Palestinci so med včerajšnjim protivojnim protestom proti Hamasu na območju Gaze pozivali h koncu vojne in odhodu terorističnega gibanja. Javno nestrinjanje z gibanjem, ki ozemlju vlada od leta 2007, je sicer redek pojav, saj je to dolgo zatiralo tiste, ki se niso strinjali z njegovim delovanjem.
Videoposnetki, ki krožijo po spletu, prikazujejo na stotine ljudi, ki so se po poročanju včeraj udeležili protivojnega protesta v močno uničenem severnem mestu Beit Lahija. Po poročanju Associated Press so se pojavili tudi posnetki podpornikov Hamasa, ki so zbrane množice razganjali.
"Vsa Gaza je v ruševinah in zdaj nam je okupacija ukazala, da spet zapustimo sever, kam naj gremo," se je vprašal eden od protestnikov.
"Želimo nadaljevati, dokler se ne ustavi prelivanje krvi in Hamas ne zapusti palestinskega prizorišča," je za New York Times dejal 35-letni protestnik Ahmed Al-Masri.
Prebivalci Gaze za večino smrti, uničenja in lakote, ki jih je prinesla vojna, večinoma krivijo Izrael, a posnetki potrjujejo, da obstajajo tudi tisti, ki verjamejo, da je za konflikt odgovoren Hamas, ki je nadaljeval z bojem, namesto da bi se odrekel svoji oblasti v zameno za premirje.
Visoki uradnik Hamasa Basem Naim je v odzivu dejal, da imajo ljudje pravico protestirati proti trpljenju, ki ga je povzročila vojna, a je obsodil "sumljive politične agende", ki izkoriščajo situacijo: "Zakaj tam ne protestirajo proti agresiji," se je spraševal med še vedno trajajočim sporom z Izraelom.
Skoraj leto in pol od 7. oktobra 2023
Po skoraj letu in pol od Hamasovega napada na Izrael 7. oktobra 2023, v katerem so palestinski skrajneži po poročanju Reutersa ubili približno 1200 ljudi in jih ugrabili 251, Izrael stopnjuje vojno, dokler Hamas ne vrne vseh talcev. Hamas je odgovoril, da bo preostale ujetnike izpustil samo v zameno za palestinske zapornike, trajno prekinitev ognja in izraelski umik iz Gaze.

Ministrstvo za zdravje Gaze je poročalo, da je bilo v izraelski vojni proti Gazi potrjenih več kot 50.000 smrti in 113.000 ranjenih Palestincev. Vladni urad za medije v Gazi je dodal, da je število večje, saj je na tisoče Palestincev, pogrešanih pod ruševinami, domnevno mrtvih.
Pri BBC navajajo, da točnih številk ne morejo ugotoviti saj Izrael mednarodnim novinarjem preprečuje neodvisen vstop v Gazo. Kot poroča Al Jazeera je po več mesecih genocida premirje za izraelske sile še vedno prevelika zahteva.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.