Do zdaj je bilo v protestih po uradnih podatkih ubitih okoli 35 ljudi, spopadi med policijo in jeznimi protestniki pa se nadaljujejo v več mestih. Sodeč po videoposnetkih, ki krožijo na družbenih omrežjih, so varnostne sile v severozahodnih mestih Piranshahr, Mahabad in Urmia streljale na protestnike. Oblasti so pridržale več sto protestnikov in najmanj 11 novinarjev.
Odzval se je tudi Amnesty International, ki je opozoril, da do zdaj zbrani dokazi kažejo na "grozljiv vzorec iranskih varnostnih sil, ki namerno in nezakonito streljajo na protestnike s pravim strelivom".
Za BBC so spregovorili nekateri od aretiranih, ki pravijo, da jih je policija hudo pretepla. Eden od njih je povedal, da so ga "neusmiljeno pretepli", nato pa zaprli v majhno natrpano zaporniško celico, v kateri so bili prikrajšani za hrano in vodo, onemogočen pa jim je bil tudi dostop do stranišča.
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je za spodbujanje nemirov okrivil "zarotnike" in obljubil, da bo zatrl "tiste, ki nasprotujejo varnosti in miru v državi".
Raisi, znan po svojih fundamentalističnih stališčih, ne velja za osebo, ki bi lahko na iranske ulice "vrnila mir" ali popustila zahtevam protestnikov po več državljanskih svoboščinah. Njegovo kljubovanje bo verjetno še povečalo verjetnost nadaljnjega zaostrovanja razmer v mestih, kjer se demonstranti vse pogosteje spopadajo z varnostnimi silami. Gre za prizore, ki jih v Iranu le redko vidimo, poroča Guardian.
Protestniki zažigajo reševalna vozila
Zadnji večji protivladni protest sega v leto 2009, ki je sledil spornim predsedniškim volitvam. "Glavna razlika med sedanjim protestom in takratno 'zeleno revolucijo' je, da se zdaj ljudje upirajo, ne bojijo se brutalnega režima," je dejala iranska novinarka in voditeljica Sima Sabet.
"Protestniki zažigajo reševalna vozila, saj jih vlada uporablja za premikanje varnostnih sil in ne za reševanje ljudi," še dodaja.
Protesti se ne dogajajo samo v velikih mestih, protestniki pa so veliko bolj drzni, pravi Firuzeh Mahmoudi, direktorica nevladne organizacije za človekove pravice United for Iran. "To je za nas brez primere. Še nikoli nismo videli, da bi ženske tako množično slačile hidžab. Zažigajo policijske postaje, avtomobile, tudi slike vrhovnega voditelja ajatole Alija Khameneija," je za Guardian povedala Mahmoudijeva.
Kot smo poročali, je 22-letno Mahso Amini pridržala moralna in verska policija zaradi domnevnega kršenja strogih islamskih pravil oblačenja. Policisti naj bi jo hudo pretepli s palico in ji povzročili možganske krvavitve. Policija nasprotno trdi, da je dekle doživelo odpoved srca. Notranji minister Ahmad Vahidi vztraja, da 22-letnice niso pretepli.
"Prejeli smo poročila nadzornih organov, zaslišali smo priče, pregledali videoposnetke, pridobili forenzična mnenja in ugotovili, da do pretepa ni prišlo," je dejal.
ZDA so medtem sporočile, da bodo ublažile omejitve interneta za Iran, potem ko so iranske oblasti prebivalcem omejile dostop do spleta. "Pomagali bomo zagotoviti, da Iranci ne bodo izolirani in v temi," je dejal ameriški sekretar Antony Blinken. Omilitev nadzora nad programsko opremo bo tako ameriškim tehnološkim podjetjem omogočila, da bodo svoje poslovanje lahko razširila v Iran.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.