Kot smo poročali, je transportno pot, tik ob sueškem pristanišču, v torek zablokirala velika tovorna ladja Ever Given z zabojniki na krovu. Vzrok za nasedlo ladjo gre pripisati izgubi nadzora nad plovilom. Egipt je začasno ustavil ves promet skozi kanal, ki predstavlja najkrajšo in najpomembnejšo pomorsko povezavo med Azijo in Evropo. Japonsko podjetje, ki je lastnik plovila, ki blokira Sueški prekop, se je opravičilo in sporočilo, da je reševanje nasedle ladje 'izredno težko'.
Trenutno ladjo že obkroža pet vlačilcev, še trije pa so na poti in vsi si prizadevajo, da bi jim uspelo ladjo povleči v globlje vode. A kot kažejo podatki, je njihov napredek minoren, ladja je namreč komajda spremenila pozicijo, piše CNN.
Medtem pa za ladjo ostaja ujetih tudi več kot 150 tovornih ladij, ki prevažajo osnovne potrebščine in goriva, piše CNN. Kot pišejo, je nasedla ladja tako povzročila, da je nastal najhujši zastoj v zadnjih letih. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo zastoj zagotovo trajal še vsaj naslednjih 24 do 48 ur, nekatere ladje bodo morali preusmeriti na druge transportne poti, kar lahko pomeni dodaten teden potovanja. Posledice tega bo čutila tudi globalna trgovina, kar se je danes že odrazilo v padcu cen nafte, poroča STA.
Morda bodo morali raztovoriti zabojnike, kar bi lahko trajalo več tednov
Kot danes poroča The Guardian, je vodja 'vlečne' službe sporočil, da bodo morda morali raztovoriti tudi zabojnike, ta proces pa bi lahko trajal več tednov. Medtem pa vedno bolj narašča pritisk oblasti, da sprostijo eno izmed ključnih transportnih poti. Prizadevanja za rešitev naslednje 224.000-tonske in 400 metrov dolge velikanke se danes nadaljuje, potem ko so ponoči za kratek čas prenehali z delom. Peter Berdowski, direktor podjetja, ki je poslala ekipo na prizorišče in rešuje nastalo situacijo, je pojasnil, da so podatki doslej pokazali, da je najverjetneje ne bo možno 'sprostiti', ne da bi raztovorili zabojnike na krovu. Kot je orisal, je ladja kot ogromen nasedel kit: "Gre za enormno težo, ki pritiska na površino." Zato bodo verjetno pri reševanju morali težo zmanjšati tako, da bi odstranili zabojnike, gorivo in vodo s plovila, je opisal načrt reševanja nasedle ladje.
Spomnimo
Sueški prekop je zablokirala ogromna, 400-metrska tovorna ladja. Prečno na kanal je po izgubi nadzora nasedla severno od pristanišča v Suezu, posledično pa ob tem popolnoma ohromila pomorski promet skozi območje, ki predstavlja najkrajšo in najpomembnejšo pomorsko povezavo med Azijo in Evropo. Da bi sprostili nastali velik zastoj ladij, so odprli starejši del prekopa.
Celoten Sueški prekop je dolg okoli 193 kilometrov, vključuje pa tudi tri naravna jezera. Leta 2015 je egiptovska vlada slavnostno odprla obsežno razširitev kanala, ki je še poglobila glavno plovno pot in vzporedno z njo zagotovila dodatnih 35 kilometrov kanala.
Več kot 150 let star prekop je ena najpomembnejših trgovinskih poti na svetu, saj po njem poteka okrog 10 odstotkov vse mednarodne pomorske trgovine. Lani je čez prekop plulo skoraj 19.000 ladij, navajajo pristojne sueške oblasti.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.