Donald Trump je na spletnem družbenem omrežju Twitter pojasnil, da številka 52 predstavlja število Američanov, ki so bili več kot leto dni zajeti kot talci na ameriškem veleposlaništvu v Teheranu od leta 1979.
Nekatere od ameriških tarč so "na zelo visoki ravni in pomembne za Iran in iransko kulturo in te tarče, tako kot sam Iran, bodo napadene zelo hitro in zelo močno", je zapisal Trump. "ZDA ne želijo več groženj!" je dodal.
Kasneje je ameriški predsednik znova tvital, in sicer je Iran posvaril, da bodo ZDA Iran napadle "močneje, kot je bil napaden kadar koli doslej". ZDA so pripravljene brez pomišljanja uporabiti "povsem novo čudovito" vojaško opremo, če se bo Iran maščeval za smrt iranskega generala Kasema Solejmanija.
V letalskem napadu ameriških sil v petek zjutraj na mednarodnem letališču zunaj iraškega Bagdada je bilo ubitih pet Iračanov in pet Irancev, med njimi poveljnik elitnih enot iranske revolucionarne garde, general Kasem Solejmani in namestnik poveljnika pro-iranske milice v Iraku Sile za mobilizacijo ljudstva (PMF) Abu Mahdi al Muhandis.
Napad na iranskega poveljnika, ki ga je ukazal Trump, je nevarno zaostril napetosti na že tako nemirnem Bližnjem vzhodu. Iran je namreč zagrozil z ostrimi povračilnimi ukrepi, ZDA pa napovedujejo okrepitev prisotnosti na Bližnjem vzhodu. Zeleno cono v Bagdadu, kjer je med drugim ameriško veleposlaništvo v Iraku, ter oporišče, kjer so nameščene ameriške sile, so v soboto že zadele rakete.
Medtem je bilo truplo Solejmanija danes predano Iranu, prepeljali so ga v mesto Ahvaz na jugozahodu države, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Dogajanje spremlja vrsta ceremonij, ki jih v živo prenašajo skoraj vse iranske televizije. Danes zvečer bodo žalno slovesnost pripravili tudi v Teheranu; udeležil naj bi se je ves državni vrh. Sam pokop bo v torek potekal v Solejmanijevem rojstnem kraju Kerman na jugovzhodu Irana.
'ZDA nimajo poguma začeti konflikta'
Poveljnik iranske vojske, generalmajor Abdolrahim Musavi je v odzivu na Trumpove grožnje z napadi dejal, da ZDA nimajo poguma začeti konflikt z Iranom. "Dvomim, da imajo pogum začeti" konflikt, je Musavijeve besede povzela iranska državna tiskovna agencija IRNA.
Iranski zunanji minister Mohamad Džavad Zarif pa je v zvezi s Trumpovimi izjavami o pomembnih kulturnih znamenitostih kot morebitnih ameriških tarčah dejal, da bi odločitev o takih napadih v Iranu pomenila "vojni zločin". "Ciljanje kulturnih krajev je vojni zločin," je tvitnil Zarif.
Napad na iranskega generala, ki ga je ukazal Trump, je nevarno zaostril napetosti na že tako nemirnem Bližnjem vzhodu. Iran je namreč zagrozil z ostrimi povračilnimi ukrepi, ZDA pa napovedujejo okrepitev prisotnosti na Bližnjem vzhodu. Zeleno cono v Bagdadu, kjer je med drugim ameriško veleposlaništvo v Iraku, ter oporišče, kjer so nameščene ameriške sile, so v soboto že zadele rakete.
Zaskrbljeni so tudi ameriški zavezniki v regiji. Savdska Arabija, za katero je Iran sovražna sila, z ameriškim napadom na Solejmanija ni bila seznanjena, je povedal neimenovani savdski predstavnik in dodal, da njegova država v luči hitrega razvoja dogodkov poudarja pomembnost, da se vse strani vzdržijo kakršnih koli dejanj, ki bi vodila k stopnjevanju napetosti.
Pompeo izrazil zahvalo za čvrsto izraelsko podporo v borbi proti terorizmu
V Izraelu se bo v ponedeljek sestal varnostni kabinet pod vodstvom premierja Benjamina Netanjahuja, da bi razpravljal o posledicah ameriškega napada na Solejmanija. Osredotočili naj bi se na priprave na morebitni raketni napad iz Irana na izraelske cilje, so poročali izraelski mediji.
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je po napadu govoril s premierjem Netanjahujem. V pogovoru je, kot je zapisal na Twitterju, "poudaril pomembnost zoperstaviti se škodljivemu vplivu Irana in grožnjam v regiji". Pompeo je tudi izrazil zahvalo za čvrsto izraelsko podporo v borbi proti terorizmu.
Nemški zunanji minister Heiko Mass pa je za današnjo izdajo časnika Bild am Sonntag dejal, da si bo s ciljem zmanjšanja napetosti prizadeval za pogovore tako z Iranom kot s ključnimi mednarodnimi partnerji v regiji, pri Združenih narodih in v EU.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je za ponedeljek medtem sklical izredno zasedanje zavezništva na ravni veleposlanikov. Tema bo odgovor na krepitev napetosti na Bližnjem vzhodu.
Truplo Solejmanija so predali Iranu
Medtem je bilo truplo Solejmanija danes predano Iranu. Še pred zoro so ga prepeljali v mesto Ahvaz na jugozahodu države, kjer se je zbralo na sto tisoče ljudi, oblečenih v črno, nekateri s portreti ubitega generala v rokah. Pri tem so vzklikali: "Smrt Ameriki!" je poročala iranska tiskovna agencija ISNA.
Kasneje so truplo prepeljali v Mašhad, od koder naj bi še danes potovalo v Teheran. A so zaradi ogromne zbrane množice slovesnost v prestolnici odpovedali. "Zaradi veličastne, intenzivne in milijonske prisotnosti revolucionarnih ljudi Mašhada na slovesnosti v slovo od islamskega in iranskega velikega generala Kasema Solejmanija in ker se program še nadaljuje ... slovesnosti v Teheranu ni mogoče izvesti," so sporočili iz iranske Revolucionarne garde.
V Teheranu bo tako glavna slovesnost potekala v ponedeljek v prostorih tamkajšnje univerze. Tam bo nad truplom molil tudi iranski vrhovni verski voditelj, ajatola Ali Hamenej.
Sam pokop bo v torek potekal v Solejmanijevem rojstnem kraju Kerman na jugovzhodu Irana. Vse slovesnosti prenašajo vse večje televizije v Iranu.
Iran napovedal nadaljevanje jedrskega programa brez omejitev
Iran je tudi napovedal, da ne bo več spoštoval jedrskega dogovora iz leta 2015, saj ocenjuje, da ga ta ne zavezuje več. Iran med drugim ne bo več spoštoval omejitev pri bogatenju urana, uradno izjavo navaja iranska tiskovna agencija IRNA.
Maja 2015 je Iran po 12 letih spora z mednarodno skupnostjo podpisal sporazum o omejitvi jedrskega programa v zameno za odpravo številnih sankcij. Med ključnimi točkami je bilo zmanjšanje števila centrifug za bogatenje urana in nižja stopnja bogatenja urana, ki bi zadostovala za delovanje jedrskih elektrarn, ne pa za jedrsko orožje.
Trump je leta 2018 sporočil, da ZDA odstopajo od jedrskega sporazuma in znova vzpostavljajo gospodarske sankcije. Iran je takrat sporočil, da kljub temu ostaja zavezan sporazumu, kasneje pa je od svojih obvez postopoma odstopal.
Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) je novembra denimo izpostavila, da so odkrili delce urana na lokaciji, ki je Teheran doslej ni prijavil agenciji. Med drugim pa Iran tudi skladišči dvakrat več urana, kot to dovoljuje dogovor.
KOMENTARJI (1403)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.