Tujina

Prvi maj po svetu: namesto shodov organizirali dogodke na spletu

Ljubljana, 01. 05. 2020 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi omejitev ob pandemiji novega koronavirusa so delavci po svetu letos prisiljeni znatno omejiti zborovanja in poiskati alternativne možnosti zaznamovanja praznika dela. Številni sindikati so se tako usmerili v organizacijo spletnih dogodkov. V Franciji so podporo pravicam delavcev izrazili z balkonov.

Zaradi omejitev ob pandemiji novega koronavirusa so delavci po svetu letos prisiljeni znatno omejiti zborovanja in poiskati alternativne možnosti zaznamovanja praznika dela. Številni sindikati so se tako usmerili v organizacijo spletnih dogodkov.

Ob prazniku dela bi se v običajnih razmerah na glasne shode podalo na milijone ljudi. Nekatera zborovanja so v minulih letih zaznamovali tudi nasilni protesti in spopadi s policijo. Letošnje obeleževanje praznika dela pa zaznamujejo prazne ulice, obenem pa tudi drastičen vpliv novega koronavirusa na svetovno gospodarstvo in s tem na povečano brezposelnost.

Ob omejitvah za preprečevanje širjenja virusa bodo današnji dan v številnih državah zaznamovali na druge načine. Obetajo se številni dogodki prek spleta, v Franciji pa bodo svoje zahteve po pravicah delavskega razreda ljudje izrazili tudi z balkonov. Po besedah vodje sindikata CGT Philippa Martineza je to priložnost, da izrazijo družbene zahteve, ki jih izpostavljajo že dlje časa in ki so v krizi še toliko bolj aktualne.

Brez uličnih pohodov bodo praznik dela prvič po 70 letih zaznamovali tudi v Nemčiji. Pobudniki protestov, med njimi konfederacija sindikatov DGB in socialdemokratska stranka SPD, so se tokrat usmerili v organizacijo spletnih dogodkov.

Kljub temu bodo policisti v večjih mestih pozorni na morebitne kršitve predpisov o omejitvi zbiranja. V Berlinu so namreč oblasti dopustile nekaj manjših demonstracij, ki pa se jih ne bi smelo udeležiti več kot 20 ljudi, a je že prišlo do kršitev. Zato bo na ulicah prestolnice danes dežuralo kar okoli 5000 policistov. Večji protest, ki ga ponavadi pripravijo levičarske skupine, so sicer letos odpovedali. So pa nekateri aktivisti pozvali k spontanim protestom.

Na Portugalskem medtem glavna konfederacija sindikatov CGTP načrtuje shod sindikalnih vodij na mestu, kjer se sicer vsako leto končuje njihov tradicionalni prvomajski shod. Zagotovili so, da bodo pri tem upoštevali predpise o socialnem distanciranju, saj bodo stali štiri metre drug od drugega.

Delavci na Finskem so praznik dela navadno zaznamovali z velikimi sindikalnimi pikniki. Letos je bilo seveda drugače. Na trgu v Helsinkih, ki sicer velja za središče praznovanja, patruljira policija in nadzoruje spoštovanje prepovedi zbiranja več kot 10 ljudi. Oblasti so državljane pozvale, naj letos praznik zaznamujejo na spletu. Številne restavracije pa so v ta namen ponudile tudi dostavo hrane in pijače.

Omejitev zbiranja pa se ne nameravajo držati povsod. V Hongkongu je tako policija že v pripravljenosti pred načrtovanim shodom protestnikov, ki nasprotujejo zatiranju človekovih pravic.

Pred grškim parlamentom protesti ob prazniku dela

Grški delavci in študenti so se danes zbrali pred grškim parlamentom, da bi s protesti obeležili mednarodni praznik dela. Kljub zaščitnim maskam in rokavicam na sebi so kršili prepoved zbiranja zaradi pandemije novega koronavirusa, so pa upoštevali priporočeno medsebojno razdaljo.

Na protestih se je zbralo več kot sto ljudi, ki so mahali z zastavami, nosili transparente ter vzklikali gesla, kot je Brez žrtvovanja za šefe. Proteste je pripravila skupina PAME, za katero velja, da je blizu grškim komunistom.

V Grčiji so zaradi pandemije novega koronavirusa omejitve gibanja uvedli marca, v naslednjih mesecih pa jih nameravajo omiliti. V ponedeljek naj bi tako v državi znova odprli frizerke salone in knjižnice. Ukrepi so sicer prizadeli številna grška podjetja.

Konservativna grška vlada je ob tem obljubila, da bo zaščitila delovna mesta v državi, ki se je šele nedavno izvila iz večletne dolžniške krize.

V Grčiji so doslej zabeležili 2591 primerov okužb z novim koronavirusom, zaradi koronavirusne bolezni 19 je umrlo 140 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Chavez2
01. 05. 2020 14.24
-7
Včasih v socializmu si nisi imel kaj kupit, niti ni bilo..je bilo veliko pomanjkanje dobrin in revščina..Zdaj si vsaj lahko kupimo kar želimo.
pingvinislo5
01. 05. 2020 14.33
+7
bilo je točno toliko, kar si potreboval za neko osnovno življenje. o kakršnihkoli dobrinah si pa lahko le sanjal. veliko jih sicer sanjari o teh časih, ker človek se za nazaj itak spomni le lepih spominov in trenutkov...a če bi folk peljal nazaj v te čase za nekaj dni, se praktično vsem zmeša že prvi dan. si predstavljaš, da JJ reče, da se lahko po cestah voziš samo na določene dneve glede na lihe sode številke na tablicah? :)
samuray1
01. 05. 2020 14.42
+12
Takrat je svet bil manj razvit,a kljub temu so takrat ljudje gradili hiše in tovarne. Je pa res da danes imamo OBI,Baumax.... prepolnih izdelkov kot zadnji krik moderne tehnologije in zmanosti. In sebefa prazne denarnice
Gutenberg
01. 05. 2020 15.46
+3
pingvin5 - ali pa da ob uvozu nemškega avtomobila plačaš 100% davek - se pravi kupiš en avto za ceno dveh? Če ti sploh dovolijo.
pingvinislo5
01. 05. 2020 16.18
+2
samuray, ne gre se samo zato, če se je gradilo, ampak kaj se je in v kolikšnem obsegu. poglej danes v povprečju neko hišo in 40-50 let nazaj. kvadratura se je povečala za krat dva, v hišah živi po ena družina, vsaka hiša ima več avtomobilov - ker brez mobilnosti sploh ne znamo več funkcjonirat....nismo več samo oskrbna družba, ker smo na splošno preleni, da bi bili. hodili smo le na morje in v hribe, ker za drugega tako ali tako nismo imeli denarja. da ne omenjam bonov, inflacije, sode in lihe številke na tablicah, itd itd. upokojenski domovi praktično niso obstajali. iz celovca smo prešvercali pol gradbenega materiala, da smo sploh lahko zgradili hišo, ker se cement enostavno ni dobil pri nas. da razne bojlerje ne omenjam. prav tako smo švercali kavo, osnovno sadje kot so banane, itd. ja, saj so bli zanimivi časi. se spominjam z nostalgijo. ampak to je pa tudi to.
Maks Novak
01. 05. 2020 18.04
+4
Ni bilo niti teh starih revežev,ki brskajo po smetnjakih jih vidim vsakokrat ,ko grem zjutraj v službo.
cakalnica3
01. 05. 2020 18.07
+0
In v starih časih smo na Ljubelju na meji čakali po 2h in trepetali, če nam bodo odkrili 10 Milk, ki smo jih švercali. Ker sem par let delal čez mejo, dobro vem, kaj je bila razlika med "gnilim" kapitalizmom in našim "prelepim" socializmom. In če si v Yugi kaj pisnil proti državi, si imel takoj težave. Da bi kaj protestiral, razen tik pred koncem države, ni bilo za misliti. Te protestnike bi takrat hitro pozaprli. Čez mejo ... je bilo pa vse drugače. Je pa tudi res, da naš socializem ni bil češki ali pa madžarski. Tam je bila pa še mnogo hujša groza. Skratka, o starih lepih časih, kar se svobode, dobrin ... tiče, lahko pri nas sanjajo samo sklerozni ali pa pokvarjenci.
jured100
01. 05. 2020 18.57
-1
Nemci so pod nacisti imeli več leta 1935 direktno iz recesije in 15 let po najhujši vojni v dotedanji zgodovini, kot pa kolikor je imela naša Juga leta 1980. Ne vem no, zdi se mi, da so bili v Jugi komiji pač nesposobni.
lakala28
01. 05. 2020 20.18
+1
In ker je danes demokracija, je hojs pred tremi dnevi poslal vse kar Policija premore razen vodnega topa na Trg republike in vpadnice v mesto v Lj. Ker je nedemokratično se izraziti proti jajotovi hordi. A to da je svoboda za vas? Hvala Alexandra in Zdravko, da sta pomagala osvoboditi nas in vsem, ki temu ploskate.
Sunshine100
01. 05. 2020 14.23
+3
"Ne boj se Corone, ampak ukrepov." "Najpomembneje je, da ljudje, ki ne smejo delati, prejmejo polno nadomestilo. Ne more biti, da vam je po eni strani prepovedano delati, po drugi strani pa vam je zagotovljeno malo denarja, čeprav ste izgubili veliko denarja. To se mora spremeniti! Da bi to naredili, se na Praznik dela odpravimo na ulice, «zahteva demo pobudnik Rutter. Državna vlada vozi čez obroč Klagenfurter. Demonstracija se konča pri Minimundusu. Rutterjevo sporočilo: "Ne bojte se. Ne bi se morali bati Corone, ampak ukrepov" ...1.maj v Avstriji
samuray1
01. 05. 2020 14.22
+2
Pri nas podporo pravcam delavcev ne bojo initi izrazili,ker istih pravic naša uradna oblast niti ne priznava.
Chavez2
01. 05. 2020 14.18
+8
Delat, delat..ne pa protestirat..levaki..
pingvinislo5
01. 05. 2020 14.21
+13
saj veš kako je to. oni nebi delali nič, imeli bi pa vse pravice, vse zastonj, vsi moramo biti enaki, itd itd.
pingvinislo5
01. 05. 2020 13.58
+1
super da letos ni teh komunajzarskih praznikov.
lakala28
01. 05. 2020 14.18
-1
Nihče te ne sili, da jih praznuješ Bilo bi celo koristno, če bi šel ta 2 dni pobirat smeti iz obcestnega jarka. Rokavice se spet dobijo v trgovini, vreče za smeti tudi imajo, tako da GASA! Pa naj te ne moti, če bo vmes zadišalo po kakšni vratovini ali pa čevapčičih. Pa če se bodo kje otroci smejali, ko bodo tekali okrog hiše. Kakšno podobico jajota vtakni v žep in jo vsake 2 minuti poglej in svet bo tudi zate lep.
pingvinislo5
01. 05. 2020 14.20
+6
dva dni bom laufal cirkularko, da bo cela vas poslušala.
Christi Miles
01. 05. 2020 13.49
-1
Kaj babice in dedki niso nič zadovoljni z dodatkom, katerega so prejeli včeraj?
Alojz69
01. 05. 2020 13.16
+12
Poneumljanje ljudi se nadaljuje in proletarjat se je skril😀
bodočipartizan
01. 05. 2020 12.58
+5
A je danes v Ljubljani protest?
pingvinislo5
01. 05. 2020 14.22
+13
ja, protest ljudi, ki živijo v milnem mehurčku, večinoma tudi prisesanih na finace iz državne pipice.