S terena se nam je danes oglasil vodja druge odprave pripadnikov gasilskih enot in civilne zaščite Janez Bordon. Ekipa je v Berovo prispela včeraj ob 3.00 zjutraj. Po zgolj dveurnem spanju se je sestala s predhodno ekipo, naredili sta primopredajo in preverili, kakšno je stanje. "Včeraj je Berovo zajela nevihta. Dobili smo pošiljko dežja, ravno v takšni količini, da je pogasila požar," je dejal in pojasnil, da danes zato pregledujejo teren skupaj z avstrijskimi kolegi in čakajo na navodila lokalnih oblasti, ki se bodo skupaj z oblastmi iz Skopja odločile o njihovih nadaljnjih korakih.
"Gasiti pa nam trenutno ni treba več. Čakamo še francosko enoto z droni, ki bodo z njimi opravili temeljiti nadzor požarišča. S termovizijo se bodo prepričali, ali je požar dejansko popolnoma pogašen. Na podlagi tega bo padla odločitev o našem povratku," je opisal trenutno stanje.
'Pogorišče, ki ga opazujemo in gledamo … Tukaj so vladale res peklenske razmere'
Današnji dan je razkril vse razsežnosti požara. Površine, ki so pogorele, so ogromne, takšnega požara v Sloveniji zagotovo še nismo imeli, je poudaril Bordon: "Je vsaj 10-kratnik tega, kar je največji požar v Sloveniji kadar koli bil. Teren je razgiban in ponekod težko dostopen. Naša predhodnica je opravila ogromno in veliko delo. Ustavili so požar na pravih mestih, da se ni širil naprej, proti vsem naseljem. Pogorišče, ki ga opazujemo in gledamo … Tukaj so vladale res peklenske razmere."
Zagorelo je še enkrat, lahko bi se ponovila zgodba iz Berova
Kot nam je povedal Bordon, so razmere za razvoj novega požara kljub dežju še vedno ugodne, saj so temperature tam visoke: "Trenutno je 27 stopinj Celzija, a se bodo v prihodnjih dneh po napovedih še stopnjevale. Že danes zjutraj se je vnel novi požar – 10 kilometrov stran od tukaj, kjer smo nastanjeni. Bili smo pripravljeni, če bi ga bi bilo treba iti gasit, a so ga lokalni gasilci uspeli še pravočasno zamejiti, tako da se ni razširil. Tudi tokrat je bil v borovem gozdu, tako da bi se lahko ponovila zgodba iz Berova, a se na srečo ni."
Točnih ocen, koliko površine je opustošil požar, še ni, a lokalne oblasti ocenjujejo, da je pogorelo od 20 do 25 tisoč hektarov. "Območje, na katerem so posredovale slovenske enote, pa je veliko okrog 4.000 hektarov," je pojasnil Bordon.
Prva ekipa slovenskih gasilcev v Severni Makedoniji rešila štiri vasi
Prva odprava gasilcev in pripadnikov civilne zaščite je medtem po celonočni vožnji v jutranjih urah prispela v Ljubljano, kjer sta jih med drugim pozdravila državna sekretarja Stanislav Raščan in Uroš Lampret.
"Tu ste se izkazali kot naši najboljši športniki, košarkarji, tisti, ki so osvojili zlate medalje. Iskreno hvala za to, ker ste odlično opravili svoje delo," je dejal Raščan z zunanjega ministrstva. Lampret z ministrstva za obrambo pa je poudaril, da so ponosni na njih. "Makedonci so zelo hvaležni. Rotacija se nadaljuje. Smo ponosni in veseli," je povedal.
Sandra Martinič, oficirka za zvezo, ki je operativcem na terenu nudila podporo, je dejala, da je enota, ki je v Severno Makedonijo odšla 4. avgusta, res odlična. "Gre za gasilce, ki so na svojem področju res profesionalci," je dejala in pojasnila, da so na terenu delali od 12 do 22 ur ob resnično težkih vremenskih razmerah. Na kraju je bilo namreč kar 44 stopinj Celzija, težave pri gašenju pa jim je povzročal tudi močan veter.
"Srčnost, ki sem jo videla, ki so jo vložili v gašenje požara, še in še, samo da bi zaključili in pogasili ta požar, da bi pomagali prebivalstvu," je dejala o naših gasilcih. "Požar so prav zadnji dan tudi stabilizirali in našo misijo v Severni Makedoniji zaključili v najboljši luči," je dejala.
"Ko se pelješ čez to območje, črno območje, te res pretrese. Ko vidiš, da se je požar zaustavil čisto pri hiši. Naši gasilci so rešili štiri vasi," je dejala in dodala, da so bili ljudje tako hvaležni, da se kar naježiš. Da so jih na poti na intervencije ustavljali domačini, ki so jim nosili hrano in pijačo, je dodal Dani Boltar, namestnik poveljnika severnoprimorske gasilske regije. "Ko smo se peljali čez vas, so nas ustavili in nam dajali cele palete vode in drugih pijač," je dejal.
"Požar je pogašen, zdaj se vračamo domov in komaj čakam, da grem počivat"
"Razmere so bile res hude," je intervencijo opisal Boltar in dodal, da so se morali na primer v petek zaradi premočnega vetra, ki je zelo pospešil širjenje požara, umakniti v vas, ki so jo pred požarom uspešno obvarovali.
Zadnji dan so se gasilci lotili še enega podviga in operacije potegnili tudi v noč, pri tem pa lokalizirali požar, je dejala Martinčičeva. Boltar je dodal, da je v sredo okoli 45 minut deževalo, to žarišče požara pa naj bi bilo tako dokončno pogašeno. Kot je pojasnila Martiničeva, bodo gasilci v nadaljevanju preverjali, ali so se pojavila nova gorišča, saj temperature ostajajo visoke.
Kljub temu upa, da se požar ne bo ponovno razširil, da bo stanje ostalo stabilno in ga bo nova slovenska ekipa, ki je na teren prispela v sredo, lahko le nadzorovala. V tem primeru tudi tretje rotacije ne bi več potrebovali.
Slovenija je sicer takšno pomoč tujini ponudila prvič, je še dejal Boltar in pojasnil, da so pogoji gorenja podobni kot pri nas, saj gre prav tako za kraški svet. "Bor, brinje, trava. Zelo podobno gori kot pri nas. Le da je bil ta požar še toliko bolj ogromen," je dejal.
Pri takih intervencijah gasilci nosijo vso zaščitno opremo, od podkape do čelade in zaščitnih očal. Poleg tega so vodje gasilce ves čas opozarjali, naj pijejo dovolj vode. "Na terenu smo imeli vse, kar smo potrebovali. Logistika je res dobro delovala. Podpora Uprave za zaščito in reševanje je bila za nas ključnega pomena," je dejal Boltar. "Požar je pogašen, zdaj se vračamo domov in komaj čakam, da grem počivat," je še dejal po resnično napornem tednu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.