Policija je množice, ki so se zbrale pred stavbo parlamenta, razgnala z vodnimi topovi in solzivcem. Medtem ko so nekateri protestniki v zrak vihteli zastave EU in Gruzije, so drugi padli po tleh in kašljali. Po poročanju vlade je bilo poškodovanih več policistov, prav tako naj bi bila poškodovana policijska oprema.
Predlog zakona, ki bi od nevladnih organizacij (NVO) in neodvisnih medijev, ki prejemajo več kot 20 odstotkov financiranja iz tujine, zahteval, da se razglasijo za tuje agente, je doživel široko mednarodno obsodbo. Opozicija ga je opisala kot zakon v ruskem slogu, ki bi stigmatiziral in zajezil živahno gruzijsko civilno družbo in neodvisne medije, poroča BBC.
Borell: Osnutek zakonodaje je nezdružljiv z vrednotami in standardi EU
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Ned Price je dejal, da bo osnutek zakonodaje pomenil ogromno nazadovanje. Price je dejal, da so ZDA zaradi predloga zakona, ki bi posegel v nekatere pravice, ki so za prebivalce Gruzije ključni, zelo zaskrbljene.
Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell je dejal, da je osnutek zakonodaje nezdružljiv z vrednotami in standardi EU. Bruselj trenutno obravnava prošnjo Gruzije za status kandidatke za članstvo v EU.
Svojo različico zakona o "tujih agentih" Rusija sprejela leta 2012
Rusija je leta 2012 sprejela svojo različico zakona o "tujih agentih", ki ga je z leti razširila tako, da cilja in zatira nevladne organizacije in medije, ki jih financira Zahod. "Zakon je ruski, kot vsi vemo ... Nočemo biti del nekdanje Sovjetske zveze, želimo biti del Evropske unije, želimo biti prozahodni," je eden od protestnikov povedal za tiskovno agencijo Reuters.
Predsednica države Salome Zourabichvili je dejala, da podpira protestnike, saj po njenih besedah predstavljajo svobodno Gruzijo, ki svojo prihodnost vidi v Evropi. Toda v parlamentu je 76 poslancev iz vladajoče stranke Gruzijske sanje sprva podprlo nov osnutek zakona o transparentnosti tujega vpliva.
Predloga zakona o transparentnosti tujih agentov in registraciji tujih agentov je v parlament vložilo odkrito protizahodno gibanje Ljudska moč, tesen zaveznik vladajoče stranke Gruzijske sanje. Gruzijske sanje so osnutka podprle, češ da so takšni zakoni nujni za večjo preglednost. V ponedeljek se je zaslišanje odbora o predlagani zakonodaji končalo s fizičnim obračunom med poslanci.
S sprejetjem zakona bi se Gruzija pridružila seznamu nedemokratičnih in avtoritarnih postsovjetskih držav, kot so Belorusija, Tadžikistan in Azerbajdžan, ki so kopirale ruski zakon o omejevanju dejavnosti nevladnih organizacij. Zgodovinsko gledano ima izraz "agent" v Rusiji in Gruziji pomen "vohun" in "izdajalec", kar daje negativno konotacijo delu, ki ga opravlja civilna družba. Nakazuje, da delujejo v interesu tujih sil, namesto da bi delali dobro za državo in družbo.
Ameriško veleposlaništvo je v izjavi torkovo glasovanje opisalo kot mračen dan za gruzijsko demokracijo. Dodalo je, da parlamentarno pospeševanje zakonov, ki jih je navdihnil Kremelj, ni združljivo z jasno željo prebivalcev Gruzije po evropski integraciji in njihovem demokratičnem razvoju. Na torkovem brifingu je predsednik vladne stranke Irakli Kobakhidze odgovoril na izjavo ameriškega veleposlaništva in dejal, da je dan mračen za radikalno opozicijo in njene podpornike.
Večina protestnikov in opozicije se boji, da bi sprejetje zakona pomenilo konec dolgoletnih ambicij Gruzije po pridružitvi EU. Več kot 80 odstotkov gruzijskega prebivalstva podpira evropsko perspektivo Gruzije, ki je zapisana tudi v ustavi države.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.