Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon, ki mu omogoča, da se po izteku sedanjega mandata leta 2024 poteguje še za dva mandata v Kremlju, je po poročanju agencije Reuters razvidno iz dokumenta, danes objavljenega na vladni spletni strani.
Že 24. marca je omenjeni zakon sprejel spodnji dom ruskega parlamenta. Dejanje so utemeljili z uskladitvijo volilne zakonodaje s spremembo ustave, ki velja od lanskega poletja po njeni potrditvi na referendumu. Od takrat je v ustavi dopolnilo, ki 68-letnemu Putinu omogoča nadaljnje izvolitve, čeprav bi se mu mandat iztekel leta 2024.
Ustava namreč še vedno omejuje predsedniški mandat na dva zaporedna mandata, a se je z dopolnilom uveljavilo določilo, da ta omejitev ne velja za predsednike države, ki so bili na položaju pred uveljavitvijo dopolnila. Putinu je to omogočilo še dvakratno kandidaturo.
Putin, ki je na oblast prišel leta 2000, se je ob koncu svojega drugega predsedniškega mandata leta 2008 umaknil s položaja. Po štirih letih na položaju premierja je bil znova izvoljen za predsednika države leta 2012, nato pa še leta 2018.
Celoten sveženj ustavnih sprememb je prinesel tudi v javnosti priljubljene ukrepe, kot sta minimalna plača in usklajevanje pokojnin z življenjskimi stroški. A tudi krepi pristojnosti zakonodajne veje oblasti, ki je trdno v rokah Putinove stranke Enotna Rusija. V ustavo so poleg tega vnesli prepoved gejevskih porok in omembo vere v boga, s čimer se je Rusija oddaljila od ateizma v času Sovjetske zveze.
Sprejeti zakon po poročanju ruske tiskovne agencije Tass tudi določa, da za predsednika države lahko kandidirajo ruski državljani, ki so starejši od 35 let, pod pogojem, da so v Rusiji neprekinjeno živeli najmanj 25 let in da niso imeli tujega državljanstva ali dovoljenja za bivanje v tujini.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.