Po poročanju BBC ima Rusija v lasti celo floto tovrstnih plovil pod krinko, ki jih spremljajo britanske oblasti. Opremljene naj bi bile z opremo za podvodni nadzor, kar jim omogoča izbiranje lokacij za izvedbo sabotaž.
Kot je povedal danski protiobveščevalni častnik, ima Rusija pripravljen sabotažni program v primeru odprte vojne z zahodom. Nacionalne televizije štirih skandinavskih držav so sporočile, da so analizirali ruske komunikacije v nordijskih vodah, ki dokazujejo, da so t. i. ruske 'ladje duhov' na območju večkrat izključile svoje lokacijske naprave.

Poročilo se osredotoča na rusko plovilo Admiral Vladimirski. Uradno gre za raziskovalno oceanografsko ladjo, a avtorji ugibajo, da bi šlo lahko v resnici za vohunsko plovilo. Pri tem se sklicuje na anonimnega strokovnjaka za britansko mornarico, ki je opisoval njeno pot plovbe v bližini sedmih vetrnih elektrarn ob obali Združenega kraljestva in Nizozemske na eni misiji.
Kot je dejal vir, je plovilo vedno zmanjšalo svojo hitrost, ko se je približalo območjem, kjer so vetrne elektrarne, mesec dni pa je plulo z izklopljenim oddajnikom. Admiralu Vladimirskemu naj bi se poskušal približati eden od novinarjev, vendar ga je pričakal oborožen zamaskiran mož, navaja poročilo. BBC navaja, da se je ladja konec lanskega leta večkrat znašla v bližini škotske obale. Britanske oblasti so za državno televizijo povedale, da ruske aktivnosti budno spremljajo.
Februarja je nizozemska obveščevalna služba opozorila na dejavnosti, ki bi lahko kazale na priprave za motnjo ali sabotažo pomorske infrastrukture. Vodja državne vojaške obveščevalne službe je dejal, da so rusko ladjo odkrili blizu vetrne elektrarne v Severnem morju. "V zadnjih mesecih smo prvič videli, kako so Rusi poskušali odkriti, kako deluje energetski sistem v Severnem morju," je dejal general Jan Swillens.
Izvidovanje občutljivih območij sicer ni nenavadno, zahodne države verjetno izvajajo podobne dejavnosti proti Rusiji, še piše BBC.
Poročilo omenja tudi možno rusko odgovornost za dogodek, ki se je zgodil lani južno od Svalbarda, ko je bil prerezan podvodni podatkovni kabel. Ta je služil največji svetovni komercialni zemeljski postaji za satelitsko komunikacijo. Norveška policija je dejala, da verjame, da gre verjetno za človeško dejavnost, vendar uradno ni obtožila nikogar. Oktobra je policija sporočila, da se je zgodil večji incident na Shetlandskih otokih, kjer je bil prav tako prerezan kabel. Dogodek je močno oviral komunikacijo s celino, odgovorne za to pa naj bi bile ribiške ladje.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.