Da so ključne osebe, ki se zavzemajo za spremembo usmeritve Nemčije glede Ukrajine in vojne, povezane z rusko vlado ali skrajno desnico, je pokazala preiskava Reutersa. Tako s spletno kampanjo kot shodi na ulicah te osebe pozivajo Berlin, naj ponovno razmisli o svoji podpori Ukrajini. To sporočilo pa ima zaradi odnosa med Nemčijo in Rusijo globoke korenine tako zaradi rusko govorečih prebivalcev, ki jih je v Nemčiji več milijonov, kot zaradi drugih zgodovinskih in gospodarskih vezi (na primer odvisnosti od ruskega plina).
Nemčija je Ukrajini doslej obljubila več kot milijardo evrov humanitarne pomoči, poleg vojaške opreme pa tudi napredne sisteme zračne obrambe. Večina Nemcev sicer podpira Ukrajino, vendar so naraščajoče cene, ki jih spodbuja strma rast stroškov energije, zmanjšale odobravanje povečanja vojaške podpore.

Čeprav nemška vlada na vprašanja Reutersa ni odgovorila, pa je notranje ministrstvo dejalo, da zelo resno obravnava vse poskuse drugih držav, da bi vplivale na Nemčijo, zlasti v kontekstu ruske vojne proti Ukrajini.
Par, ki vodi proruske proteste in širi prorusko miselnost
Reuters je pregledal več zapisov na družbenih omrežjih in druge javno dostopne informacije ter tako identificiral nekatere ključne osebe, ki sodelujejo pri uveljavljanju ruskih interesov v Nemčiji. Med njimi je tudi Max Schlund. Gre za bivšega častnika ruskega letalstva, ki se je prvotno imenoval Rostislav Tesljuk, preden je pred desetletjem spremenil ime.
Schlund je v zadnjih mesecih odpotoval v vzhodno Ukrajino, ki je pod ruskim nadzorom. Pred kratkim pa mu je ruska vladna agencija, ki je trenutno na udaru sankcij EU, plačala letalsko karto za udeležbo na konferenci, na kateri je bil osrednji govornik prav ruski predsednik Vladimir Putin. Agencija Rossotrudničestvo je sicer zaradi vodenja mreže "agentov", ki širijo narativo Kremlja, že sankcionirana s strani EU. Vodja agencije je julija uvedene sankcije označil za nore.
Tu je tudi Elena Kolbasnikova, skupaj s Schlundom je organizirala in vodila več proruskih protestov. Z njim je bila tudi v romantičnem razmerju. Večjo pozornost je prejela lani, ko je dejala, da so jo odpustili zaradi rusofobije, a slednjega Reuters ni uspel neodvisno preveriti. Pred tem je delala kot medicinska sestra. V svojih govorih se sicer ne osredotoča toliko na samo vojno, temveč raje govori o vplivu, ki ga zaradi nje občutijo Nemci.
Brat Kolbasnikove, ki še vedno živi v Ukrajini, je sicer dejal, da je njeno prorusko stališče do vojne zaostrilo tudi razkol v družini: "Morda je moja krvna sestra, a to, kar počne, ni prav."
Poleti sta Schlund in Kolbasnikova na Telegramu poslala sporočilo, v katerem sta enako misleče povabila na dan glasbe, hrane in športa v Dusseldorf. Prizorišče so takrat krasile zastave čečenskega voditelja in Putinovega zaveznika Ramzana Kadirova. Minister v Kadirovovi skupini Akhmed Dudajev je na spletu delil fotografije dogodka in ob tem pohvalil Kolbasnikovo in Schlunda, za katera je rekel, da sta na strani resnice.
Leta 2022 je par odpotoval v Donbas, prokremeljski medij Tsargrad je takrat na YouTubu objavil posnetek potovanja, med katerim sta Schlund in Kolbasnikova promoskovskim silam delila pomoč.
Nekatere povezane tudi z rusko vlado
Oleg Eremenko je direktor berlinskega gradbenega podjetja, prej je delal za rusko vojaško obveščevalno službo. Ta rusko-nemški poslovnež, ki je avgusta na panelni razpravi, ki je bila naslovljena "Mir z Rusijo", trdil, da so ukrajinsko mladino učili sovražiti Rusijo. Eremenko je sicer že dolgo aktiven v rusko-nemški skupnosti.
Pa tudi Andrej Harkovski, ki je svojo zvestobo zaprisegel kozakom (pretežno vzhodnoslovansko pravoslavno ljudstvo, ki izvira iz pontsko-kaspijske stepe Ukrajine in južne Rusij).
Jan Riedel pa je predsednik organizacije German-Russian Souls (Nemško-ruske duše), ki zbira sredstva za Donbas. Sodeluje na proruskih dogodkih v Nemčiji, včasih tudi skupaj z ruskimi diplomati, pri polaganju vencev na grobove vojakov Rdeče armade, padlih v drugi svetovni vojni. Riedel in njegova skupina skoraj vsak dan objavljajo slike na svojih kanalih družbenih medijev, ki jih opisujejo kot posledice ukrajinskih topniških napadov na stanovanjske zgradbe in civilno infrastrukturo v regiji Donbas.
Riedelova skupina sodeluje z organizacijo, imenovano Patrioti nove Rusije. Poimenovanje Nova Rusija ruski nacionalisti nadevajo območju južne in vzhodne Ukrajine, za katero Kremelj in njegovi podporniki trdijo, da je upravičeno rusko. Ob tem je Riedel na javnih prireditvah pogosto oblečen v motoristično usnjeno jakno, na kateri je tudi zastava Nove Rusije in znak Nočnih volkov – ruskega motorističnega kluba, ki je zaradi novačenja separatistov in pomoči ruski vojski pri zavzetju Krima leta 2014 pristal pod sankcijami ZDA.
Na mnenja skuša vplivati tudi skrajna desnica
Wjatscheslaw Seewald vodi priljubljeni proruski profil na Telegramu, ki podpira Putina. Svojim 36.000 naročnikom redno objavlja fotografije Putina, prispevke o njegovih javnih nastopih in nemške prevode njegovih govorov. V objavi iz 26. oktobra je na primer Nemce pozval, naj Putinova opozorila o jedrskem spopadu vzamejo resno. Čeprav profil ne zagotavlja informacij o njegovem lastniku, pa je analiza objav privedla prav do Seewalda, ki živi na Bavarskem. Da profil upravlja on, je Reutersu kasneje priznal tudi sam, čeprav je ob tem dodal, da je le ena od več oseb, ki na njem ustvarjajo vsebine.
Aktiven pa je tudi na YouTubu. Leta 2013 je na primer na njem delil posnetek, v katerem je delil mnenje, da nemška prepoved nacističnih simbolov ne bi smela zajemati vseh svastik. Dejal je tudi, da izvirni simbol prihaja še iz stoletij pred nacizmom in da nima nobene povezave s tretjim rajhom.