V srbski prestolnici se je danes znova zbralo več tisoč ljudi, ki se odzivajo na poziv študentov k splošni stavki in protestom ter zahtevajo odstop predsednika Aleksandra Vučića. Protesti sicer potekajo že od novembrskega zrušenja nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, ki je zahtevalo 15 življenj.
Študenti od vlade zahtevajo objavo celotne dokumentacije o prenovi železniške postaje, kar naj bi oblasti že storile. Študenti in stroka so po drugi strani opozarjajo, da manjka ključna dokumentacija o prenovi, beograjska gradbena fakulteta pa je v soboto objavila tudi, kateri dokumenti še niso dostopni javnosti ali pa so nepopolni. Vučić je nato že v nedeljo pozval pristojne k objavi manjkajoče dokumentacije. "Pozivam vlado, investitorje, izvajalce in tožilstvo, naj predložijo absolutno vse, kar je bilo zahtevano, tudi če nima veliko opraviti s storitvijo kaznivega dejanja," je med drugim sporočil na družbenem omrežju Instagram.
Zahtevajo tudi vložitev kazenskih ovadb proti napadalcem na študente in profesorje fakultete za dramske umetnosti ter zavrnitev obtožb zoper aretirane in pridržane študente med protesti po nesreči. Kot je danes dejal Vučić, je bila druga zahteva izpolnjena, saj je tožilstvo sprožilo kazenske postopke proti 37 osebam. "Ti postopki so se že začeli. Vsebujejo vse, kar je bilo javnosti znano in za kar so bile vložene kazenske ovadbe," je dejal.
Dodal je, da je pripravljen ugoditi tudi tretji zahtevi in pomilostiti vse študente ter profesorje, proti katerim potekajo kazenski postopki, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
"Preganjanih je bilo 13 študentov in profesorjev, za vseh 13 pa je predvidena odločitev o pomilostitvi," je dejal. Pri tem je izpostavil, da je pomilostitev sicer tvegana poteza, saj da predsednik s tem pravico jemlje v svoje roke, navaja srbski portal televizije N1.
Po njegovih besedah so doslej čakali, da bi tožilstva zavrgla vsaj del teh ovadb, a se to ni zgodilo, ker za vseh 13 obstaja utemeljen sum, da so storili kaznivo dejanje. "Če ne bo druge rešitve, bom v skladu z zakonom o predsedniku republike in ustavnimi pooblastili (...) pripravljen podpisati sklepe o pomilostitvi," je dejal in dodal, da bo to storil najkasneje v sredo.
"V teh težkih političnih časih se je pokazalo, kdo se je pripravljen boriti, kdo ne, kdo je pripravljen delati, kdo ne, kdo se skriva v mišji luknji in kdo ne," je danes še dejal Vučić in dodal, da v luči tega pričakuje nujno rekonstrukcijo vlade, v okviru katere bodo zamenjali več kot polovico ministrov.
Na Avtokomandi traktorji, motorji, železne ograje, šotori in tudi pice
Današnji študentski protest v Beogradu vključuje blokado cestnega vozlišča Avtokomanda za 24 ur. Akcija se je začela ob 10. uri in bo potekala do torka do 10. ure, v njej pa udeleženci protesta blokirajo eno od najprometnejših križišč v prestolnici.
Srbski minister za notranje zadeve Srbije Ivica Dačić je že včeraj sporočil, da bo zaradi študentskih protestov na Avtokomandi v 24 urah, kolikor bo trajala blokada, promet preusmerjen, organizatorje protesta pa je pozval k odgovornosti, saj je to, kot je dejal, test za vse.
Študentom z različnih fakultet so se pridružile številne šole in več sindikatov, danes pa tudi tudi kmetje, ki so se v nedeljo s traktorji pripeljali iz Pančeva v Zemun.
Sprva so protestniki zasedli krožišče Slavija, nato pa se mimo sprehodili z vzkliki "Vsi na Avtokomando!" Na čelu kolone je hodil študent filozofije, oblečen v narodno nošo, s srbsko zastavo. Za njim bobnarji, ki dajejo takt, protestniki pa vzklikajo "Odstop, nato zapor!" in "Vsi v blokade". Spremlja jih kakih deset traktorjev s srbskimi zastavami.
Študentje so se v dolgi koloni sprehodili mimo stavbe predsedstva v beograjski Ulici kralja Milana, ki so jo danes zaprli za promet, in vzklikali "Zmaga je naša". Nosijo tudi velik transparent z napisom "Pokvarjen do srži, pridi ven in podpri." Z bučnim aplavzom jih na balkonih pozdravljajo delavci okoliških ustanov, poroča Srbijainfo.
Ulice okoli Avtokomande so blokirane, prav tako celotno križišče. Študenti so tja prinesli železne ograje in betonske kocke, s katerimi so naredili fizične ovire. Nekateri so postavili šotore. Podpret so jih prišli tudi motoristi, ki so na svoje motorje nalepili sporočila: "Autokommandos", "Ne boš šel naprej" in "Za Sonjo, ne boš nas povozil".
V podporo študentom je zjutraj v Beograd prišel tudi lastnik restavracije iz Tivata v Črni gori, ki na Avtokomandi pripravlja pice. Kot je povedal za agencijo Beta, danes "tu strežejo najboljše pice v Beogradu".
Ob 12. uri so vsi skupaj utihnili. S 15 minutami tišine so se poklonili žrtvam nesreče na železniški postaji.
Po postavitvi šotorov, klopi in stolov so se protestniki lotili družabnih iger, kot je šah, igrajo pa tudi odbojko, košarko in nogomet. Mnogi sedijo in se pogovarjajo, najdejo pa se tudi študentke, ki pletejo.
Marijana Đurić iz mestnega sekretariata za obrambo, izredne razmere in koordinacijo je zjutraj povedala, da bo država skupaj z mestom Beograd in pristojnimi organi naredila vse, kar je v njihovi pristojnosti, da bo blokada potekala povsem gladko, in državljane pozvala, naj uporabijo alternativne prevozne linije. V skladu z njenimi besedami je na Avtokomandi res moč opaziti reševalno vozilo, cisterno za vodo, velike zabojnike za smeti in premične sanitarije, poroča agencija Tanjug.
Shod varujejo pripadniki Policijske uprave Beograd in Interventne enote policije ter prometna policija, incidentov pa za zdaj ni.
Množica ljudi se je v podporo srbskim študentom v soboto zbrala tudi pred srbskim veleposlaništvom v Ljubljani.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.