V Moldaviji je potekal drugi krog predsedniških volitev, v katerem sta bitko bila sedanja proevropska predsednica Maia Sandu in nekdanji državni tožilec Alexander Stoianoglo, ki ga podpirajo proruski socialisti. Volitve mnogi vidijo kot izbiro med evropsko prihodnostjo in vrnitvijo pod ruski vpliv.
Tiskovna AFP poroča, da je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov. Sklicuje se na poročilo volilne komisije in dodaja, da je izid volilne tekme tesen, rezultat pa se lahko še spremeni po preštetju glasov volivcev iz tujine.
Volišča so se v državi s približno 2,5 milijona prebivalci zaprla danes ob 20. uri po srednjeevropskem času. Volilna udeležba naj bi bila po neuradnih podatkih višja kot v prvem krogu.
V prvem krogu volitev 20. oktobra je največ, 42 odstotkov glasov dobila 52-letna Sandu. Stoianoglo, ki ga je Sandu lani razrešila s položaja generalnega tožilca, je osvojil slabih 26 odstotkov podpore. Volilna udeležba je bila skoraj 52-odstotna.
Preiskava prevozov na volišča, volilna komisija tarča kibernetskega napada
Moldavska policija je sicer sporočila, da obstajajo utemeljeni sumi organiziranih prevozov volivcev na volišča tako doma kot v tujini. Zaradi tega so sprožili preiskavo, saj je volivce kaznivo organizirano voziti na volišča. Cilj preiskave je ohraniti "integriteto volilnega procesa in zagotoviti, da je vsak glas izražen svobodno, brez pritiska ali nedovoljenega vpliva", navedbe moldavske policije povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Moldavci namreč volijo tudi v drugih državah in na enem od posnetkov, ki je zakrožil na družbenih medijih, številni potniki na letalu dvigajo v zrak svoj potni list. Beloruska tiskovna agencija Belta je poročala, da je v Belorusiji pristalo letalo z Moldavci iz Moskve. Iz Rusije naj bi se moldavski državljani odpravili glasovat tudi v Azerbajdžan in Turčijo.
Na vprašanje agencije Belga so volivci zatrjevali, da so prišli oddat svoj glas v Minsk zaradi omejitev v Rusiji, kjer naj bi bili odprti le dve volišči. Po nekaterih navedbah naj bi bilo poleg tega v Moskvi razdeljenih le 10.000 glasovnic. Ruska tiskovna agencija Tass sicer poroča o spontanih potovanjih Moldavcev, ki naj bi bili pripravljeni leteti več ur in za to, da bi lahko oddali svoj glas, porabiti prihranke.
Moldavska proevropska predsednica že ves čas opozarja na vmešavanje Rusije, ki naj bi bilo tokrat brez primere in med drugim zajemalo množično kupovanje glasov. To naj bi med drugim vplivalo na referendum o evropski poti države minuli mesec, ko so volivci za las podprli vpis članstva v EU kot cilja v ustavo. Osrednja volilna komisija je sicer javila, da je bila tarča kibernetskega napada. Kot je na novinarski konferenci sporočila njena predsednica Angelica Caraman, je bila njena opravilnost začasno okrnjena, registracija volivcev je tako ponekod na voliščih trajala dlje kot običajno. V vmesnem času so že vnovič vzpostavili celovito delovanje sistema, je javila po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.