"Od jutra pri Pilosu poteka obsežna reševalna operacija, potem ko se je prevrnila ribiška ladja z velikim številom migrantov na krovu," je sporočila obalna straža. Pri reševanju sodelujejo patruljni čolni obalne straže, zračne sile, fregata grške mornarice, šest tovornih ladij in več drugih plovil na območju.
Po poročanju grških medijev naj bi v bolnišnico doslej prepeljali nekaj manj kot 30 ljudi. Grška obalna straža je sporočila tudi, da je nadzorno letalo Evropske agencije za mejno in obalno stražo (Frontex) v torek popoldne opazilo ladjo, vendar naj bi potniki "zavrnili vsakršno pomoč". Dodala je še, da nihče na krovu ni nosil rešilnega jopiča.
Po navedbah grškega ministrstva za migracije bi bilo lahko na ladji več sto ljudi. Strahove o velikem številu pogrešanih je potrdila tudi Mednarodna organizacija za migracije (IOM). "Bojimo se izgube večjega števila življenj. Po prvih podatkih naj bi bilo na krovu do 400 ljudi," je zapisala na Twitterju. Po navedbah preživelih naj bi bilo na krovu celo do 750 ljudi.
Po navedbah grških oblasti so migranti na pot krenili iz Libije, namenjeni pa so bili v Italijo. Kasneje so preživeli potrdili, da je ladja izplula iz libijskega Tobruka in da je bila res namenjena v Italijo. Potniki naj bi bili med drugim iz Afganistana, Pakistana in Sirije, na krovu pa so bile tudi nosečnice in majhni otroci.
Grška predsednica Katerina Sakelaropulu je danes obiskala pristanišče Kalamata na Peloponezu, da bi ocenila razmere in se z visokimi uradniki posvetovala o reševanju in nastanitvi rešenih migrantov. Na nesrečo se je odzvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je izrazila zaskrbljenost zaradi števila pogrešanih. "Še naprej moramo sodelovati z državami članicami EU in tretjimi državami, da bi preprečili takšne tragedije," je tvitnila.
Nesreče čolnov in ladij z migranti na krovu so sicer v Grčiji razmeroma pogoste. Najhujša tovrstna tragedija se je v državi zgodila junija 2016, ko je bilo po podatkih francoske tiskovne agencije AFP na seznamu mrtvih ali pogrešanih najmanj 320 ljudi. IOM je v letošnjem letu doslej v vzhodnem Sredozemlju zabeležila 48 pogrešanih migrantov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.