
Nasprotniki pokojninske reforme so že od dopoldneva demonstrirali po francoskih ulicah, njihovi množični protesti pa so po odločitvi ustavnega sodišča postali še bolj burni. Z več lokacij poročajo o vandalizmu. Protestniki so med drugim zanetili ogenj pred pariško mestno hišo. Francoski policisti so popoldne ocenili, da se bo danes zvečer v Parizu znova zbralo do 10.000 ljudi, kar je že predhodno vzbudilo strah pred vandalizmom in spopadi, ki so zaznamovali nedavne proteste. Ustavni svet, ki se nahaja le streljaj od muzeja Louvre v središču francoske prestolnice, je zaščiten z ovirami, v bližini pa straži več deset policistov, poroča France24.

Protestnike je razjezila odločitev članov sveta, ki so v popoldanskih urah pokojninski reformi prižgali zeleno luč. Reforma bo s podpisom Emmanuela Macrona postala zakon. Po poročanju francoske televizije bo predsednik to storil v naslednjih 48 urah.

Odločitev sodišča tako pomeni, da se bo v Franciji dvig upokojitvene starosti dvignil za dve leti. Kljub tej napovedi sodišča pa je ustavni svet opozoril, da imajo nekateri členi pokojninske reforme pravne pomanjkljivosti, poroča BBC. Tako naj bi zavrnili šest ukrepov, ki za samo reformo niso bili bistvenega pomena. Med drugim tudi idejo o obvezni objavi podatkov velikih podjetij o tem, koliko ljudi, starejših od 55 let, zaposlujejo, in idejo o oblikovanju posebne delovne pogodbe za starejše delavce.

Voditelji opozicije pa pravijo, da se boj nadaljuje. Vodja skrajno leve stranke La France Insoumise Jean-Luc Melenchon je na družbenem omrežju zapisal, da "odločitev ustavnega sveta kaže, da je bolj pozoren na potrebe predsedniške monarhije kot na potrebe suverenega ljudstva. Boj se nadaljuje in moramo zbrati svoje sile".
Voditeljica desničarskega Nacionalnega združenja Marine Le Pen pa je zapisala, da odločitev ustavnega sodišča lahko zapre institucionalno zaporedje, vendar da politična usoda pokojninske reforme še ni zapečatena. "Ljudstvo ima vedno zadnjo besedo, njegova pravica je, da se pripravi na spremembo oblasti, ki bo posledica te nepotrebne in nepravične reforme," je dejala.

Francoska vlada je pokojninsko reformo, eno glavnih predvolilnih obljub predsednika Emmanuela Macrona, uradno napovedala v začetku leta. Njen sprejem naj bi bil nujen, sicer da se bo pokojninski sistem v državi sesul. Marca pa je francoska vlada uporabila posebno ustavno pooblastilo, s katerim je pokojninsko reformo sprejela brez glasovanja.
Predlagane spremembe, zlasti dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let in daljše obdobje vplačevanja v pokojninsko blagajno, so na noge spravile sindikate in v zadnjih mesecih so stavke in protesti, ki so se pogosto sprevrgli v nasilje, večkrat ohromili številna področja javnega življenja.

Na ustavni svet so se sicer obrnile štiri strani, tri skupine poslancev z levice in desnice ter premierka Elisabeth Borne, ki so čakale na odločitev o ustavnosti reforme. Devetčlanski ustavni svet je zakon, ki ga je vlada marca sprejela mimo parlamenta, v celoti potrdila. Sicer pa bi se lahko odločili tudi za celotno ali delno zavrnitev zakona.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.