Ameriško vrhovno sodišče je v petek tesno s petimi glasovi proti štirim odpravilo pravico do umetne prekinitve nosečnosti po celotnem ozemlju ZDA. Razveljavilo je namreč lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973, kar pomeni, da lahko zvezne države odslej samostojno uvajajo prepoved splava.
In medtem, ko so države začele sprejemati prepovedi splava, nekatere klinike pa prenehale nuditi postopke, so zagovorniki pravice do splava stopili na ulice. Protesti so za celoten konec tedna napovedani tako v večjih kot tudi nekaterih manjših mestih. Med drugim v New Jerseyju, New Yorku, Pensilvaniji, Wisconsinu, Illinoisu, Teksasu, Novi Mehiki, Kaliforniji in mnogih drugih.
Med protestnike zapeljalo terensko vozilo
Med protesti proti prepovedi splava v Iowi naj bi v mestu Cedar Rapids v množico protestnikov zapeljalo črno terensko vozilo, pri čemer naj bi bila poškodovana najmanj ena oseba. Na posnetkih, ki so zakrožili po spletu, je videti, kako so protestniki skušali vozilo zadržati na kraju dogodka, medtem ko je voznik skušal pobegniti, pri tem pa je več ljudi padlo na tla, poroča The Independent.
Policija je sporočila, da je skupina protestnikov okoli 19. ure po lokalnem času prečkala ulico v bližini zveznega sodišča, ko je enega od protestnikov zbil tovornjak. Do incidenta naj bi prišlo po besednih spopadih med protestniki in voznikom, poročajo lokalni mediji.
Protesta se je udeležila tudi članica mestnega sveta Ashley Vanorny, ki je tvitnila: "Nocoj je tovornjak trčil v mirne protestnike, ki so prečkali prehod za pešce pri zveznem sodišču. Hodila sem ob njih. V množici so bili tudi otroci". Kasneje je v intervjuju za The Sun pojasnila, da je sicer vse potekalo mirno in da je do trčenja prišlo na "zadnji etapi" demonstracij.
Dejala je, da je vozilo eni ženski zapeljalo čez nogo, ob trčenju pa naj bi na tla padle še najmanj tri osebe. Dodala je, da je voznik protestnike sprva "ruknil" nato pa se odločil, da bo ponovno zapeljal vanje.
Policija je potrdila, da so poškodovano peško na pregled odpeljali v lokalno bolnišnico, prav tako so z voznikom že opravili pogovor. Še vedno sicer pridobivajo posnetke varnostne kamere. Obtožnica še ni bila vložena, policija namreč še ugotavlja, če je šlo za namerno dejanje.
Protestniki, zbrani po več mestih v ZDA, so za medije dajali izjave o odločitvi vrhovnega sodišča. "Kot bi gledal vlak, ki se ti počasi približuje," je dejala 24-letna Julia Kaluta, ena izmed mnogih zagovornic splava, zbranih v New Yorku. "In potem te končno zadane. In boli bolj, kot si si kdaj koli mislil," je dodala.
"To je izdaja žensk. Je ogromen korak nazaj. Odpira pot za omejevanje drugih pravic in svoboščin, ki so ogrožene," je dejala 41-letna Natasha Mitchell iz Denverja. "Imam srečo, da živim v državi, ki spoštuje reproduktivne pravice žensk, vendar se bojim za ženske, ki živijo drugje." Guverner Kolorada Jared Polis, demokrat, je aprila podpisal zakon, ki kodificira pravico do splava v državi.
Policija množice razgnala s solzivcem
Predsednik Joe Biden je v petek dejal, da je to "žalosten dan" za ZDA. Tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre je v soboto dejala, da namerava "še naprej iskati rešitve" za zagotavljanje pravic do splava. Podrobnosti o morebitnih izvršilnih ukrepih v zvezi s splavom, o katerih naj bi razmišljala uprava, ni želela komentirati.
V Phoenixu je policija v petek uporabila solzivec, da bi razgnala množico zagovornikov pravic do splava, potem ko naj bi "tolkli po steklenih vratih stavbe državnega senata", je za CNN povedal tiskovni predstavnik oddelka za javno varnost Arizone Bart Graves.
V Eugenu v Oregonu je bilo medtem v petek zvečer aretiranih 10 ljudi. Pridržani so bili stari med 18 in 29 let, je policija zapisala v sporočilu za javnost. Glede na policijska poročila naj bi protestniki zaprli ceste, nekateri naj bi metali kamenje in druge predmete, nekdo naj bi med policiste vrgel tudi dimno bombo.
Tako zagovorniki kot tudi nasprotniki pravice do splava so se zbrali tudi pred vrhovnim sodiščem v Washingtonu. Ameriška kapitolska policija (USCP) je v soboto popoldne aretirala dve osebi zaradi uničevanja lastnine, potem ko ju je ameriško vrhovno sodišče obtožilo "metanja barve čez ograjo". Hkrati je USCP v soboto tvitnil, da si "zaradi vročine prizadeva pomagati demonstrantom". Pripeljali so avtobuse za hlajenje, pomagali so najmanj 12 ljudem.
Čeprav bo zakon zvezne države New York, ki dovoljuje splav, ostal v veljavi, se je v Washingon Square Parku zbralo več protestnikov. V bližini je bilo tudi nekaj podpornikov prepovedi splava, a so bili bolj tihi in manj opazni.
Po odločitvi vrhovnega sodišča postopke za prepoved splava začelo najmanj 13 zveznih držav
Prepoved splava sicer že velja v najmanj šestih zveznih državah: Arkansasu, Kentuckyju, Louisiani, Missouriju, Oklahomi in Južni Dakoti. Od sobote se je za postopke za prepoved splava odločilo še najmanj 13 zveznih držav, med njimi so Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Severna Dakota, Oklahoma, Južna Dakota, Teksas, Tennessee, Utah in Wyoming. V nekaterih državah prepoved začne veljati takoj, v drugih pa po določnem časovnem obdobju oz. po odobritvi državnih uradnikov.
Ponudniki splavov odpovedujejo termine
Ponudniki splava v Arizoni in Arkansasu so že začeli ustavljati storitve. Dve organizaciji sta začasno prekinili delovanje, vsaj za čas, ko ocenjujejo pravne posledice petkove razsodbe. Ena od klinik v Phoenixu je sporočila, da so odpovedali približno 20 terminov, ki so bili načrtovani za naslednji teden.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.