Protivladni protesti v Iranu so po smrti 22-letnice izbruhnili septembra, ko je Mahsa Amini padla v komo nekaj ur po tem, ko jo je aretirala moralna policija, ker naj bi kršila pravila nošenja naglavne rute.
Policisti naj bi Aminijevo udarili po glavi s palico in jo z glavo udarili ob eno od svojih vozil. Policisti ob tem trdijo, da ni dokazov o kakršnem koli slabem ravnanju in da je doživela nenadno odpoved srca.
Protesti, ki so se začeli na njenem pogrebu in se razširili po vsej državi, so eni najhujših nemirov v državi v zadnjih letih.
Skupina Iranske človekove pravice je v nedeljo sporočila, da je doslej v protestih umrlo najmanj 92 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Uradnih podatkov o žrtvah sicer ni, iranska poluradna tiskovna agencija Fars pa je prejšnji teden poročala o okoli 60 mrtvih.
V nedeljo so izbruhnili neredi med študenti in pripadniki varnostnih sil na tehniški univerzi Šarif v Teheranu, ki velja za največjo v državi. Ta je danes sporočila, da bodo zaradi dogajanja in da bi zaščitili varnost študentov, od danes vsa predavanja potekala na daljavo.
Po poročanju agencije Mehr, ki jo povzema AFP, so se študentje v nedeljo popoldne zbrali in vzklikali gesla proti oblasti.
Na enem od videoposnetkov, objavljenih na družbenih omrežjih, je videti študente, ki bežijo pred varnostnimi silami na kampusu univerze Šarif. Od daleč je slišati zvoke, ki spominjajo na streljanje, poroča BBC.
Na drugem posnetku se zdi, da pripadniki varnostnih sil na motorjih streljajo na avtomobil, v katerem je potnik, ki snema posnetek.
Iran International navaja poročila, po katerih naj bi varnostne sile napadle študentske domove in v prostorih streljale. Druga poročila omenjajo, da so proti protestnikom uporabili tudi solzivec.
Nedelja je bila prvi dan semestra za številne študente, ki so prvič obiskali univerzo Šarif. Po poročilih naj bi se pozno zvečer pred glavnimi vrati kampusa zbrala množica ljudi, ki je izvedela za spopade. BBC dogodkov na univerzi ni mogel preveriti.
V preteklih dveh nočeh so se protivladni protesti v Teheranu in številnih drugih mestih po državi kljub naraščajočemu številu smrtnih žrtev okrepili.
Nevladna organizacija Iran Human Rights s sedežem na Norveškem navaja, da je bilo do zdaj v Iranu ubitih 133 ljudi.
Tamkajšnje oblasti so napovedale, da bodo ostro ukrepale proti protestnikom, za katere pravijo, da so jih naščuvali zunanji sovražniki Irana.
"Za protesti stojijo ZDA, Izrael in njihovi agenti"
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamanej je danes dejal, da za protesti stojijo ZDA, Izrael in njihovi agenti. "Jasno povem, da so neredi in negotovost delo Amerike, sionističnega režima in njihovih plačancev s pomočjo nekaterih Irancev," je dejal.
Da so proteste zanetili iz tujine, je že v nedeljo dejal iranski predsednik Ebrahim Raisi. V petek pa so v Teheranu sporočili, da so v povezavi s protesti aretirali tujce - državljane Francije, Nemčije, Italije, Nizozemske in Poljske.
Po svetu potekali protesti v znak solidarnosti
V soboto so po svetu potekali protesti v znak solidarnosti z naraščajočo vstajo v Iranu. Demonstracije pod geslom "Ženske, življenje, svoboda", so potekale v številnih večjih mestih, med drugim v Aucklandu, Londonu, Melbournu, New Yorku, Parizu, Rimu, Seulu, Stockholmu, Sydneyju in Zürichu, poroča The Guardian.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.