"Oprostite, ker vas motim, kličem glede svojega brata." "Imate kakšne podatke o mojem možu?" "Pozdravljeni, je to kraj, kjer lahko ugotovim, ali je oseba živa?" To so odlomki z zvočnih posnetkov, posnetih na posebni telefonski številki. Matere in očetje, žene, bratje, sestre in drugi obupno iščejo svoje ljubljene, ki jih je Vladimir Putin poslal v vojno.
Obup in negotovost v glasovih kličočih osvetljujeta, kako strogo Moskva nadzoruje komunikacijo o vojni, jasno postaja, da mnogi ruski vojaki niso vedeli, kakšni so načrti njihove vlade ali zakaj so bili napoteni v Ukrajino, številni že veliko pred vojno niso imeli komunikacije s svojimi družinami, pravijo novinarji CNN, ki so posnetke slišali.
Dežurno telefonsko številko, imenovano "Vrni se živ iz Ukrajine", je vzpostavilo ukrajinsko notranje ministrstvo, ki priznava, da je to hkrati humanitarno in propagandno orodje. Na čelu linije je psihologinja, ki so jo avtorji prispevka poimenovali Kristina, saj njene prave identitete ne izdajo zaradi njene varnosti. Neznana je tudi njena lokacija.
"Najprej bomo pomagali ruskim vojakom najti njihove sorodnike. Bili so prevarani, niso vedeli, kam gredo in zakaj. Prav tako pa želimo pomagati ustaviti vojno," je dejala Kristina. Odkar je bila številka vzpostavljena, telefon zvoni brez prestanka. Od 24. februarja je sprejela več kot 6000 klicev, ki prihajajo z vseh koncev Rusije, pa tudi iz tujine, kjer so sorodniki vojakov ali prijatelji Rusov, ki sami ne morejo poklicati.
Med takšnimi klicatelji je Marina, ki je klicala s Floride, potem ko njena teta od ruskega obrambnega ministrstva ne prejema nobenih informacij o bratrancu. "Poskušali so ga najti, a se nihče ne oglasi," je povedala Marina. Zato je ocenila, da je njeno najboljše upanje ukrajinska telefonska številka, vendar tudi tam še niso imeli nobenih informacij o njenem bratrancu. "Upala sem, da je morda v zaporu," je dejala.
Visoki predstavnik ukrajinske vlade je za CNN povedal, da je linija povezala na desetine ruskih družin z ruskimi vojaki v Ukrajini. "Povabili smo jih, naj pridejo v Ukrajino, da bi se srečali s sinovi, a se doslej še nihče ni odločil za to."
Po navedbah uradnikov, ki delajo na dežurni liniji, je velika večina tistih, ki so poklicali, povedala, da so jim sinovi ali možje povedali, da so bili poslani na usposabljanje rezervistov ali vojaške vaje, potem pa so mnogi izgubili stik s svojimi družinami 22. ali 23. februarja, tik preden je Rusija napadla Ukrajino.
Kristina priznava, da jo klici preganjajo: "Nek oče je klical, rekel je, da "otroke uporabljajo kot potrošniško blago, kot živi ščit. Politiki, veliki ljudje igrajo svoje igre, rešujejo svoje težave, medtem ko naši otroci umirajo, ker nekdo želi zaslužiti ali potešiti osebne ambicije in postati kralj sveta."
V svojih prepričanjih še zdaleč ni izjema. To je primer enega od pogovorov.
Klicatelj: "Zdravo. Ali je to kraj, kjer lahko ugotovim, ali je oseba živa?"
Operater: "Da. Povejte informacije o osebi."
Skozi solze ženska zamrmra njegovo ime in rojstni datum.
Operater: "Kdaj ste izgubili povezavo z njim?"
Klicatelj: "Dolgo časa nazaj."
Operater: "Kaj to pomeni – je bilo to pred mesecem, dvema mesecema?"
Klicatelj: "Več kot dva meseca je od tega."
Po nekaj pogovora ...
Klicatelj: "Ste iz Ukrajine?"
Operater: "Ja, jaz sem iz Ukrajine."
Klicatelj: "Žal mi je! To ni naša krivda ... Strah me je. Tega niso sami izbrali."
Še posebej pa se spominja ženske, ki je iskala zaročenca: "Ganilo me je, ko je prosila za odpuščanje. Nenehno je govorila – oprostite nam, nismo vas hoteli napadati, to ni naša vojna, tega nismo želeli storiti."
O tem, kako dolgo bo trajala vojna, Kristina ne želi razmišljati: "Upamo pa, da se bo to kmalu končalo. Večje kot je število ljudi, s katerimi lahko delimo resnico o tem, kaj se dogaja v Ukrajini, več jih bo v Rusiji odšlo na ulice, protestiralo in zahtevalo, da se to prelivanje krvi ustavi." Kot ugotavlja, tudi klici, ki jih prejemajo, kažejo, da je to predvsem vojna Vladimirja Putina in ne Rusov.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.