Sklač je nenevaren morski pes, ki se drži dna in lovi druge vrste, ki prav tako živijo na morskih tleh. Se tudi zakoplje v mulj in čaka na plen, ki bi nehote prišel mimo. Pred leti je bil pogost morski pes, ki pa ga je intenzivno ribarjenje zdesetkalo tudi v Atlantiku in Sredozemlju. Gre za morskega psa, ki nima veliko potomcev, odraslost pa doseže počasi, zato se njihove vrste zelo počasi obnavljajo, velja pa tudi za kritično ogroženo vrsto.
Skupina potapljačev je imela neverjetno srečo, da je enega od njih leta 2010 uspela fotografirati v Rivanjskem kanalu na otoku Ugljan. Kot so zapisali, se tu pa tam pojavi kakšen primer v rokah ribičev, ki ga morajo vrniti v morje, sami pa so bili nad sklačem navdušeni, zato tudi slabše slike.
Edine slike sklača na Jadranski obali je naredil Robert Hasija, ki pa se vse do danes sploh ni zavedal, kako redke slike je naredil. Širše območje Zadra in Šibenika velja za praktično edino območje, kjer je sklača možno srečati – sicer majhna možnost, a vseeno višja kot po Sredozemlju. Edine stabilne populacije sicer obstajajo na Kanarskih otokih, kjer prihaja na tisoče turistov, da bi si ga ogledali.
Točnega števila sklačev v Jadranu znanstveniki nimajo, a kot piše morski.hr, naj bi jih bilo po grobih ocenah le nekaj deset, zato je vsak dokaz o obstoju izjemno pomemben. Maja letos so ribiči pri Pulju ujeli enega sklača, ki so ga nato prevzeli v akvariju Pulj, ga pregledali in vrnili nazaj v morje.
Tudi biologi, ki so puljskega sklača pregledali, so bili navdušeni, saj ga je večina videla le na posnetkih ali v akvarijih. Ujeti primerek pa je še zelo mlad, biologi pa upajo, da bo ostal v bližini Brionov, saj bo imel v zaščitenem območju mir pred ribiči.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.