Grška državna obveščevalna služba EYP je v prestolnici odkrila tujo tajno agentko. Agencija sicer ni razkrila, od kod prihaja, a grški mediji poročajo, da gre neuradno za državljanko Rusije – Irino A. S.
Ta je v Grčiji delovala slaba štiri leta. Ob prihodu v Atene je prevzela identiteto preminule Marie T. in se globoko infiltrirala v tamkajšnjo družbo. S tem je dobila tudi osebno izkaznico in veljavno državljanstvo. Poleg prevzete identitete mrtve Marie je namreč Irina stopila tudi v čevlje fotografinje in lastnice trgovine s pripomočki za pletenje in kvačkanje.
V primeru prevzetja identitete gre za posebno kategorije 'nezakonitih', so ob tem dejali na EYP. "Oblikovanje identitete in osebnega profila je metodično večletno delo s spretnim izkoriščanjem ljudi, postopkov in institucij. Niti najbližji niso vedeli za njeno identiteto," so izpostavili obveščevalci. Vohuni sicer za namene infiltracije tudi izdelujejo ponarejene osebne dokumente ali ponarejajo mrliške liste.
"Gre za pomembno odkritje modusa operandi in tehnik infiltracije, ki jih uporabljajo tudi tajni agenti," so ob tem sporočili iz EYP. Dodali so, da obveščevalnim službam podatki o preminulih državljanih pogosto pomagajo pri nameščanju njihovih vohunov, ravno s pregledom baz pa so Irino tudi odkrili.
Grški mediji ob tem poročajo, da se je Irina januarja vrnila v Rusijo. Ker je prevzela državljanstvo prebivalke Unije, pa predvidevajo, da se je pri svojem vohunjenju gibala tudi po drugih državah po Evropi.
Od začetka vojne v Evropi odkrili več kot 400 ruskih vohunov
A zgodba ruske vohunke v Grčiji je le ena izmed zadnjih v Evropi. Prejšnji teden je poljska vlada na jugu in vzhodu države razbila vohunsko mrežo. Ob tem so aretirali šest ljudi, ki so ob transportne poti – železnice, ceste in ob letališča – nameščali kamere, prek njih pa nadzorovali dobave orožja in drugih materialov v Ukrajino.
"Skupina vohunov je zbirala informacije, ki so bile koristne tistim, ki so napadli Ukrajino," je dejal poljski obrambni minister Mariusz Blaszczak. Več podrobnosti Poljska ni podala. Po poročanju BBC-ja naj bi imela skupina v pripravi tudi sabotažo. Poljska, tesna zaveznica Ukrajine, je zato na območjih kritične infrastrukture povišala stopnjo varnosti. V zadnjem letu je bilo zaradi vohunjenja na Poljskem aretiranih več ljudi.
Januarja smo v Sloveniji aretirali dve osebi, ki sta vohunili za Rusijo. Kot smo že poročali, je Sova tuja državljana skupaj z NPU priprla. Kot smo izvedeli iz zanesljivih virov, gre za državljana Argentine Mario Roso Mayer Munos in Ludwiga Gischa. Aretirali pa so ju 5. decembra na njunem domu v ljubljanskih Črnučah.
Oba naj bi se rodila leta 1984, v Sloveniji pa sta z notarskim zapisom, v katerem sta se izdajala za argentinska državljana, najprej ustanovila podjetje DSM & IT, leto kasneje pa še umetniško galerijo Art Gallery 5'14. Obe podjetji poslujeta s sedežem v poslovni zgradbi na Parmovi 53 v Ljubljani.
Nekaj dni za tem pa je Avstrija iz svojih političnih vrst izključila štiri ruske diplomate, ki niso "delovali skladno s svojim diplomatskim statusom".
Od začetka ruske ofenzive na Ukrajino lanskega februarja je bilo v Evropi skupaj pridržanih ali izgnanih več kot 400 ruskih obveščevalnih agentov, ki so kot vohuni delovali pod statusom diplomatov.