V sredo je prokremeljski časnik Izvestija objavil fotografije in video posnetke ruske varnostne službe FSB, ki je po neuspelem uporu izvedla racijo v rezidenci Jevgenija Prigožina v Sankt Peterburgu. V ruskem domovanju vodje zasebne najemniške vojske Wagner so poleg orožja in streliva našli med drugim še ponarejene dokumente, bankovce, vojaško uniformo, nagačenega aligatorja in omaro z lasuljami.
Poleg seznama predmetov je časnik objavil tudi šest fotografij, večinoma selfijev, na katerih naj bi Prigožin poziral zamaskiran v lasulje, brado ali kar v oboje. Fotografije naj bi se najprej pojavile na Telegramu, na provladnih kanalih.
Na eni od fotografij naj bi bil oblečen kot zaposleni na sudanskemu ministrstvu za obrambo, na drugi pa kot asistent diplomata iz Abu Dabija, na spet tretji je zamaskiran v pripadnika libijske in sirske vojske.
Ruski mediji poročajo, da je Prigožin lasulje in brade nosil na svojih "misijah" v Afriki in na Bližnjem vzhodu. Nekateri menijo, da so fotografije obdelane in da so jih ruske oblasti dale v javnost zato, da bi dodatno okrnile ugled vodje skupine Wagner.
Prigožinovi podporniki pa poudarjajo, da če bi šlo za resnične krinke, ki jih je Prigožin uporabljal v tujini, bi razkritje takšnih fotografij lahko pomenilo kršenje stroge ruske zakonodaje o nacionalni varnosti.
Strokovnjak: detajli so površni, fotografije pa zelo nizke ločljivosti
Po mnenju britanskega strokovnjaka Deepayana Bhowmika, ki je doktoriral na področju obdelave fotografij in je zaposlen kot izredni profesor na Univerzi v Newcastlu, obstaja velika verjetnost, da so fotografije ponarejene. "Do teh fotografij sem skeptičen, ker so detajli dokaj površni, še posebej pri očeh, prav tako pa so fotografije zelo nizke ločljivosti," je po poročanju britanskega časnika Metro pojasnil Bhowmik.
"Ko nekdo digitalno ureja fotografijo [ponarejanje], jo večkrat stisne, da zmanjša kakovost in zagotovi, da se zabrišejo spremembe, ki so lahko pri dejanskem urejanju zelo ostre. In to je eden od sumov tukaj," je prepričan strokovnjak.
Brade so na posnetkih zelo očitno umetne, a Bhowmik meni, da so jih lahko enostavno prevzeli z drugih fotografij ali morda celo iz slikovnega kataloga na spletu in prilepili na izvirne fotografije Prigožina. "To je možno, če bi nekdo izvajal zelo napredno urejanje fotografij s pomočjo tehnologije "deep fake", kot je menjava obrazov. Vendar so te slike videti veliko manj tehnološko napredne," je dejal.
Opozoril je tudi na to, da so linije brade okoli obraza videti nekoliko sumljive, na posnetku, na katerem nosi vojaško beretko z grbom orla, pa so Prigožinove oči nekoliko večje kot na drugih fotografijah. "Kar ponovno nakazuje, da bi lahko bile fotografije obdelane," je dodal.
Bhowmik je izrazil dvom tudi glede fotografije iz biljardne sobe Prigožinove sanktpeterburške palače, na kateri je velikansko kladivo. Na njem naj bi pisalo "za uporabo pri pomembnih pogajanjih". "Spet gre za sliko nizke ločljivosti. Zaradi svetlobnih razmer, dejstva, da je fotografija posneta v notranjih prostorih, in rahlega odseva okna je nekoliko težko z gotovostjo trditi. Vendar manjka senca, ta namreč ni povsem prisotna. Na tleh sicer vidimo odsev, vendar se to zlahka doseže s katerimkoli programom za urejanje slik," je poudaril. Opozoril je, da se s takšnim urejanjem fotografij lahko namenoma skuša ustvariti določena zgodba.
Prigožin po preklicanem uporu še ni bil v javnosti
Prigožin je s svojimi enotami 23. junija organiziral upor proti Moskvi, ki ga je poimenoval "pohod za pravičnost". Skupina Wagner je do pred kratkim podpirala Vladimirja Putina pri njegovem napadu na Ukrajino, vendar se je odnos med uradno Moskvo in najemniško skupino v zadnjih mesecih poslabšal, kar je privedlo do napete situacije. Prigožin je na poti proti Moskvi prevzel nadzor nad vojaškimi objekti v dveh ruskih mestih na jugu države.
Po preklicanem oboroženem uporu Wagnerjevih sil naj bi se Prigožin umaknil iz Rusije. Po nekaterih navedbah naj bi se zatekel v Belorusijo, a je to beloruski predsednik zanikal. Dejstvo je, da se od konca junija ni pojavil v javnosti.
Skupina Wagner uradno deluje kot zasebno podjetje, vendar pa so številni posamezniki, ki so ji pomagali pri financiranju, povezani z rusko obveščevalno službo GRU.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.