Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah in Izrael sta po več kot enoletnem spopadu konec novembra lani sklenila dogovor o prekinitvi ognja. V skladu z dogovorom mora Hezbolah svojo vojaško infrastrukturo umakniti severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov daleč od meje, izraelska vojska pa se mora umakniti z juga Libanona v 60 dneh. Rok za umik se izteče v nedeljo.
Izraelska vojska je trenutno še vedno prisotna v nekaterih delih južnega Libanona in je po navedbah tamkajšnjih uradnikov kljub dogovoru nadaljevala uničevanje infrastrukture. Župan Nakure Abas Avada je denimo sporočil, da je mesto opustošeno, večina uničenja pa da je nastala po dogovoru. "Pred prekinitvijo ognja je bilo uničenih 35 odstotkov mesta, po dogovoru pa 90 odstotkov," je opozoril in dodal, da je izraelska vojska uničenje povzročila z nadzorovanimi eksplozijami in buldožerji. Prepričan je, da bo obnova mesta trajala vsaj tri leta.
Izraelska vojska se je sicer že umaknila iz Nakure, libanonske sile, ki bodo v skladu z dogovorom na jugu države skrbele za varnost skupaj z mirovnimi silami ZN Unifil, pa za zdaj prebivalcem odsvetujejo vračanje v mesto.
Tako Izrael kot Hezbolah drug drugega pogosto obtožujeta kršitve dogovora o prekinitvi ognja. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je sicer za potrdil, da so sile zavezane dogovoru. Dodal je, si vojska prizadeva odpraviti grožnje Izraelu in njenim državljanom v skladu z mednarodnim pravom.
Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je pozneje sporočil, da se bo umik izraelskih sil iz juga Libanona nadaljeval tudi po 60-dnevnem roku, češ da Libanon ni v celoti izpolnil svojih obveznosti.