Vzporedno in v pričakovanju zavrnitve podpredsednika Mika Pencea, da bi ta sprožil 25. amandma ameriške ustave, ki omogoča odvzem pooblastil predsedniku in njihov prenos na podpredsednika, so demokrati sprožili že drugo ustavno obtožbo Trumpa v štirih letih, o čemer so glasovali v sredo. Tako je ta postal prvi predsednik v zgodovini, ki se mu je to zgodilo dvakrat, s tem da so tokrat za obtožnico glasovali tudi republikanci, in sicer 10 njih. Za obtožnico je glasovalo 232 ljudi, proti pa 197.
Seja predstavniškega doma, na kateri so razpravljali o ustavni obtožbi zoper Trumpa, se je začela ob 15. uri po našem času, glasovati pa so začeli ob 22. uri. "O tem zgodovinskem ukrepu debatiramo na kraju zločina, tukaj pa ne bi bili, če ne bi bilo predsednika Trumpa," je ob začetku debate dejal demokratski kongresnik Jim McGovern. Trumpa je obtožil spodbujanja jeze pri izgrednikih in dodal, da je čudež, da ni umrlo več ljudi.
Ko bodo demokrati z ustavno obtožnico prišli do senata, bo proces vodil demokrat Jamie Raskin iz Marylanda, ki je profesor ustavnega prava, v predstavniškem domu pa je od leta 2017. Ta proces bo nadaljevanje nadvse težavnega leta, saj si je na silvestrovo njegov 25-letni sin vzel življenje, dan po njegovem pogrebu pa so v Kapitol vdrli izgredniki. Poleg njega bo proces vodilo še osem demokratov.
Kongresnik zvezne države Washington Dan Newhouse je požel navdušenje demokratov, saj je že med debato povedal, da se jim bo pridružil. "Moji kolegi so odgovorni, ker niso obsodili izgrednikov, vsi smo odgovorni," je dejal. "Moramo se izboljšati. Členi ustavne obtožbe so pomanjkljivi, ampak tega ne bom uporabil za izgovor, saj izgovora za Trumpova dejanja ni," je nadaljeval. "Prejšnji teden je pred vrati Kapitola bila notranja grožnja in on ni naredil nič, da bi jo ustavil. To je razlog, da s težkim srcem in močnim prepričanjem glasujem za," je zaključil ob aplavzu nasprotne strani.
Da je Trump storil dejanja, ki si zaslužijo ustavno obtožbo, naj bi dejal tudi vodja večine v senatu, prav tako republikanec Mitch McConnell, ni pa neposredno pozval k njeni vložitvi. Vseeno je že jasno, da je Trump, ki ga do konca mandata loči le še en teden, vse bolj osamljen.
Sicer bi se v senatu demokratom moralo pridružiti 17 republikancev, saj potrebujejo dvotretjinsko večino, da obsodijo Trumpa. Sojenje se ne bo zgodilo pred inavguracijo Bidnu, saj je McConnell to možnost zavrnil. Tako bo zgodovinsko tudi po tem, da bodo sodili takrat že nekdanjemu predsedniku ZDA.
Vojaški vrh ZDA obsodil nasilje v ameriškem kongresu
Celotni štab združenih poveljstev ameriške vojske na čelu z načelnikom, generalom Markom Milleyjem je v sporočilu pripadnikom oboroženih sil ZDA obsodil vdor v ameriški kongres. "Nasilno divjanje v Washingtonu 6. januarja je bilo neposreden napad na ameriški kongres, poslopje kongresa in ustavni proces. Svoboda govora in zbiranja ne dajeta nikomur pravice do nasilja, upora in vstaje," je skupaj sporočilo sedem generalov in admiral.
Vsem, ki razmišljajo o tem, da bi še naprej ovirali prenos oblasti s Trumpa na zmagovalca predsedniških volitev Joeja Bidna, pa je vojaški vrh dal jasno vedeti, da to ne bo šlo. "Joe Biden bo prisegel 20. januarja in bo postal vrhovni poveljnik oboroženih sil. Vsak poskus oviranja ustavnega procesa ni le v nasprotju s tradicijami, vrednotami in prisego, ampak tudi v nasprotju z zakonom," so sporočili poveljniki ameriške vojske. Doslej takšnega sporočila niso še nikoli objavili.
Sporočilo je namenjeno tako širši javnosti kot tudi v opozorilo pripadnikom oboroženih sil. Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) namreč preiskuje sume, da je bilo med nasilneži, ki so vdrli v kongres, tudi nekaj aktivnih vojakov. FBI in tajna služba pa razmišljata, ali bo potrebno dodatno preverjanje članov nacionalne garde, ki bodo 20. januarja varovali Bidnovo inavguracijo.
Trump je v luči napovedanih protestov izdal poziv, naj bodo demonstracije nenasilne, zakonite in brez kakršnegakoli vandalizma. "To ni tisto, kar zagovarjam, to ni, kar zagovarja Amerika. Pozivam vse Američane, da pripomorejo k zgladitvi napetosti. Hvala," je zapisal.
Z aretacijami in obtožnicami se sooča več sto ljudi
Zvezni tožilec, pristojen za Washington Michael Sherwin je dejal, da se zaradi vdora v ameriški kongres 6. januarja z aretacijami in obtožnicami sooča več sto ljudi, doslej so jih vložili 70. Nekatere bodo obtožili tudi vstaje proti vladi in zarote.
Uvodne obtožnice se nanašajo na tatvine in prepovedane posege v premoženje, vendar naj bi sledile tudi kazenske obtožbe za upor in zaroto, kar pomeni zaporne kazni do 20 let. "To obravnavamo tako kot vse pomembne mednarodne protiteroristične ali protivohunske operacije," je dejal Sherwin.
Sledile bodo tudi obtožnice zaradi umora kongresnega policista in zaradi napada na policiste. Iščejo še tistega ali tiste, ki so podtaknili bombi pred sedežem republikanske in demokratske stranke.
Vršilec direktorja zveznega preiskovalnega urada (FBI) v Washingtonu Steven D'Antuono pa je dodal, da so doslej odprli 160 preiskav, kar je le vrh ledene gore. "Naj bo jasno, da surovosti, ki so ga Američani spremljali s šokom in nejevero, FBI ne bo prenašal," je dejal. Zagotovil je, da bodo prijeli vse odgovorne za nasilje.
D'Antuono je dejal tudi, da je imel FBI informacije o pripravah na nasilje in jih je posredoval naprej pristojnim. Vodjo skupine Proud boys (Ponosni fantje) so tako aretirali na predvečer napada, po celotnih ZDA pa so številnim preprečili pot v Washington.
Suspendiranih je tudi več kongresnih policistov zaradi notranje preiskave obtožb, da so sodelovali z napadalci na kongres. Med drugim si je eden od policistov nadel trumpovsko kapo z geslom MAGA, drugi se je fotografiral z nasilneži. Pod preiskavo za takšna in podobna dejanja je od deset do 15 policistov.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.