V drugem krogu predsedniških volitev je 70-letna poslanka in profesorica ustavnega prava Siljanovska Davkova prepričljivo premagala dosedanjega predsednika države Steva Pendarovskega iz vrst socialdemokratov, ki je dobil manj kot 30 odstotkov glasov.
Pendarovski je poraz že priznal. "Rezultati so jasni in ne nameravam jih podrobno pojasnjevati. Zmagovalcem čestitam in jim želim uspešen mandat," je dejal.
Siljanovska Davkova, ki bo prva predsednica Severne Makedonije, se je volivcem zahvalila za podporo in dejala, da bo predsednica vseh državljanov. Za zmago sta ji že čestitala srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Inavguracija Siljanovske Davkove naj bi potekala najkasneje 12. maja, ko Pendarovskemu poteče mandat, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
"Čestitke Gordani Siljanovski Davkovi ob izvolitvi za prvo predsednico Republike Severne Makedonije, naše prijateljice in zaveznice v Natu. V duhu dneva Evrope se veselim skupnega dela pri gradnji evropske prihodnosti za vašo državo, ljudi in Zahodni Balkan," je Pirc Musarjeva zapisala na omrežju X.
Na parlamentarnih volitvah je prepričljivo zmagala desna nacionalistična stranka VMRO-DPMNE, ki jo vodi Hristijan Mickoski. Po 99 odstotkov preštetih glasovih je prejela 43,2 odstotka glasov in bo imela 58 sedežev v 120-članskem parlamentu, je sporočila državna volilna komisija v Skopju, poroča makedonska tiskovna agencija Mia.
Doslej vladajoči socialdemokrati (SDSM), ki jih vodi nekdanji predsednik vlade Dimitar Kovačevski, so utrpeli hud poraz, saj so prejeli le dobrih 15 odstotkov glasov, kar je skoraj pol manj kot na prejšnjih parlamentarnih volitvah pred štirimi leti.
Kovačevski je ocenil, da so bile volitve v sredo svobodne in poštene ter čestital VMRO-DPMNE, njenemu voditelju Hristijanu Mickoskiju ter Gordani Siljanovski-Davkovi za zmago, poroča Mia.
VMRO-DPMNE bo verjetno za večino v parlamentu morala oblikovati koalicijo z manjšimi partnerji, pogovori pa naj bi se začeli v prihodnjih dneh, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Nekateri volivci so izrazili zaskrbljenost, da bi nacionalistična usmeritev opozicije lahko škodovala odnosom s sosednjimi državami in prizadevanjem Skopja na poti v EU.
Volitve v Severni Makedoniji so potekale po dvoletnem zastoju v pogovorih med vlado in VMRO-DPMNE glede izpolnitve pogoja sosednje Bolgarije o vpisu bolgarske manjšine v makedonsko ustavo. To je tudi pogoj Sofije za nadaljnje približevanje države EU, potem ko je Severna Makedonija na zahtevo Grčije pred leti že spremenila ime.
SDSM podpira takojšnjo spremembo ustave s ciljem pospešitve pridružitvenih pogajanj z EU. VMRO-DPMNE pa želi, da bi jo izvedli z odloženim učinkom, torej da bi veljala šele po vstopu Severne Makedonije v EU.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.