Ni prvič, da se je Putin odločil povečati svoje enote, to je storil že dvakrat po letu 2022, enkrat za 137.000, drugič pa za 170.000.
Do takšnih zahtev prihaja po tem, ko sicer najzmogljivejše ruske enote pritiskajo na ofenzivo v vzhodni Ukrajini, kjer so v zadnjih nekaj mesecih dosegale postopne, a stabilne uspehe. Junija je Putin število vojakov, ki sodelujejo v invaziji na Ukrajino, ocenil na skoraj 700.000.
Do širitve vojaških enot prihaja tudi po tem, ko je Putin opozoril, da bi v primeru ukrajinskega napada z orožjem z Zahoda na rusko ozemlje, lahko spravilo Nato v vojno z Rusijo.
Po vpoklicu 300.000 rezervistov zaradi ukrajinske protiofenzive jeseni 2022 so se ruske oblasti že odločile, da bodo vrste vojakov, ki se borijo v Ukrajini, okrepile z novimi vojaki, ki so jih pritegnile razmeroma visoke plače. Številni vojaški analitiki ugotavljajo, da Kremelj najbrž nerad vpokliče še več rezervistov, saj se oblasti bojijo notranje destabilizacije, kakršna se je že zgodila leta 2022, ko je več deset tisoč ljudi zbežalo iz Rusije, da ne bi bili poslani v boj.
In prav pomanjkanje vojaškega osebja se pogosto navaja kot ključni razlog za uspeh ukrajinskega vdora v rusko regijo Kursk, ki se je začel 6. avgusta. Kremelj se je namreč poskušal izogniti premestitvi vojakov iz vzhodne Ukrajine in se je pri zajezitvi vdora zanašal na okrepitve z drugih območij, poroča AP.
A je rusko obrambno ministrstvo nedavno sporočilo, da so znova prevzeli dve vasi v regiji Kursk, ki so bile pod ukrajinskim nadzorom.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.