Poljsko ustavno sodišče je pretekli teden sprejelo kontroverzno odločitev in skoraj popolnoma prepovedalo pravico do splava na Poljskem. Za to se je zavzemala vladajoča, konservativna stranka Zakon in pravičnost, ki je tudi imenovala večino ustavnih sodnikov.
Odločitev je sprožila množične proteste v državi. Na sto tisoče predvsem mladih Poljakov je v zadnjih devetih dneh kljubovalo vladnim omejitvam za zajezitev epidemije koronavirusa. Zgolj na protestih v sredo se je po vsej državi zbralo okoli 430.000 ljudi, ocenjuje policija. Izrazi podpore ženskim pravicam in poljskim protestnikom so se širili tudi iz tujine. Gre za največje demonstracije v zadnjih desetletjih, poroča New York Times.
Današnji petkovi protesti so, kot so tudi napovedovali, največji do zdaj. Središče Varšave so dobesedno preplavili protestniki, številni na oblačilih nosijo podobo rdeče strele, ki je postala simbol gibanja. Na ulicah prestolnice se je, poleg žensk, zbralo na tisoče moških ter številne skupine in organizacije, ki menijo, da jim pod vladavino stranke Zakon in pravičnost skozi prste polzijo temeljne svoboščine, težko pridobljene po padcu železne zavese.
"Borili se bomo do konca," je za AFP dejala Marta Lempart, soustanoviteljica gibanja Ženska stavka, ki je eno od organizatorjev demonstracij.
Na ulicah prestolnice je močno poostrena policijska prisotnost – tudi zaradi nasilja, ki je v zadnjih dneh izbruhnilo med protestniki in aktivisti desnice. Policija varuje tudi dom vodje stranke Jaroslawa Kaczynskega.
Da je odločitev o prepovedi splava le še ena v vrsti svoboščin in pravic, ki se zmanjšujejo v zadnjih letih, meni tudi Anna Rabczuk. "Tu sem, ker je moj občutek nemoči dosegel vrhunec."
Množične demonstracije tako ne odražajo zgolj jeze zaradi prepovedi pravice do splava, temveč so odraz splošnega nezadovoljstva nad razmerami in vladajočo politiko.
Poljski predsednik Andrzej Duda je sicer, po množičnih protestnih, v poljski parlament vložil osnutek zakona o splavu, v skladu s katerim bi bila prekinitev nosečnosti možna tudi v primeru deformacij, ki bi lahko povzročile smrt zarodka, ali če bi obstajala velika verjetnost, da se bo nosečnost končala z rojstvom mrtvorojenega otroka. Predlog bi medtem obvaroval otroke z Downovim sindromom, poroča STA.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.