Kot je za BBC po telefonu iz Quette na jugozahodu Pakistana povedala Sadia Raza, jo je starejša sestra Šahida poklicala s čolna, ki je pred štirimi dnevi izplul iz Turčije. Povedala ji je, da bo kmalu dosegla italijansko obalo. "Zahvalila se je bogu, da je že skoraj tam. Priznala je, da jo je bilo strah, da bi se med potjo na morju kaj zgodilo. Ni mogla verjeti, da bo kmalu lahko poklicala svojega sina in ga pripeljala tja na zdravljenje," je povedala.
Potem je bil njun klic prekinjen.

Šahida je bila stara le 27 let, ko je migrantski čoln v nedeljo potonil ob vzhodni obali Kalabrije. Potniki na krovu so prihajali iz Afganistana, Somalije, Sirije, Pakistana, Iraka in Irana – vsi so skušali nezakonito priti v Evropo. Na lesenem čolnu naj bi bilo približno 200 ljudi, več kot 60 jih je umrlo.
Ona je imela poseben razlog za to nevarno potovanje. "Eden in edini razlog, da se je odločila za to, je bil njen triletni sin. Njegovo stanje je slabo. Ko ga je pri 40 dneh zaradi visoke vročine zadela kap, je bil poškodovan del njegovih možganov, eno stran telesa ima paralizirano," je pojasnila Sadia.
Čeprav so ga pregledali zdravniki v različnih bolnišnicah v Karačiju, mu niso mogli pomagati. Šahidi so predlagali, naj ga odpelje na zdravljenje v tujino.
Šahida, sicer profesionalna hokejistka pakistanske reprezentance in igralka nogometa, je postajala vse bolj obupana. Živela je v Beludžistanu, redko poseljeni in obubožani provinci Pakistana, in je bila del Hazarov, manjšinske šiitske skupnosti, ki je pogosto tarča skrajnih skupin. Čeprav je zaradi svojega poklica pogosto potovala v tujino, vključno s Singapurjem, Tajsko, Hongkongom in Iranom, ni bila dobro plačana. "Rekla je, da svojega sina ne more več gledati takega, da si želi, da bi lahko hodil kot normalni otroci, to je bila njena edina želja. Včasih nas je spravljala v smeh, sama pa je jokala. Kadar koli ga je pogledala, so se ji oči napolnile s solzami," je še povedala Sadia.
A skromno življenje ni bilo razlog, da se je podala iz države. Odšla je zaradi sina. "Ljudje odhajajo iz obupa, nimajo izbire," pravi Sadia. "Naša vlada ne pomaga svojim ljudem, vidite lahko, kakšna je inflacija in kakšni so življenjski stroški."
Družina je za nesrečo izvedela iz medijev. Od objave te informacije ni z njimi stopil v stik nihče. "To je bil sodni dan za nas," še pravi Sadia. Vsak dan jih obiskujejo prijatelji in žalujejo, pred hišo se zbirajo lokalni mediji. "Vse od dneva, ko smo izvedeli, da je ni več, samo mi in naš Bog vemo, kako se počutimo. Želimo, da nam oblasti čim prej predajo njeno truplo. Ničesar več ne potrebujemo od nikogar," je zaključila žalostno zgodbo.
Spomnimo
Prenatrpani ribiški čoln je v nedeljo v razburkanem morju pred krajem Cutro v bližini Crotoneja trčil v stene in se razbil na pol. Italijanski reševalci so v sredo našli truplo deklice, s čimer je število smrtnih žrtev nesreče naraslo na 67. Iz morja je bilo doslej rešenih okoli 80 ljudi.
Oblasti naj bi v zvezi z nesrečo pridržale tri turške državljane, ki so domnevno upravljali s čolnom.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.