bidnom tudi tokrat, Biden pa je na tiskovni konferenci napovedal, da se bosta srečala in pogovarjala s Šijem na Baliju.
Biden je dejal, da ne namerava narediti nobenih "temeljnih koncesij" in da bosta razpravljala o gospodarstvu in trgovini. Vendar ni želel razkriti, kakšno bi bilo njegovo sporočilo o ameriški vojaški podpori Tajvanu.
"Ta pogovor bom opravil z njim," je dodal Biden in opozoril, da bosta razložila, "kaj je vsaka od naših rdečih črt".
Njuno težko pričakovano srečanje prihaja ravno v času, ko so odnosi med ZDA in Kitajsko najslabši v zadnjem desetletju, državi pa krepita rivalstvo v trgovini, tehnologiji, geopolitiki in ideologiji.
Medtem se je Kitajska močno približala Rusiji, obe državi pa združuje ravno nasprotovanje ZDA in drugim zahodnim državam. Tedne pred rusko invazijo na Ukrajino sta Ši in Putin izjavila, da njuni državi druži prijateljstvo "brez omejitev". Peking od takrat ni hotel obsoditi vojne v Ukrajini ali pa je označiti za "invazijo".
Po navedbah tajskega zunanjega ministrstva se bo po G20 Ši udeležil vrha Azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (APEC) v Bangkoku, ki se bo začel naslednji petek. Biden naj se dogodka ne bi udeležil, medtem ko Putin svoje udeležbe še ni potrdil.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.