Predsednika Rusije in ZDA naj bi danes spregovorila tudi o pogajanjih o novi pobudi za jedrsko razorožitev obeh največjih jedrskih sil, ki potekajo že več mesecev. Po številnih hekerskih napadih so načrtovani tudi pogovori o kibernetski varnosti obeh držav, iranskem jedrskem programu in drugih mednarodnih konfliktih.
Po navedbah Kremlja naj bi se videokonferenca začela ob 16. uri po srednjeevropskem času in predvidoma trajala vse do večera. Večina srečanja bo potekala za zaprtimi vrati. Moskva je tudi napovedala, da po srečanju ne bo Putinove izjave, bodo pa objavili sporočilo za javnost.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je po poročanju tujih tiskovnih agencij napovedal, da se želi ruski predsednik z ameriškim kolegom pogovarjati predvsem o varnostnih zagotovilih. "Varnostna zagotovila ne morejo biti enostranska, to je jasno," je dejal Peskov.
"Od srečanja je težko pričakovati preboj," je še povedal. Izrazil je upanje, da bosta lahko voditelja drug drugemu vsaj izrazila skrbi, ki jih imata. Iz Bele hiše so sporočili, da bo Biden poudaril zaskrbljenost glede ruskih vojaških aktivnosti na meji. Voditelja sta se osebno prvič srečala junija v Ženevi.
Biden pred pogovorom s Putinom po telefonu z evropskimi zavezniki, Blinken z Zelenskim
Biden je pred telefonskim pogovorom z ruskim predsednikom, ki je načrtovan za danes, v ponedeljek po telefonu govoril z voditelji Velike Britanije, Francije, Nemčije in Italije. Državni sekretar Antony Blinken pa je poklical predsednika Ukrajine Volodimirja Zelenskega.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price je sporočil, da je Blinken ukrajinskemu predsedniku ponovil zagotovilo o neomajni podpori ZDA ukrajinski suverenosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti. Strinjala sta se, da je treba najti mirno, diplomatsko rešitev spora v Donbasu in popolnoma obnoviti ukrajinsko suverenost znotraj mednarodno priznanih meja, vključno s Krimom.
Bela hiša je sporočila, da je bilo kopičenje ruskih enot na meji z Ukrajino glavna tema Bidnovih pogovorov s predsednikom Francije Emmanuelom Macronom, kanclerko Nemčije Angelo Merkel, premierjem Italije Mariom Draghijem in premierjem Velike Britanije Borisom Johnsonom.
Skupaj so pozvali Rusijo, naj zmanjša napetosti in sprejme diplomacijo, še posebej v okviru t. i. normandijskega formata, ki je edini način za rešitev spora o Donbasu z uresničitvijo sporazuma iz Minska. Vsi so poudarili podporo ukrajinski suverenosti in ozemeljski celovitosti ter se strinjali, da bodo ostali v stiku ter se s partnerji v Natu in EU posvetovali o usklajenem in celovitem ravnanju.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.