Dairo Antonio Úsuga, bolje znan pod vzdevkom Otoniel, je bil prijet v skupni raciji vojske, zračnih sil in policije, poroča BBC. Kolumbijska vlada je za informacije o tem, kje se nahaja, ponujala 800.000 dolarjev (687.000 evrov), ZDA pa so zanj razpisale kar pet milijonov dolarjev (dobre štiri milijone evrov) nagrade.

"To je največji udarec preprodajalcem drog v naši državi tega stoletja," je v televizijskem nagovoru prebivalcem ponosno sporočil kolumbijski predsednik Iván Duque in dodal, da je Otonielovo prijetje primerljivo s padcem kolumbijskega narkokralja Pabla Escobarja v devetdesetih letih.
Tuji mediji poročajo, da so Otoniela ujeli v njegovem skrivališču v provinci Antioquia na severozahodu Kolumbije, blizu meje s Panamo. V akciji je sodelovalo okoli 500 vojakov, ob podpori 22 helikopterjev. Duque je potrdil, da je bil med racijo ubit en policist.
Načelnik kolumbijske policije Jorge Vargas je pojasnil, da so v operaciji sodelovale tudi ameriške in britanske agencije. Otoniel se je po njegovih besedah že dlje časa skrival pred oblastmi, in sicer v džungli na območju regije Uraba. Komuniciral je le prek kurirjev in ni uporabljal telefona, zaradi strahu pred oblastmi je spal pod milim nebom in se izogibal naseljem.
Kolumbijske oborožene sile so objavile tudi fotografijo vklenjenega Otoniela med vojaki, na kateri pa se celo smehlja. Ob strogih varnostnih ukrepih so ga odpeljali v pripor v Bogoto.
Otorniel je postal vodja t. i. Zalivskega klana (El Clan del Golfo), prej znanega po imenu klan Usuga, potem ko so policisti pred skoraj desetimi leti na novoletni zabavi ubili njegovega brata – prejšnjega vodjo klana. V zadnjih letih je v Kolumbiji potekalo več operacij, v katerih je sodelovalo na tisoče policistov in vojakov, ki so se trudili ujeti 50-letnika, a jim doslej ni nikoli uspelo.
Kolumbijske varnostne sile so omenjeni klan označile za najmočnejšo kriminalno organizacijo v državi, medtem ko ga v ZDA opisujejo kot "močno oboroženega in izjemno nasilnega".
Tolpa, ki je aktivna v številnih provincah in ima tudi močne mednarodne povezave, se ukvarja s tihotapljenjem drog in ljudi, pa tudi z nezakonitim pridobivanjem zlata in izsiljevanjem. Nadzoruje številne poti, ki se uporabljajo za tihotapljenje mamil iz Kolumbije v ZDA, pa vse do Rusije. Domneva se, da ima okoli 1800 oboroženih pripadnikov, ki so bili večinoma novačeni iz skrajno desnih paravojaških skupin. Njihove člane so v preteklosti že aretirali policisti v Argentini, Braziliji, Hondurasu, Peruju in Španiji.
Otoniela zdaj bremenijo številne obtožbe, med drugim zaradi pošiljanja pošiljk kokaina v ZDA, ubijanja policistov in novačenja otrok za sodelovanje v tolpi. Leta 2009 je bil že obtožen tudi v ZDA, zato mu grozi postopek izročitve, zaradi katerega bi se lahko v prihodnosti lahko celo pojavil na sodišču v New Yorku.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.