Pred dobrim mesecem, natančneje 10. marca, je prebivalce Zagreba šokiralo strmoglavljenje izvidniškega drona. Zagrebški tožilci so odredili preiskavo incidenta, ki je zdaj zaključena. Izkazalo se je, da je zračno plovilo namesto vgrajene kamere nosilo bombo. "Izvedenih je bilo več različnih preiskav. Zaprosili smo tudi za mnenje letalsko-tehnične stroke," so sporočili.
Letalo je bilo oboroženo z zračno bombo, ki je eksplodirala, ko je udarila ob tla, ni pa vsebovala vojaškega eksploziva, kot je TNT, so sporočili predstavniki državnega tožilstva v Zagrebu. Kot so pojasnili, še niso ugotovili, kaj točno je eksplodiralo. Na mestu strmoglavljenja drona so našli ostanke zračne bombe OFAB 100-120 in vžigalnika AVU-ET 350F, ki je bil nameščen na sprednji strani zračne bombe, poroča Dnevnik.hr.
Rezultati preiskave so nekoliko nenavadni, tožilstvo namreč trdi, da sledi vojaškega ali gospodarskega eksploziva niso opazili. Vrsta bombe, ki je bila na letalu, ima sicer prostora za med 40 do 46 kilogramov vojaškega eksploziva TNT. "Letalska bomba je vsebovala visokoenergijsko, a nekonvencionalno snov, ki se je v eksploziji popolnoma razgradila, zaradi česar je ni bilo mogoče identificirati," so dejali na novinarski konferenci.
Nastalo za več kot 79.000 evrov škode
Jurica Ilić, državni odvetnik pri Županijskem državnem tožilstvu v Zagrebu, je na novinarski konferenci pojasnil, da so bile opravljene kemijsko-fizikalne in balistične ekspertize, pridobili pa so tudi mnenje vojaške stroke. "Danes predstavljamo del, ki se nanaša na strmoglavljenje letala, medtem ko je prihod letala v pristojnosti drugih organov, preiskave pa so še v teku," je dejal.
Brigadir Jadranko Karlušić je predstavil podrobnosti o nesreči, času strmoglavljenja in materialni škodi. Kot je pojasnil, je bila škoda ocenjena na 600.000 kun (okoli 79.400 evrov), poškodovanih je bilo 96 avtomobilov. Od 11. do 14. marca je preiskava potekala na skupno štirih lokacijah.
Nesreča ni bila neposredno posneta, je še dejal Karlušić.
O vzrokih nesreče je spregovoril Mario Počinok, glavni preiskovalec vojaškega letalstva. "Šlo je za letalsko nesrečo in hud zločin. Letalo je bilo v Sovjetski zvezi strogo varovana skrivnost. Izdelano je bilo za izvidništvo, ima visoke zmogljivosti, leti lahko s hitrostjo od 800 do 1000 kilometrov na uro, pa tudi s transsonično hitrostjo," je dejal.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.