Nasilni protesti in izgredi so se začeli konec tedna, po tem ko je nizozemska vlada prvič po drugi svetovni vojni uveljavila policijsko uro, v veljavo so vstopili poostreni koronski ukrepi. Protestniki so ponekod zažigali avtomobile in kolesa ter plenili po trgovinah.
V nedeljo je bilo najhuje v mestu Eindhoven na jugu države, kjer je župan na pomoč celo poklical vojsko. Nizozemski premier Mark Rutte je ostro obsodil izgrede in "kriminalno nasilje". "To, kar motivira te ljudi, nima nobene povezave s protesti. Gre za kriminalno nasilje in kot takšno bomo to ravnanje tudi obravnavali."
V več mestih po državi so se protesti in nasilje nadaljevali v ponedeljek. V Amsterdamu, Rotterdamu, Amersfoortu in Geleenu so potekala nasilna soočenja med policijo in protestniki. Na ulicah Haaga so prižigali ognje, potem ko je policija na kolesih poskušala razgnati manjšo skupino izgrednikov, ki je metala kamenje in pirotehnične izdelke, poroča BBC.
V Rotterdamu je policija uporabila vodni top in solzivec ter sprožila opozorilne strele, župan mesta je z izrednim odlokom policiji podelil večja pooblastila za aretacije.
Izgredniki so razbijali izložbe, plenili trgovine ter zažigali kolesa in smetnjake. Gre večinoma za mlajše ljudi, najstnike in osebe v dvajsetih letih, poroča Deutsche Welle.
Več ministrov je danes zatrdilo, da vlada od nočne policijske ure zaradi izgredov ne bo odstopila. Finančni minister Wopke Hoekstra, ki meni, da za izgredi stoji drhal in ne legitimni protestniki, je dejal, da se "ne vdaš pred ljudmi, ki razbijajo izložbena okna", poroča STA.
Župani več mest po državi napovedujejo sprejetje izrednih ukrepov, s katerimi želijo preprečiti nadaljnje izgrede, ki jih je policija opisala kot najhujše v zadnjih štirih desetletjih. V ponedeljkovih izgredih je bilo poškodovanih deset policistov.
Po poročanju lokalnih medijev je bilo v ponedeljek aretiranih 184 protestnikov, medtem ko so v nedeljo pridržali več kot 200 ljudi. V soboto so izgredniki v vasi Urk zažgali lokalni center za testiranje za novi koronavirus. V mestu Almere je policija v soboto aretirala 39-letnika, ki je po spletu grozil novinarjem.
Več ministrov je danes zatrdilo, da vlada od nočne policijske ure zaradi izgredov ne bo odstopila. Finančni minister Wopke Hoekstra, ki meni, da za izgredi stoji drhal in ne legitimni protestniki, je dejal, da se "ne vdaš pred ljudmi, ki razbijajo izložbena okna", poroča nizozemska tiskovna agencija ANP. Tudi pravosodni minister Ferd Grapperhaus je zagotovil, da bodo ukrep ohranili, ker je potreben v boju proti novemu koronavirusu.
Na Nizozemskem so od začetka izbruha virusa potrdili milijon primerov okužbe, umrlo je 13.500 ljudi. Vlada je uveljavila najstrožje ukrepe od začetka epidemije, med drugim policijsko uro od 21.00 do 4.30. Bari in restavracije so zaprti že od oktobra, pretekli mesec so svoja vrata zaprle tudi šole in vse nenujne trgovine.
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.