V nedeljo so izbruhnili spopadi tudi v predmestjih Portlanda v zvezni državi Oregon. Protestniki so se spopadli z zveznimi agenti, ki so okrog sodišča postavili železne ograje. Ker je bila množica protestnikov, kot poroča Sky News, vsaj petkrat večja kot noč pred tem, so se morali agenti kljub uporabi solzivca, gumijastih nabojev in drugih sredstev umakniti v stavbo sodišča, ki jo oblegajo protestniki.
Zanimivo ob tem je dejstvo, da so protesti v Portlandu, ki sicer velja za tradicionalno aktivistično mesto, že skoraj povsem izzveneli, nato pa je predsednik Donald Trump odločil, da bo tja poslal zvezne agente. Zelo verjetno je, da večine protestnikov, ki jih vidimo na ulicah danes, tam ne bi bilo, če se zvezna vlada ne bi vmešavala v dogajanje, piše Sky News. Odločitev o napotitvi zveznih agentov pa je, kot kaže, sprožila mobilizacijo med ljudstvom, zato so se protestom pridružili tisoči, ki vztrajajo pri tem, da gre za protiustavno dejanje.
Ob spopadih se je na Twitterju odzval tudi Donald Trump, ki je dejal, da so protestniki v resnici "anarhisti, ki sovražijo našo državo. Množični mediji ne govorijo o nasilju teh protestnikov!" Trumpovi nasprotniki pa trdijo, da to preprosto ni res in da so nasilni protestniki v manjšini.
Pred dobrim tednom dni se je v mestu pojavila 'protestniška formacija' portlandskih mater, ki vsak večer v znak protesta postavi živi zid, v znak podpore svojim sinovom in hčeram, ki se upirajo posredovanju zvezne vlade. Bilo naj bi jih okrog 2000. V zadnjih nočeh so se jim pridružile tudi babice. "Matere se pojavimo v skrajni sili," je dejala Holly Waud, mati dveh otrok in lastnica lokalne slaščičarne. "Smo ljudje, od katerih nihče ne pričakuje, da se bomo pojavili na ulicah. Ponavadi smo doma in skrbimo za otroke. Kar se dogaja, pomeni, da trenutne razmere vplivajo na celotno družbo," je dejala in dodala, da njen sin nikakor ni nasilne narave, da pa je kljub temu bil žrtev policijskega napada s solzivcem.
Materam pa so se pridružili tudi 'Očetje Portlanda'. "Še nikoli nisem videl česa takšnega. Ne morem verjeti, da se takšne stvari dogajajo v napredni demokraciji. Ljudje, s katerimi sem se pogovarjal, so učitelji, medicinske sestre, fizioterapevti ... To niso t. i. profesionalni protestniki," je dejal Ian, oče dveh otrok.
Osrednji vzrok protestov v Portlandu je še vedno policijsko nasilje nad (temnopoltim) prebivalstvom, vendar je napotitev zveznih agentov, brez privolitve lokalnih oblasti in policije, razbesnela številne prebivalce, poročajo lokalni mediji. Spopadi v mestu trajajo že 12 dni in za zdaj ne kaže, da bi lahko prenehali, nasprotno, število protestnikov se povečuje. Tako so se jim v parku pred sodiščem pridružile tudi medicinske sestre in vojni veterani.
Profesor Robert Tsai, z washingtonske pravne fakultete, je povedal, da podoba zveznih agentov v polni bojni opremi Trumpu v predvolilni kampanji pomaga pri konstruiranju temne podobe demokratskega mesta. "Nobenega dvoma ni, da je večina nasilja posledica neposrednega odziva na nasilje zveznih agentov."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.