Tujina

Prepoved gradnje na Kitajskem za podjetja, ki prejemajo državni denar

Washington, 07. 09. 2022 08.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška tehnološka podjetja na Kitajskem ne bodo smela graditi novih tehnoloških tovarn. Prepoved velja za naslednjih deset let in le za tista podjetja, ki za svoje delovanje prejemajo državna sredstva. Prav tako podjetja državnega denarja ne smejo porabljati za druge investicije na Kitajskem.

Iz administracije Joeja Bidna so sporočili, da so se za nove smernice odločili v sklopu 50 milijard evrov vrednega projekta, s katerim želijo okrepiti domačo industrijo polprevodnikov. Prav tako želijo zmanjšati svojo odvisnost od Kitajske. Tehnološka podjetja so se namreč pričela soočati z globalnim pomanjkanjem mikročipov, kar je upočasnilo tudi ameriško proizvodnjo.

Ameriška ministrica za trgovino Gina Raimondo
Ameriška ministrica za trgovino Gina Raimondo FOTO: Shutterstock

"Uvedli bomo zaščitne smernice. Z njimi želimo zagotoviti, da tisti, ki bodo prejemali sredstva, ne bodo ogrožali nacionalne varnosti. Tega denarja zato v naslednjih 10 letih ne smejo porabljati za naložbe na Kitajskem. Prav tako v državi ne smejo več razvijati novih tehnologij," je povedala ameriška ministrica za trgovino Gina Raimondo. Podjetja bodo sicer v državi še zmeraj lahko širila svoja že obstoječa procesna vozlišča.

Kitajci novemu odloku nasprotujejo. "Gre za mentaliteto hladne vojne," so dejali na kitajskem veleposlaništvu v Washingtonu.

 Ameriški uradniki so predhodno že prepovedali dvema ameriškima podjetjema AMD in Nvidia nadaljnjo prodajo izdelkov umetne inteligence na Kitajsko.
Ameriški uradniki so predhodno že prepovedali dvema ameriškima podjetjema AMD in Nvidia nadaljnjo prodajo izdelkov umetne inteligence na Kitajsko. FOTO: Shutterstock

Mnenju Kitajske se pridružujejo tudi nekateri strokovnjaki, ki menijo, da bodo novi ukrepi vzpodbudili geopolitične napetosti med državama. 

ZDA in Kitajska sta sicer že dlje časa vpeti v spor glede trgovanja in tehnologije. Ameriški predsednik je zato avgusta podpisal nov zakon, ki bo okrepil ameriški tehnološki sektor. Okoli 280 milijard evrov je namenil za proizvodnjo visoke tehnologije in znanstveno raziskovanje tega področja.

V Združenih državah trenutno proizvedejo okoli 10 odstotkov svetovne ponudbe polprevodnikov, ki so ključni za vse od mobilnih telefonov do avtomobilov. To je 30 odstotkov manj kot leta 1990, ko so v ZDA proizvedli približno 40 odstotkov svetovne ponudbe polprevodnikov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

buda78
07. 09. 2022 15.55
-1
pravilno. Kar nej tuhtajo z Rusi skupaj😁 Pa se grejte z plinckom ce vam bo tako lazje odkriti toplo vodo.
superjezek
07. 09. 2022 12.59
+1
Pravilno. Tisti tam na primorskem sustarsič al kaj je že k je izkoriščal delavce pa na državni denar gradi vilo in halo, da bo še naprej izkoriščal delavce, državo torej nas in bogatel na umazan način. to mu omogočajo prisesani birokrati, ki tudi črpajo denar davkoplačevalcev..
Talent212
07. 09. 2022 11.29
+8
Tako je treba. Zahodni svet (bolj evropa) more biti neodvisna od Kitajske (mikročipi in redke kovine) in Rusije (plin), če ne bo večno izsiljevanje. Iznajti druge tehnologije ali pa poiskati druge vire kopanja kovin in odpirati nazaj nuklearke. Samo evropejci smo najbolj blesav narod. Sledimo tem Američanom po neki miselnosti, medtem ko nas žejne skozi vodo peljejo. Plus to da američani propadajo od vznotraj. Preveč daleč so šle te leve politike, lgbt, blm. Že sedaj je katastrofa glede same ameriške infrastrukture (preveč revnih ljudi, ropanja, kraje, nepremičnine, neskončni dolgovi). Evropejci moramo tudi stran od amerike začeti gledati.
superjezek
07. 09. 2022 13.01
+1
Amerikancem sledimo le zaradi podkupljenih politikov in ostalih.. Narod bi moral vse politike dati pred sodišče ker delajo zoper naroda.
nekdo998
07. 09. 2022 11.00
+5
Pravilno. Zaradi poceni Kitajse je tudi propadla industrija v Evropi. Pričakujem da pri nas nekaj podobnega naredijo.
TrnV Peti
07. 09. 2022 10.53
+2
Popolnoma logicno.. ne samo zaradi tega da kitajci ne bojo dobili novih ameriskih proizvodenj.. ampak tudi da se krepi ameriska proizvodnja.. ker najlazje je dobiti denar pa it na trg kjer je veliko cenejsa delovna sila namesto da se podpira delovna sila v svoji drzavi. Skrajni cas da so vsaj nekaj pametnega skup spravli.
mertseger
07. 09. 2022 10.37
+0
Azija se bo morala skupaj spravit pa narediti tovarno čipov na novo drugače jih bodo američani še naslednjih 100 let izsiljevali za vsak drek.
nikhrast
07. 09. 2022 14.41
+1
Taiwan je že zdaj center za izdelavo chipov, ne vidiš kako Amerika in Evropa zdaj hitita pri gradnji tovarn za te komplicirane chipe.
Beli štumf
07. 09. 2022 10.26
-5
Cenena kitajska..drugega kot poceni gradenj iz betona in stekla ne spravi skupaj...
pkj
07. 09. 2022 10.49
+4
Slovenija je pa top? V samem vrhu svetovnih velesil
Mirko Tipka
07. 09. 2022 11.27
+3
ko Beli štrumf še ni bil na Kitajskem in govori o Kitajski...
Holy50
07. 09. 2022 10.18
+9
Ameriški denar njihova pravila, popolnoma fer igra. EU naj kopira ker misliti itak ne znajo.
Adolph
07. 09. 2022 10.17
+0
Kontrola ni nikoli odvec . . . . . . .