V spopadih, ki so izbruhnili med prvomajskimi protesti v Franciji, je bilo poškodovanih 406 policistov, poroča BBC. Francoski notranji minister Gérald Darmanin je dejal, da je tako veliko število ranjenih policistov izjemno redko, in dodal, da je bilo med nemiri aretiranih 291 ljudi. Poškodovanih je bilo tudi 61 protestnikov.
Radikalne skupine so v policiste metale petarde, razbijale izložbe trgovin in netile požare. V Parizu je policist utrpel resne opekline po rokah in obrazu, ko ga je zadela bencinska bomba, je dejal Darmanin. Nasilje pa ni izbruhnilo le v prestolnici, temveč tudi v Lyonu, Toulousu in Nantesu. Protestniki naj bi ob tem za kratek čas zasedli tudi luksuzen hotel v Marseillu.
Policisti so na nemire odgovorili s solzivcem in vodnimi topovi. Po protestih pa je notranji minister za nasilne izgrede obtožil skrajne levičarske skupine in pozval, naj tiste, "ki so napadli policijo in javno lastnino, strogo kaznujejo".
Na ulice so večstotisočglavo množico spravile reforme francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Čeprav so bili protesti večinoma mirni, pa iz političnih vrst prihajajo ostre obsodbe nasilnežev. Francoska premierka Elisabeth Borne je na spletu zapisala, da je nasilje nesprejemljivo. Je pa ob tem pohvalila odgovorno mobilizacijo in predanost protestnikov v številnih mestih.
To je zadnji dan množične akcije proti spremembam, ki bi starostno mejo za upokojitev z 62 zvišale na 64 let, za katero Macron trdi, da je nujna. Reforme naj bi začele veljati septembra, sindikati pa se borijo, da te spremembe ne bi stopile v veljavo.
Ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da se je na francoske ulice 1. maja skupaj podalo okoli 782.000 protestnikov, le v Parizu jih je bilo po njihovi oceni 112.000. Sindikat CGT sicer trdi, da je številka trikrat večja. To je bilo prvič po letu 2009, da je osem vodilnih francoskih sindikatov podprlo pozive k protestu.
Vlada je obljubila nadaljnje pogovore, vendar so sindikati odločeni doseči razveljavitev sprememb.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.