Pol leta po nesreči na Malem Lošinju, ko so pod 10-tonsko uvozno klančino umrli trije mornarji, četrti pa je utrpel hujše poškodbe, tragedija dobiva zaključek. V ponedeljek je hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo krivdo za nesrečo pripisalo kapitanu in Jadroliniji.
In kakšne so posledice? Le dan po objavi 42 strani dolgega poročila je tiskovni predstavnik hrvaške vlade potrdil, da se je premier Andrej Plenković zjutraj sestal s predsednikom uprave Jadrolinije Davidom Sopto. Člani vlade bodo sicer na skupščini Jadrolinije, v kateri sedijo trije ministri, po poročanju Net.hr razrešili celotno upravo družbe.
"Glede na vse okoliščine sem pripravljen odstopiti z mesta predsednika uprave. Sprejemam tudi vse sklepe skupščine družbe," se je na odločitev hrvaške vlade že odzval Sopta ter družinam pokojnih ponovno izrekel sožalje. "Prav danes zanje podpisujemo pogodbo o izplačilu pomoči, ki bo družinam zagotovila vse, kar jim po zakonu pripada," je dejal.
Ob tem je sicer Sopta izpostavil, da se sam za tragedijo ne čuti krivega, saj da je poročilo razkrilo, da je za tragedijo krivih več različnih dejavnikov. "Vendar pa vse od prvega dne čutim moralno odgovornost, zaradi česar je bil moj mandat pod vprašajem vse od dneva nesreče," je dodal.
Minister za promet Oleg Butković je že v ponedeljek po objavi poročila po preiskavi nesreče zahteval razrešitev Sopte. Skupščina naj bi se sestala 11. februarja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.