Tujina

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top

Pariz/Madrid, 17. 03. 2023 14.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
K.K., N.L., STA
Komentarji
58

Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: V Franciji izgredi in spopadi s policijo
    01:30
    Iz 24UR: V Franciji izgredi in spopadi s policijo
  • Iz SVETA: Izgredi francoskih protestnikov
    02:53
    Iz SVETA: Izgredi francoskih protestnikov
  • Protesti proti novi pokojninski reformi v Parizu
    01:01
    Protesti proti novi pokojninski reformi v Parizu

Policija je proti protestnikom med drugim uporabila solzivec in prijela 310 ljudi, od tega 258 v Parizu. Čeprav se je do petka zjutraj na ulice prestolnice vrnil mir, so se protestniki tekom popoldneva vrnili, zakurili so različne predmete in prižgali dimne bombe. Policija je uporabila solzivec in vodni top.

Na ulicah Pariza je nestrinjanje dan po sprejeti reformi izrazilo nekaj tisoč ljudi, ki so zahtevali tudi odstop Macrona. Glavne kritike letijo na dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let.

Tiskovni predstavnik vlade Olivier Veran in minister za proračun Gabriel Attal sta ponovila trditev predsednika Emmanuela Macrona, da vlada za sprejem zakona ni želela uporabiti svojih ustavnih pooblastil. "Če reform ne izvedemo danes, bomo morali v prihodnosti sprejeti veliko bolj brutalne ukrepe," je dejal Attal.

Po potrditvi v senatu se je nato francoska vlada v četrtek tik pred predvidenim glasovanjem v narodni skupščini, kjer ni imela zagotovljene večine, reformo odločila sprejeti sama, kar ji omogoča poseben ustavni instrument. Trdi, da gre za nujno reformo, brez katere da se bo pokojninski sistem sesul.

Poteza je naletela na glasno neodobravanje opozicijskih politikov, ki so med nagovorom premierke Elisabeth Borne v parlamentu med drugim prepevali francosko himno. Glede na napovedi se vladi zaradi odločitve obeta tudi glasovanje o nezaupnici.

Po potrditvi reforme, ki ji nasprotujejo tudi sindikati, so se na ulicah francoskih mest v četrtek zvečer začeli zbirati protestniki. O protestih so poročali iz Marseilla, Dijona, Nantesa, Rennesa, Rouena, Grenobla, Toulousa in Nice. V Parizu so se protestniki zbrali na trgu Place de la Concorde, kjer jih je policija naštela okrog 6000.

Policija uporabila vodni top 

Prišlo je tudi do izgredov in spopadov s policijo. Protestniki so sredi trga prižgali ogenj in obmetavali policiste z različnimi predmeti. Policija je pri praznjenju trga med drugim uporabila vodni top in solzivec. V prestolnici so v zvezi z izgredi aretirali 258 ljudi.

O protestih so v četrtek zvečer poročali tudi iz nekaterih drugih francoskih mest. Po vsej državi so prijeli 310 ljudi.

"Nasprotovanje je legitimno, protesti so legitimni, povzročanje kaosa pa ne," je danes za za radio RTL poudaril francoski notranji minister Gerald Darmanin.

Policija je pri praznjenju trga med drugim uporabila vodni top.
Policija je pri praznjenju trga med drugim uporabila vodni top. FOTO: 24ur.com

Po pozivu sindikata CGT k ukrepanju je okoli 200 protestnikov davi začasno blokiralo promet v središču Pariza. V nekaterih drugih francoskih mestih, kot sta Rennes in Brest, so protestniki začasno blokirali ceste in krožišča, je poročal časnik Le Parisien.

Mladi protestniki so tudi delno zasedli šole in univerze, med drugim v Clermont-Ferrandu in Lillu.

Po sprejemu pokojninske reforme dva predloga nezaupnice francoski vladi

Zgornji dom parlamenta, senat, je kompromisno besedilo reforme, ki je naletela na močno nasprotovanje sindikatov in javnosti ter opozicije, potrdil v četrtek. Isti dan bi moralo slediti glasovanje v narodni skupščini. Ker vlada predsednika  Macrona v njej nima večine, podpora konservativnih republikancev pa ni bila zagotovljena, je vlada uporabila ustavni instrument, s katerim je reformo sprejela mimo parlamenta.

Francoska premierka Elisabeth Borne
Francoska premierka Elisabeth Borne FOTO: AP

Zaradi sprejema reforme mimo parlamenta so poslanci poslanske skupine neodvisnih poslancev Liot vložili medstrankarski predlog nezaupnice vladi, ki so ga podpisali tudi člani levega zavezništva Nupes.

Drugi predlog nezaupnice pa so vložili poslanci skrajno desnega Nacionalnega zbora Marine Le Pen. Ta predlog naj bi dobil manjšo podporo, a je stranka že sporočila, da bo podprla tudi omenjeni predlog neodvisnih poslancev.

Pričakovati je, da bo vlada obe nezaupnici prestala, saj bi ju morala podpreti vsaj polovica opozicijskih republikancev, kar pa je le malo verjetno. 

Pozivi smetarjem, naj začnejo odvažati smeti

Nekatere rafinerije so napovedale obnovitev ali podaljšanje stavk. V Parizu je policija pozvala stavkajoče smetarje, naj začnejo odstranjevati približno 9000 ton odpadkov, ki so se nakopičili na mestnih ulicah.

Protesti in stavke botrujejo tudi motnjam v francoskem javnem prevozu in železniškem sistemu, ki pa so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa večinoma obvladljive. V Toulonu na jugu Francije so protestniki po navedbah televizije BFMTV zasedli železniške tire in ustavili železniški promet.

Sindikati napovedujejo nadaljevanje nasprotovanja reformi in za naslednji četrtek napovedujejo nov dan množičnih stavk in protestov.

Notranji minister Darmanin je policiji naročil, naj zaradi protestov, ki se nadaljujejo, poostri varovanje poslancev. Ti so, kot navaja minister po poročanju portala France Info, med drugim izpostavljeni grožnjam in žalitvam ter poškodovanju lastnine.

Španska vlada brez množičnega nasprotovanja potrdila pokojninsko reformo

Španska vlada premierja Pedra Sancheza je v četrtek potrdila pokojninsko reformo, ki med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Pokojninska reforma izpolnjuje zahtevo EU, ki z njo pogojuje nadaljnja izplačila sredstev Španiji iz sklada za okrevanje in odpornost. Njen cilj je sicer zagotoviti, da španski pokojninski sistem ostane finančno vzdržen, še posebej v luči prihajajočega izziva, ki ga bo predstavljalo upokojevanje t. i. baby boom generacije.

Prihodki španskega pokojninskega sklada naj bi se v skladu z reformo povečali s počasnim, a vztrajnim višanjem prispevkov. Prav tako naj bi se povečale državne subvencije in nižje pokojnine. Predvideva tudi uvedbo solidarnostne kvote za socialne prispevke oseb z višjimi dohodki. Reforma za razliko od Francije, kjer jo je vlada v četrtek sprejela mimo parlamenta, v Španiji ni naletela na množični odpor. Potrdili so jo sindikati, nasprotujejo pa ji podjetniki in konservativna opozicija.

Konservativna Ljudska stranka (PP) vodje opozicije Alberta Nuneza Feijoa nasprotuje predvsem načrtovanemu zvišanju prispevkov, ki ga je označila za "nov davek na delo in talent". Ob tem je napovedala ponovno reformo pokojninskega sistema, če bo konec leta zmagala na volitvah in se vrnila na oblast.

Za razliko od francoske reforme, ki med drugim predvideva zvišanje upokojitvene starosti z 62 na 64 let, podobnega ukrepa španska reforma ne vsebuje. V Španiji se namreč upokojitvena starost postopoma zvišuje že od leta 2013 in bo leta 2027 dosegla 67 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User300173
18. 03. 2023 12.58
+3
Francozi imajo resen problem z arabi. Bili so protesti kmetov in zalivali gnojnico državne ustanove, niso pa razbijali izložb in uničevali vse kar dobijo pod roke. Migranti s francoskim državljanstvom ali brez so vir nasilnih izgredov.
patogen
18. 03. 2023 10.29
+1
Aretacije, solzivec, vodni top, stvari, katerih omemba strese slovenskega levičarja. Če niso v njegovih rokah seveda...
Phan Thi Kim Phuc
18. 03. 2023 10.22
+0
narod ima ekstremno moč , ki pa se je ne zaveda in je ne izkoristi ...Razen občasno , kot recimo v francoski revoluciji...
patogen
18. 03. 2023 10.28
+1
25.000 glav je odnesla francoska giljotina takrat. Za zabavo naroda....
Sajeta5
18. 03. 2023 10.00
-2
Aretacije, solzivec in vodni top? A niso rekli, da živimo v demokraciji?
Rožice že odcvetajo
18. 03. 2023 09.57
+4
To je vandalizem in ne protesti in močno dvomim, da so to Francozi, sigurno francoski državljani.
Biker 333
18. 03. 2023 09.35
+0
Bravo Francozi. Še premalo...
Wolfman
18. 03. 2023 09.34
-2
To je že bitka proti nevarni in zahrbtni politiki EU. Pod nujno bi morali sedaj enako narediti v vseh državah EU.
avgust.
18. 03. 2023 09.09
-1
Francozi so vedno orali ledino kar se pravic tiče.
brabusednet
18. 03. 2023 09.03
+1
Gledam pri nas,kako mnogi upokojenci še kar delajo.Čeprav imajo zadovoljive pokojnine in premoženja polno.Požrešnost na denar in prestižne avtomobile je huda bolezen.Sedaj jih bodo pa golobarji obdavčili bodo pa jamrali.Mladi pa mnogi na sončni upravi se šolajo za lenuhe.Takih je vedno več.
Sventevith
18. 03. 2023 08.57
+3
Policija, katera pretepa je pozvala smetarje in zdaj bodo delali??? Francija je konec!
kakorkoliže
18. 03. 2023 08.49
+4
Neizmerna korupcija v zdravstvu, nore podražitve osnovnih dobrin, novi astronomski davki, več denarja za orožje, neracionalno razmetavanje denarja in zadolževanje, to je preprosto treeba ustavit.
Defragment
18. 03. 2023 08.20
+16
Pri nas prihaja pokojninska reforma do konca 2024. Mora. Je rekel OECD. Še en velik “cokelj”, ki ga bo sedanja vlada morala obuti. Službo za preganjanje sovražnega govora so si ustanovili v naprej, da bodo brzdali vse srborite nasprotnike in kritike. Prejšnji vladi je bil očitan fašizem? Vladanje z dekreti? Tole sedaj pa presega vse meje.
Aristotle
18. 03. 2023 08.10
+9
Bravo! Tiraniji se je potrebno upreti! Ce je denar za nesmiselno vojsko bo denar tudi za ljudi👏🏼👏🏼👏🏼
Animal_Pump
18. 03. 2023 08.05
+14
Pr nas nam bodo pa davke nabil...smo pa vsi zadovoljni.
Svobo-ne
18. 03. 2023 08.15
+12
Pri nas je svoboda !!!! Kjer pa kmalu ne bodo dovolili govoriti autokrati.
kovexx
17. 03. 2023 21.57
-3
a sta Hojs pa JJ v Parizu?
kovexx
17. 03. 2023 21.58
+7
Sventevith
17. 03. 2023 21.55
+10
Bravo Francozi, pokažite, da nočete biti sužnji do konca življenja.
Matjaž Tanko
17. 03. 2023 21.44
+17
Francoz pa ne bo hlapec.
ZelenoBeli
17. 03. 2023 21.39
+10
Pri nas pa pravijo diktatura ker protestnikov ne pustijo na avtocesto😅😅
Robert Persuh
17. 03. 2023 21.12
+9
Naj pridejo k nam da se naucijo kolesarit…
srecnii
17. 03. 2023 18.38
+13
Ker dnarja ni se nam obeta da se bo pokojn.sistem sesul oz. najbrž se bo kmalu
komarec
17. 03. 2023 21.17
+4
Pokojnine kot v avstraliji in je stvar rešena.