"Imamo srečo, da je predsednik Trump nakazal, da bo v svojem mandatu sodeloval pri iskanju rešitve za ponovno delovanje Tik Toka," je še pisalo v obvestilu, ki so ga dobili ameriški uporabniki te aplikacije.
Zakon je začel veljati aprila lani in od kitajskega lastnika ByteDance zahteval prodajo TikToka do danes, sicer ga bodo v ZDA odstranili iz trgovin z aplikacijami. Ameriški kongres ga je sprejel lani zaradi domnevne nevarnosti, da je aplikacija pod nadzorom kitajske vlade, omogoča vohunjenje za uporabniki in služi kot orodje za širjenje propagande, s tem pa da predstavlja grožnjo za nacionalno varnost ZDA.
TikTok in njegovo matično podjetje ByteDance vse očitke zavračata. Družbeno omrežje je proti zakonu vložilo tožbo na vrhovno sodišče z utemeljitvijo, da nedopustno posega v ustavno pravico do izražanja, zagotovljeno s prvim amandmajem. Vrhovno sodišče je njune argumente obravnavalo prejšnji teden, v petek pa je ohranilo zakon in odredilo, da ta ne krši pravice do svobode govora.
Družbeno omrežje je v petek sporočilo, da bo danes v ZDA prenehalo delovati, če ameriška vlada v zadnjem hipu ne bo ponudila jasnih zagotovil ponudnikom storitev, da ne bodo odgovarjali za kršitve zakona.
Med nasprotniki zakona je tudi novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump, ki je decembra od vrhovnega sodišča ZDA zahteval, naj odloži uveljavitev prepovedi. V zadnjih dneh so se pojavile tudi govorice o tem, da naj bi na Kitajskem preučevali možnosti za prodajo ameriškega dela TikToka milijarderju Elonu Musku, ki bi nato lahko TikTok priključil svojemu omrežju X.
Številni ustvarjalci vsebin na TikToku so se medtem v preteklih dneh zatekali k alternativnim možnostim. Najbolj priljubljena med njimi je kitajska aplikacija Šjohongšu, v angleščini poznana kot RedNote, ki je v ponedeljek skočila na vrh lestvice najpogosteje prenesenih aplikacij v Applovi spletni trgovini.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.