Svet ICAO je na četrtkovem zasedanju odločil, da "sproži preiskavo za ugotavljanje dejstev" glede preusmeritve Ryanairovega letala v Minsk ter aretacije opozicijskega novinarja Romana Protaseviča in njegovega dekleta, so navedli v organizaciji. Na srečanju sveta so "poudarili pomen tega, da se ugotovijo dejstva o dogajanju in ali je katera od članic ICAO kršila mednarodno letalsko pravo".
Sekretariatu organizacije so naročili pripravo vmesnega poročila za naslednje srečanje sveta. Protasevič in njegova partnerica sta bila na letu Ryanaira iz Aten do Vilne. Beloruska kontrola zračnega prometa je pilota obvestila, da je na letalu bomba, k pristanku v Minsku pa je potniško letalo prisilil lovec mig-19. Evropske države so beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka obtožile ugrabitve letala, medtem ko Moskva sprejema razlago Minska, da so letalo res obrnili zaradi grožnje z bombo.
Zaradi incidenta je EU sklenila ukrepati proti Belorusiji in priporočila izogibanje beloruskemu zračnemu prostoru, Moskva pa je izrazila obžalovanje zaradi teh ukrepov. Številne evropske in tudi druge letalske družbe se tako izogibajo preletom nad Belorusijo. Rusija je v odgovor zavrnila načrte letov več letal avstrijske družbe Austrian Airlines in francoskega letalskega prevoznika Air France.
Zaradi tega so bili doslej odpovedani najmanj štirje leti francoske družbe iz Pariza v Moskvo. Nekateri potniki so namesto tega izbrali ruski Aeroflot, na spletu navaja britanski BBC.
Austrian Airlines je moral medtem odpovedati dva leta. Šlo je za potniško letalo z Dunaja v Moskvo in tovorno letalo iz kitajskega Nanjinga v avstrijsko prestolnico.
Na avstrijskem zunanjem ministrstvu so ruske poteze označili za "povsem nerazumljive". Na francoskem ministrstvu za promet pa so povedali, da "je treba upoštevati načelo recipročnosti".
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.