Minister za digitalizacijo Oliver Dowden je odločitev predstavil v britanskem parlamentu, gre pa za zelo pomemben premik in zasuk v britanski politiki. Namreč, samo pred pol leta, januarja, so kitajskemu telekomunikacijskemu podjetju Huawei podelili omejeno pravico pri vzpostavljanju omrežja 5G. Kot je takrat pojasnila vlada, bodo "visoko tvegani ponudniki" izključeni iz gradnje "občutljive" jedrne infrastrukture. A danes, preobrat. Vse, kar je bilo dogovorjeno, mora ven.
Kot je še dejal Dowden, bo implementacija 5G opreme v Veliki Britaniji tako potekala počasneje, verjetno se bo zavleklo za najmanj eno leto. "To ni bila lahka odločitev, vendar je pravilna, predvsem kar se tiče naših telekomunikacijskih podjetij, naše nacionalne varnosti in gospodarstva, tako danes kot dolgoročno," je še dejal. Odločitev gre z roko v roki z ameriški sankcijami, ki so bile uvedene pred kratkim, poroča BBC.
Ker ameriške sankcije vplivajo samo na 5G opremo, London ne verjame, da obstaja varnostna utemeljitev za odstranitev opreme 2G, 3G in 4G, ki jo je dobavil Huawei. Ta prepoved bo tudi pomenila, da podjetja ne bodo smela prodajati in uporabljati Wi-Fi ruterjev in širokopasovnega sistema. Ta odločitev bo postopna, a dokončna in naj bi se zaključila v dveh letih.
Britanska odločitev ni bila nepričakovana, saj so pogajanja glede bodočega gospodarskega dogovora z ZDA na vrhuncu, kitajsko uničevanje demokratičnih zametkov v Hongkongu pa je najverjetneje bila kaplja čez rob.
Pri Huaweiju so se na odločitev že odzvali in London pozvali, naj o prepovedi premisli še enkrat. "Na žalost je naša prihodnost v ZDA spolitizirana, tu gre za ameriško trgovinsko politiko in ne za varnost," je ocenil predstavnik Huaweija v Veliki Britaniji Ed Brewster.
"Ta odločitev nas je razočarala in to je tudi slaba novica za vse uporabnike mobilne telefonije v Veliki Britaniji. Ta odločitev lahko upočasni digitalizacijo Velike Britanije, poviša stroške in poveča digitalno vrzel. Namesto napredka, britanska vlada povzroča nazadovanje, zato jih pozivamo k ponovnemu premisleku. Ostajamo prepričani, da nove omejitve ZDA ne bi vplivale na odpornost in varnost izdelkov, ki jih dobavljamo v Veliko Britanijo," je dodal v sporočilu za javnost.
Američani Huawei označili za 'grožnjo nacionalni varnosti'
Ameriška zvezna komisija za komunikacije (FCC) je kitajski tehnološki družbi Huawei in ZTE ter njune podružnice konec junija uvrstila na črni seznam in ju označila za grožnjo nacionalni varnosti. S tem ameriškim podjetjem onemogočajo uporabo državnih sredstev za poslovanje z omenjenima podjetjema. Obe družbi sta tesno povezani s kitajsko komunistično partijo in vojaškim aparatom Kitajske, je v izjavi dejal predsednik FCC Ajit Pai. Za obe družbi velja kitajsko pravo, ki ju obvezuje k sodelovanju z obveščevalnimi službami na Kitajskem, še trdi Pai. Huawei je to vseskozi zanikal in poskušal prepričati številne vlade na Zahodu, a se to zdaj vse bolj odmika.
Po drugi strani se je v Sloveniji vprašanje kibernetske varnosti zapostavljalo kot večina ostalih varnostno-obrambnih struktur, a geopolitične razmere so takšne, da ni več možno gledati stran, smo zapisali maja . V primeru implementacije 5G bo treba narediti več in opredeliti, kakšno tehnologijo bomo kupili, predvsem pa bo debata potrebna okrog rešitev, ki jih ponuja Kitajska in kitajsko podjetje Huawei. Ta je na Kitajskem informacijski gigant, ki je tesno povezan s komunistično partijo in brez nje ne bi uspel postati tako velik. Niti blizu temu. Huawei te povezave zanika in pravi, da delujejo avtonomno, a kot je bilo večkrat izpostavljeno, se obveščevalne službe članic zveze Nato s to opazko ne strinjajo.
Slovenija z ZDA pripravlja izjavo o varnosti 5G
Skupna izjava ZDA in Slovenije o varnosti omrežij 5G bi na prvi pogled predstavila skupne poglede na varnostne elemente pri vzpostavljanju omrežij 5G, po drugi strani pa je pomenljivo, da so to izjavo podpisale večinoma države iz vzhodne Evrope – Poljska, Češka, Estonija, Latvija.
Skupne izjave z ZDA so tako lahko tudi sprememba zunanje politike Slovenije, ki se je tradicionalno naslanjala na države zahodne in severne Evrope: Nemčije, Francije, Nizozemske. Vse države so iskale rešitve za minimizacijo varnostih zagat, kjer bi lahko kitajsko ministrstvo za državno varnost dostopalo do informacij iz kritične infrastrukture. Britanski preskok bo verjetno premešal tudi te odločitve drugje po Evropi.
Evropejci so bili sprva za omejevanje dostopa, dokazovanje neodvisnosti, odprte kode za strokovnjake, izpolnjevanje posebnih pogojev za zagotavljanje varnosti sistema, za ZDA pa je bil že sam sum dovolj, da so Huawei blokirale. V EU so pripravili tudi posebne orodjarne ukrepov za omejevanje tveganj na področju kibernetske varnosti 5G omrežij. A kako bodo pritiski ZDA in spremembe na stari celini vplivale na odločitve EU, je še preuranjeno, vsekakor pa bodo težave s Hongkongom in aktivnim omejevanjem demokratičnih načel v tej nekdanji britanski koloniji.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.