Agile Reaper 2020 poteka z obale Kalifornije v ZDA, trije droni, ki so uporabljeni v vaji, pa so tako izvedli več vaj hitrega premika proti Pacifiškemu oceanu. Še bolj natančno, proti Kitajski in na območja tako imenovane "Prve verige otokov" (Tajvan, Filipini, Japonska, Indonezija …). Slednji so za strateške cilje ZDA zelo pomembni, na večini so tudi zavezniške države, saj preprečujejo, da bi Kitajska imela neoviran izhod na odprto morje. Kot potekajo vojaška sodelovanja med državami in ZDA danes, imajo slednje neoviran pogled na premike kitajske flote in letalstva. Droni so sicer sodelovali z ameriško tretjo floto, pokazali pa naj bi zmožnosti nadzorovanja večjega območja in tudi uporabe orožja za protiladijske napade.
Sama vaja Agile Reaper ne bi bila nenavadna, če ne bi v vojski posebej za to misijo izdelali oznake, ki gredo Kitajski v nos: na njih je podoba rdeče Kitajske, pred katero sta dron in oznaka enote, ki je sodelovala v vaji. Na oznaki je tudi izvezena podoba HUD (head up display – zaslon v višini oči) oziroma računalniškega prikaza tega, ki kaže, da je na "sredini" Kitajska, letalnik pa ima na voljo štiri rakete. Cilj vaje in strateška usmeritev sta tako očitna.
Kitajska uradno ni protestirala (še), so pa preko državnega medija Global Times poslali precej agresivno sporočilo. V uredniškem tekstu tako pravijo, da gre za provokacijo, ki je že dolgo ni bilo. "Če bi ZDA izvedle napad, bi Kitajska odgovorila še močneje," zapišejo in še dodajo, da Washington stopnjuje vojaške priprave za konflikt s Kitajsko. "Ameriška vojska uporablja drone in oznake za spodbujanje domišljije in ustvarjanje podob Kitajske in ZDA, kot da gredo v vojno. To je tudi poteza za mobilizacijo javnega mnenja," še pravijo. V nenavadno agresivnem tekstu napovedujejo, da če bi ZDA poskušale kršiti ozemeljsko celovitost Kitajske, da bi Kitajska ljudska armada odgovorila z vsemi silami. Prav tako so dodali, da so se ZDA že pred 70 leti na korejskem polotoku uštele, ko so mislile, da Kitajska ne bo posredovala.
Se pa je na diplomatskem parketu verjetno dogajalo več zadev, saj so ZDA na uradni strani DVIDS, ki jo uporabljajo za izmenjavo slikovnega in zvočnega gradiva, sporne slike umaknile. Te je sicer še vedno bilo možno najti s pomočjo Googlovih orodij. Nekaj dni kasneje so naložili novo gradivo o vaji Agile Reaper 2020, a tokrat so se izognili uporabi materiala, ki bi kazal, da so uporabljali sporne oznake.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.